• https://podcasts.apple.com/gb/podcast/samotno%C5%9B%C4%87-w-wielkim-mie%C5%9Bcie-prawdy-i-mity-o-singlach/id1437994794?i=1000423305607
  • https://open.spotify.com/episode/1tmJMEHckhHODcN8q7HgBC
  • https://soundcloud.com/swpspl/samotnosc-w-wielkim-miescie-prawdy-i-mity-o-singlach-dr-jaroslaw-kulbat
  • https://lite.lstn.link/audiobook/1683c3cd-6de7-498c-be4b-004e10763e02?shareSource=details

Bycie singlem, czy z wyboru, czy w następstwie zrządzenia losu, staje się dziś coraz bardziej powszechne. Osoby, które nie są w związku, muszą na co dzień mierzyć się z oczekiwaniami ze strony otoczenia społecznego, ale też z własnymi obawami, które osadzone są w popularnych, choć nie zawsze prawdziwych, poglądach dotyczących samotności i bycia singlem. W jaki sposób nasza kultura postrzega singli? Co to jest singlizm? Kto zostaje singlem i dlaczego? Dlaczego dyskryminuje się dziś osoby, które wybrały życie w pojedynkę? Dlaczego bycie samemu wcale nie musi się wiązać z osamotnieniem? O singlach we współczesnym świecie opowiada dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

Czy samotny oznacza – osamotniony?

Pozostawanie w bliskich relacjach z innymi ludźmi jest jednym z życiowych priorytetów każdego człowieka. Jednak coś sprawia, że wielu ludzi unika wiązania się na stałe lub nie może odnaleźć tej właściwej osoby. Szacuje się, że w Polsce jest aż 7 milionów singli, z czego dla blisko połowy to świadomy wybór. Do singli zalicza się nie tylko młodych, najczęściej mieszkających jeszcze z rodzicami, czy rozwodników i osoby owdowiałe, lecz także pozostających w nieformalnych związkach, lecz nie mieszkające razem. Wokół samotności i bycia singlem narosło wiele mitów i ugruntowanych w społeczeństwie przekonań, które dla osób żyjących w pojedynkę są krzywdzące. Kim tak naprawdę są współcześni single?

 

Prelegent

258 michal pozdal2

dr Jarosław Kulbat – psycholog społeczny. W pracy badawczej koncentruje się na problematyce wpływu społecznego. Analizuje czynniki, które oddziałują na funkcjonowanie psychologiczne i modyfikują to, co myślimy i czujemy, a co często pozostaje niezauważone. Interesuje się także genezą, dynamiką i rozwiązywaniem konfliktów interpersonalnych, zwłaszcza w bliskich związkach. Jest autorem licznych publikacji, uczestnikiem konferencji i recenzentem czasopism naukowych poświęconych tym dziedzinom. Naukę popularyzuje również na autorskim blogu Korporacyjne Piekło. Działalność akademicką łączy z pracą trenera i konsultanta – realizuje szkolenia m.in. dla biznesu i administracji publicznej.

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia