• https://podcasts.apple.com/gb/podcast/o-co-si%C4%99-potykamy-w-drodze-do-drugiego-cz%C5%82owieka-prof/id1437994794?i=1000423305614
  • https://open.spotify.com/episode/4Gv5kCzBMvQQCowC08AmlK
  • https://soundcloud.com/swpspl/o-co-sie-potykamy-w-drodze-do-drugiego-czlowieka-prof-katarzyna-popiolek
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/0dbfdb31-2fd9-4eca-ad7c-b7197661f777?_lst&shareSource=details

Relacje z innymi ludźmi wymagają wysiłku, odwagi i ćwiczeń. Wymagają też czasu, który w dobie internetu i zaangażowania w pracę staje się bezcenną walutą. „Jest coraz więcej ludzi sukcesu, coraz bardziej samotnych” – tymi słowami rozpoczyna swój wykład prof. Katarzyna Popiołek, psycholog, dziekan katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS, a dalej stawia ważne pytania o kondycję kontaktów międzyludzkich: Czy to prawda, że coraz więcej osób żyje w pojedynkę? Dlaczego utrzymanie bliskich związków jest dla wielu osób tak trudne? Czy faktycznie niezobowiązujące znajomości są coraz częstsze? Posłuchajmy, co na ten temat ma do powiedzenia ekspertka w dziedzinie relacji.

O dwóch stronach medalu, czyli o samotności i bliskich relacjach

Prof. Katarzyna Popiołek podczas wykładu mówiła przede wszystkim o postawach, jakie przyjmujemy podczas nawiązywania relacji i przeszkodach, jakie napotykamy, wyjaśniając, że większość z nich tkwi w nas samych. Jak wiele kwestii w życiu, tak i rodzaj naszych relacji lub całkowita z nich rezygnacja stanowią pewien wybór. Gdy decydujemy się na samotność, najpierw wycofujemy się z relacji, potem tracimy zaufanie do innych ludzi, następnie nasze umiejętności interpersonalne praktycznie zanikają, jak niećwiczone mięśnie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że samotność jest niszcząca i nie bierze się znikąd.

Gdy jednak pragniemy relacji ludźmi i prowokujemy ich zaistnienie, to powinniśmy pamiętać, że łączą się one z pewną odpowiedzialnością za drugiego człowieka. W dobie internetu, szalonego tempa życia, wybieramy często drogę na skróty, która wcale nie musi być skazana na porażkę: czasami poznajemy kogoś przez media społecznościowe, czasami przez dostępne aplikacje, czasami szukamy osoby, która jest blisko, np. w pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że w którymś momencie musimy zmierzyć się ze sobą i swoimi potrzebami. W tym wszystkim, jak stwierdziła prof. Katarzyna Popiołek, ważna jest baza, czyli kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę na początku: to, jak siebie postrzegamy, a więc nasze poczucie wartości, to, czy jesteśmy w istocie zainteresowani ludźmi i chcemy z nimi wejść w bliską relację, to, czy chcemy z nimi te kontakty rzeczywiście podtrzymywać i to, czy komunikujemy się z drugim człowiekiem na tyle właściwie, by on przy nas trwał.

 

Prelegentka

258 michal pozdal2

dr hab. Katarzyna Popiołek, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog, dziekan katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki relacji międzyludzkich w bliskich związkach, sposobów udzielania pomocy i wsparcia, zachowań w sytuacjach kryzysowych. Prowadzi badania nad percepcją czasu i jej konsekwencjami. Lubi przekładać wiedzę naukową na język praktyki: prowadzi działalność popularyzatorską i szkoleniową. Jako katowiczanka angażuje się w sprawy ważne dla Śląska i jego mieszkańców („wszędzie jej pełno”, jak mówią przyjaciele) – jest współzałożycielką Fundacji Pomocy „Gniazdo”, a także Instytutu Współczesnego Miasta. Stale współpracuje z mediami, w których jako psycholog komentuje wydarzenia, działa też w teatrze, prowadząc autorskie warsztaty psychologiczne z widzami.

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia