- https://podcasts.apple.com/us/podcast/od-samotno%C5%9Bci-do-blisko%C5%9Bci-czyli-o-relacjach-z-sob%C4%85/id1437994794?i=1000421580353
- https://open.spotify.com/episode/47Xo2OZgiMak04kqIpiqfu
- https://soundcloud.com/swpspl/o-co-sie-potykamy-w-drodze-do-drugiego-czlowieka-prof-katarzyna-popiolek
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/0dbfdb31-2fd9-4eca-ad7c-b7197661f777?_lst&shareSource=details
Nasza relacja z drugim człowiekiem i ze społeczeństwem silnie koresponduje z relacją, którą mamy sami ze sobą. Zdarza się, że osoby samotne, nieposiadające partnera czy partnerki, mają tak zbudowaną sieć bliskich relacji, że się w niej całkowicie realizują. Zdarza się również tak, że osoby w związku potrafią odczuwać dojmującą samotność. Czym jest prawdziwa przyjaźń w dobie lajków i znajomych na portalach społecznościowych? W jaki sposób o nią dbać? Co zrobić, by odnaleźć przyjaciela w sobie? Czy faktycznie obecnie silną relację międzyludzką zastępują niezobowiązujące znajomości? W jaki sposób mężczyźni rozumieją bliskość? Te i inne kwestie wyjaśniła dr Katarzyna Waszyńska, psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego.
Samotność vs bliskie relacje
Lęk przed samotnością jest jednym z podstawowych, które przytrafiają się ludziom. Gdy ktoś rezygnuje z relacji z nami, nasz mózg wprowadza się w poczucie ogromnej straty i jeszcze większej potrzeby przebywania z tą osobą, realnej tęsknoty za nią. Z bólem obserwujemy, gdy osoba przed chwilą nam tak bliska, wiąże się z kimś innym. Samotność odczuwamy zwłaszcza wieczorem, w weekendy, w święta, podczas uroczystości rodzinnych, które wcześniej z kimś dzieliliśmy. Za trudnymi emocjami, które są pokłosiem samotności, pojawiają się jeszcze konsekwencje zdrowotne.
Dr Katarzyna Waszyńska skoncentrowała się także na temacie budowania relacji. Proces ten zależy od kilku wypadkowych, takich jak: poczucie własnej wartości, postrzeganie pewnych mitów dotyczących związków, rozpoznawania swoich potrzeb i wyrażania własnych emocji. Ekspertka wiele uwagi poświęciła uczuciu osamotnienia, które dotyka coraz większej liczby osób niezależnie od wieku; kryzysowi przyjaźni, który jest coraz częstszym zjawiskiem; kontaktach w internecie, które są mniej efektywne, niż spotkania twarzą w twarz.
Prelegentka
dr Katarzyna Waszyńska – psycholog, seksuolog kliniczny, specjalista w zakresie terapii stresu pourazowego, doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, specjalista drugiego stopnia w zakresie edukacji seksualnej. Adiunkt w Zakładzie Promocji Zdrowia i Psychoterapii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Studiów Podyplomowych Seksuologii na WSE UAM. Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z psychologią, seksuologią, terapią. Obejmują także promocję zdrowia seksualnego i edukację seksualną ujmowaną jako integralny element edukacji zdrowotnej. Okresowo współpracuje z ośrodkami telewizyjnymi w Krakowie i Warszawie, w ramach programów publicystycznych i edukacyjnych. Działalność kliniczną terapeutyczną w Poznaniu prowadzi od 1997 roku.
Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”
Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.