• https://podcasts.apple.com/us/podcast/paradoksy-samotno%C5%9Bci-psychologicznej-dr-hab-zofia-do%C5%82%C4%99ga/id1437994794?i=1000450347341
  • https://open.spotify.com/episode/2C0V8oRxPeLxzaEA4tjrRz
  • https://soundcloud.com/swpspl/paradoksy-samotnosci-psychologicznej-dr-hab-zofia-dolega
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/8f513c78-4532-4d2c-aa3b-a900d44be46f?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Występuje w każdej kulturze, na każdej szerokości geograficznej, niezależnie od wieku, statusu materialnego czy społecznego. Samotność – bo o niej mowa, może mieć wiele rodzajów: od międzyludzkiej, metaforycznej, przez emocjonalną, egzystencjalną, po erotyczną i w komunikacji międzyludzkiej. W jakie sfery życia samotność niepostrzeżenie się wkrada? Jakie paradoksy się z nią wiążą? Czy istnieje osobowość samotnicza? Czy samotnik postrzega siebie w adekwatny sposób? Jak radzić sobie z poczuciem osamotnienia? Opowiada o tym psycholog dr hab. Zofia Dołęga, prof. Uniwersytetu SWPS.

Samotność w blasku fleszy, czyli syndrom Merlin Monroe

„Samotnym jest się także wśród ludzi”, jak pisał w „Małym Księciu” Antoine de Saint-Exupéry. To jeden z paradoksów samotności, zwany „paradoksem oczywistej nieoczywistości”, mówiący o tym, że wielu z nas ma dostęp do dużej sieci społecznej, ale nie wykorzystuje jej w sposób dla siebie satysfakcjonujący. Mamy wielu przyjaciół, rodzinę, udane relacje koleżeńskie i zawodowe, a mimo to czujemy się opuszczeni. Obrazuje to tzw. syndrom Marilyn Monroe. Sukces, uroda, bogactwo, zainteresowanie mediów i fanów nie sprawiły, że aktorka czuła się kochana, zrozumiana, komuś bliska. Świecąc w blasku fleszy, cierpiała na głębokie poczucie samotności i izolacji. Warto wiedzieć, że odczuwanie samotności jest dla naszego zdrowia psychicznego ważną informacją, uczuciem, które ma wielki wpływ na nasze życie i może prowadzić do licznych zaburzeń.

Prelegentka

258 michal pozdal2

dr hab. Zofia Dołęga, prof. Uniwersytetu SWPS – specjalistka w zakresie psychologii rozwojowej, edukacyjnej, stosowanej psychologii rozwoju i psychopatologii rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży, a także psychometrii i diagnostyki psychologicznej dla celów wychowawczo-klinicznych. Zajmuje się problematyką straty, samotności psychologicznej, niedokończonej i powikłanej żałoby, stresu posttraumatycznego, czynników ryzyka zaburzeń w sferze emocjonalno-społecznej i komunikacyjnej w okresie dzieciństwa i młodości.

Zdjęcie: Sasha Freemind / Unsplash

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Obejrzyj webinar „Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Często uważamy, że dobrostan psychiczny to coś, co jest nam dane raz na zawsze. Czym tak naprawdę jest zdrowie psychiczne? Jak na co dzień dbać o równowagę emocjonalną i homeostazę psychiczną? U kogo szukać pomocy, kiedy czujemy, że „coś jest nie tak” – nastąpiła zmiana w naszym samopoczuciu, zachowaniu lub odczuwaniu? Jak wybrać dobrego specjalistę-psychoterapeutę? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką dr Agnieszką Mościcką-Teske.

„Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia