• https://podcasts.apple.com/us/podcast/samotno%C5%9B%C4%87-czego-nas-uczy-s%C5%82awomir-prusakowski/id1437994794?i=1000451305844
  • https://open.spotify.com/episode/498diwFRFuG2zYn0v9urHf
  • https://soundcloud.com/swpspl/samotnosc-czego-nas-uczy-slawomir-prusakowski/s-Qj5sI
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/bc1e5618-cc4d-4526-a3bf-89c73b329986?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033

Nie ma nic złego w byciu samemu – pod warunkiem, że człowiek nie czuje się samotny. Samotność bywa potrzebą. Jedni mają z nią trochę łatwiej, inni trudniej. Czym chwila dla siebie różni od samotności? Co robić, by być mniej samotnym? Czy jako społeczeństwo informacyjne jesteśmy bardziej narażeni na osamotnienie? O samotności i nauce, jaką możemy z niej wyciągnąć, na podstawie 3 pytań opowiada psycholog i trener Sławomir PrusakowskiUniwersytetu SWPS.

Samotność w informacyjnym zgiełku

Samotność może być wynikiem braku samowiedzy – świadomości tego, co jest dla nas ważne, jakie mamy potrzeby. Naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadził badania, w których aż 76 proc. ankietowanych stwierdziło, że czuje się samotna. Czym się różnią te osoby od tych, którzy na osamotnienie i izolację się nie skarżą? Jaką naukę dla nas możemy z tej wiedzy wyciągnąć? 

Ilość bodźców, z jakimi się co dzień mierzy współczesny człowiek, ciągle wzrasta. Nasz mózg ma jednak swoje ograniczenia, szczególnie jeśli chodzi o odróżnianie informacji dla nas ważnych od mniej istotnych. Przez to jesteśmy zmęczeni nadmiarem bodźców. W rezultacie nie mamy już sił i ochoty na interakcje z innymi, unikamy ludzi. I niepostrzeżenie zaczynamy się czuć nieszczęśliwi…

 

Prelegent

258 michal pozdal2

mgr Sławomir Prusakowski – trener biznesu. Posiada uprawnienia II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia treningów interpersonalnych. Przeprowadził ponad 14 000 godzin szkoleń, w tym ponad 1 400 godzin treningów interpersonalnych (Business-Relation Group Coaching). Współpracuje z wieloma organizacjami szkolącymi. Zajmuje się działalnością prospołeczną. Pracuje również na uczelni, gdzie pokazuje studentom psychologii, jak to, czego się uczą na wykładach da się przełożyć na praktykę. Szkoli kadrę menedżerską i zespoły specjalistów z kompetencji miękkich.

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Obejrzyj webinar „Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Często uważamy, że dobrostan psychiczny to coś, co jest nam dane raz na zawsze. Czym tak naprawdę jest zdrowie psychiczne? Jak na co dzień dbać o równowagę emocjonalną i homeostazę psychiczną? U kogo szukać pomocy, kiedy czujemy, że „coś jest nie tak” – nastąpiła zmiana w naszym samopoczuciu, zachowaniu lub odczuwaniu? Jak wybrać dobrego specjalistę-psychoterapeutę? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką dr Agnieszką Mościcką-Teske.

„Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia