• https://podcasts.apple.com/us/podcast/po%C5%82owa-prawdy-o-samotno%C5%9Bci-czyli-o-po%C5%BCytkach-z-odosobnienia/id1437994794?i=1000452138501
  • https://open.spotify.com/episode/6242Jd91DQ51Hp5TRM1jgz
  • https://soundcloud.com/swpspl/polowa-prawdy-o-samotnosci-czyli-o-pozytkach-z-odosobnienia-dr-jaroslaw-kulbat/s-sSwux
  • https://lectonapp.com/pl/audiobook/ea1a4c9c-d41f-4b0a-9006-362bd65fab6a?_lst

Samotność kojarzy się nam jednoznacznie negatywnie. Okazuje się jednak, że może nam ona wiele dać. Jakie są dobre strony przebywania w odosobnieniu? Dlaczego warto uświadomić sobie pozytywne konsekwencje samotności? Dlaczego samotność epizodyczna jest integralnym elementem naszego funkcjonowania? Co ma wspólnego samotność z odpoczywaniem? Na te pytania odpowiada – jak sam o sobie mówi – entuzjasta samotności, psycholog społeczny Jarosław KulbatUniwersytetu SWPS.

Bycie samemu – potrzebne i pożyteczne?

Może nie ma się jednak czego bać? Psychologowie społeczni zbadali bowiem, że samotność nie jest wcale tak zła, jak ją malują. Podajmy przykład badania, w którym zapytano ludzi, w jaki sposób najlepiej odpoczywają, jakie aktywności ich relaksują. Ankietowani mieli wybrać z listy po 3 zachowania. Ponad połowa wskazała takie czynniki: samotny kontakt z naturą, czytanie, pozostawanie w samotności. Spotkania z przyjaciółmi i znajomymi wybrało zaledwie ok. 25 proc. ankietowanych. Okazuje się, że obecność ludzi wokół nas stymuluje nasz umysł i pobudza do działania, za to przebywanie w samotności daje redukcję nadmiaru informacji i wyciszenie. To jeden z tych aspektów samotności, które mają na nas zbawienny wpływ.

 

Prelegent

258 michal pozdal2

dr Jarosław Kulbat – psycholog społeczny. W swojej pracy badawczej koncentruje się na problematyce wpływu społecznego. Analizuje czynniki, jakie oddziałują na funkcjonowanie psychologiczne i modyfikują to, co myślimy i czujemy, a co często pozostaje niezauważone. Interesuje się także genezą, dynamiką i rozwiązywaniem konfliktów interpersonalnych, zwłaszcza doświadczanych w bliskich związkach. Jest autorem licznych publikacji, uczestnikiem konferencji i recenzentem czasopism naukowych.

Obejrzyj webinar „Samotność pośród ludzi”

Otoczeni ludźmi, ale samotni. Mając rodziny, wielu znajomych i dobre relacje w pracy, czujemy się osamotnieni, w izolacji, zmarginalizowani, odrzuceni. Dlaczego tak jest? Co na to wpływa? Czy kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia i do jakich zaburzeń prowadzą? Jak na dobre pożegnać ten stan? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psycholożką i psychoterapeutką Ewą Chalimoniuk.

„Samotność pośród ludzi”

Obejrzyj webinar „Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Często uważamy, że dobrostan psychiczny to coś, co jest nam dane raz na zawsze. Czym tak naprawdę jest zdrowie psychiczne? Jak na co dzień dbać o równowagę emocjonalną i homeostazę psychiczną? U kogo szukać pomocy, kiedy czujemy, że „coś jest nie tak” – nastąpiła zmiana w naszym samopoczuciu, zachowaniu lub odczuwaniu? Jak wybrać dobrego specjalistę-psychoterapeutę? Psycholog Joanna Gutral rozmawia o tym z psychoterapeutką dr Agnieszką Mościcką-Teske.

„Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?”

Artykuły

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa zarzadznia logo 05 logo white kopia logo white kopia