Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, Audioteka, Empik Go.
Startupy zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Ta innowacyjna forma biznesu przyciąga osoby, które dysponują nieszablonowymi pomysłami i szukają sposobu, na ich realizację. Rozwój technologiczny pozwala tworzyć wiele rozwiązań, które zmieniają świat dlatego przyjrzymy się bliżej startupom z branży IT. Jakie czynniki wpływają na powodzenie startupów? Jak wyhodować jednorożca, czyli biznes wyceniany na co najmniej miliard dolarów? Czy polski rynek startupowy różni się od zagranicznego? Jak wygląda pozycja naszych startupów w porównaniu do krajów europejskich lub Doliny Krzemowej? Na co powinni uważać młodzi startuperzy? Jakie błędy najczęściej popełniają founderzy i jak ich uniknąć? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr hab. Agnieszka Skala, badaczka i mentorka startupów w Polsce. Spotkanie prowadzi dr Maksymilian Bielecki, psycholog, neurokognitywista oraz adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS.
O cyklu
Technologia a człowiek to cykl rozmów z naukowcami i ekspertami z sektora IT, w którym rozmawiamy o roli nowoczesnych technologii we współczesnym świecie. Podczas spotkań poruszamy kwestie oddziaływania technologii na m.in.: naukę, medycynę, pracę, a także na codzienne życie człowieka. Wspólnie ze specjalistami porozmawiamy również o szansach i zagrożeniach, które niesie za sobą postęp naukowo-technologiczny.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów, spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi.
Gościni
dr hab. Agnieszka Skala – badaczka i mentorka kolejnych pokoleń startupów w Polsce. Kierownik Zakładu Przedsiębiorczości i Innowacji na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Absolwentka SGH w Warszawie oraz alumni pierwszej edycji Lean Launchpad Educators Program na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jest też współzałożycielką Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest SPIN, która od 2011 r. edukuje przedsiębiorców w duchu Lean Startup. Współpracuje z przedsiębiorstwami, inkubatorami i akceleratorami w zakresie przedsiębiorczości startupowej. Specjalizuje się w innowacyjnych modelach biznesowych. Jest autorką monografii: „Digital Startups in Transition Economies” (2019). Jako członek Rady Programowej Fundacji Startup Poland współtworzyła coroczne badanie „Polskie Startupy” w latach 2015-2018. Obecnie współtworzy system mentoringu dla startupów w ramach europejskiego konsorcjum ENHANCE.
Prowadzący
dr Maksymilian Bielecki – psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim psychologia poznawcza, a także metodologia, psychometria i statystyka. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, m.in. Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest jednym z założycieli Centrum Innowacji Społecznych HumanTech SWPS. W ramach prac centrum wykorzystuje wiedzę psychologiczną do tworzenia i ulepszania produktów, procesów i usług. Równolegle z działalnością naukową od kilkunastu lat zajmuje się projektami dla biznesu, jako lider projektów B+R, a także konsultant w zakresie statystyki i ekonomii behawioralnej.