Zdolni specjaliści, dynamiczna branża IT i aktywne startupy – wszystko to sprawia, że teoretycznie Polska ma duży potencjał w obszarze ewolucji sztucznej inteligencji. W 2020 roku przyjęto nawet dokument „Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”, określający kierunki działań branży AI do 2027 roku. Niestety same ambitne założenia nie wystarczą. Jak mówią nasi eksperci, polska strategia rozwoju AI przypomina scenariusz nieudolnie reżyserowanego filmu – świetnie wygląda na papierze, ale z realizacją bywa zdecydowanie gorzej.
Dlaczego Polska pozostaje w tyle z adaptacją AI? Czy nadszedł czas, by zmienić sposób myślenia o sztucznej inteligencji? Może warto przestać się jej bać, a zacząć dostrzegać potencjał wzmacniający ludzkie możliwości? Czy Europa może zbudować cyfrową suwerenność, przechodząc od dominacji regulacyjnej do realnych inwestycji w innowacje? Jakie konkretne kroki powinny podjąć firmy, które chcą skutecznie wdrażać AI?
Kompetencje cyfrowe, potrzeba tworzenia partycypacyjnych strategii implementacji czy zmiana paradygmatu myślenia o AI, to tylko wybrane wątki, jakie podjęli – polityk i kulturoznawca dr Michał Boni, specjalista od wykorzystywania AI w badaniach, dr hab. Igor Lyubashenko, prof. Uniwersytetu SWPS i moderujący spotkanie, psycholog, neurokognitywista dr Max Bielecki. Nasi eksperci szukali odpowiedzi na pytanie, jak pokonać przeszkody na drodze do skuteczniejszego wykorzystania nowych technologii przez polski biznes oraz instytucje państwowe.
Rozmowa odbyła się w ramach raportu Futureproof 2.0 opracowanego przez Uniwersytet SWPS na tegoroczną konferencję IMPACT’25. Raport FUTUREPROOF 2.0 to cykl analiz, rozmów z ekspertami Uniwersytetu SWPS oraz case'ów pokazujący to, co NIEoczywiste, NIEznane, NIEprzewidywalne i NIEzauważane. To bliskie spotkania z wiedzą, rekomendacjami oraz ważnymi pytaniami, które pomagają skutecznie budować biznes przyszłości.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisie Apple Podcasts.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów, spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi.
Gość
dr Michał Boni – polityk i kulturoznawca, pierwszy minister cyfryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej, przez wiele lat działający w polityce polskiej i europejskiej, gdzie specjalizował się w kwestiach cyfrowych i społecznych. Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Społecznych Zastosowań Nowych Technologii Uniwersytetu SWPS, pełni funkcję Senior Researcher Associate w Martens Centre w Brukseli, a także jest prezesem Zarządu Fundacji Digital Poland.
Gość
dr hab. Igor Lyubashenko, prof. Uniwersytetu SWPS – ekspert zajmujący się m.in. wykorzystaniem AI w badaniach. W swojej pracy skupia się na czynnikach determinujących efektywność polityk, rozwiązań i interwencji. Specjalizuje się w metodologii badań społecznych, w szczególności – metodach jakościowych. Jest kierownikiem dwóch grantów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi szkolenia i uczestniczy w realizacji szeregu projektów aplikacyjnych, m.in. dotyczących wdrożeń AI w organizacjach.
Prowadzący
dr Max Bielecki – psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Katedrze Informatyki Uniwersytetu SWPS. Wykładowca studiów podyplomowych w obszarze UX oraz service design. Współzałożyciel Otwartej Pracowni Sztucznej Inteligencji oraz Centrum HumanTech. Naukowo zajmuje się problematyką metodologii i pomiaru, wykorzystaniem sztucznej inteligencji w badaniach oraz zieloną transformacją. Od kilkunastu lat pracuje dla biznesu, projektując i realizując projekty B+R w startupach oraz współpracując jako konsultant z wieloma firmami.