Oddziaływania psychologiczne kojarzą się nam zazwyczaj z rozmową, czy –stereotypowo i nietrafnie, wręcz ze słynną "kozetką". W każdym razie na pewno – z drugim człowiekiem. Tymczasem dr Ewelina Smoktunowicz, jako badaczka, zajmuje się oddziaływaniami psychologicznymi o zupełnie innym charakterze. Kluczową rolę odgrywają w nich technologie.
Jak wyglądają i do czego mogą służyć interwencje psychologiczne wspierane przez technologię? Jakie zalety, a jakie ograniczenia ma taka forma oddziaływania psychologicznego w porównaniu z tradycyjnymi metodami? W jaki sposób bada się jej skuteczność? W jakich okolicznościach sprawdza się ona najlepiej? Czym powinien się kierować niedoświadczony użytkownik, szukając dla siebie najlepszego rozwiązania? Jakie są najnowsze trendy w rozwoju technologii w kontekście interwencji psychologicznych? Jak wyglądają regulacje prawne dotyczące tego typu rozwiązań?
Na te i wiele innych pytań odpowiedziała psycholożka dr Ewelina Smoktunowicz w rozmowie z psychologiem i neurokognitywistą dr. Maksymilianem Bieleckim.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, Audioteka.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów, spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi.
Gościni
dr Ewelina Smoktunowicz – psycholożka. Adiunktka w Zakładzie Społecznych Zastosowań Nowych Technologii, kierowniczka specjalności E-zdrowie: Interwencje Internetowe oraz zespołu badawczego StresLab: Centrum Badań nad Stresem. Projektuje i testuje skuteczności interwencji internetowych w obszarze zdrowia i pracy oraz próbuje rozwiązać problemy na drodze do ich wdrożenia.
Prowadzący
dr Maksymilian Bielecki – psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim psychologia poznawcza, a także metodologia, psychometria i statystyka. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, m.in. Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest jednym z założycieli Centrum Innowacji Społecznych HumanTech SWPS. W ramach prac centrum wykorzystuje wiedzę psychologiczną do tworzenia i ulepszania produktów, procesów i usług. Równolegle z działalnością naukową od kilkunastu lat zajmuje się projektami dla biznesu, jako lider projektów B+R, a także konsultant w zakresie statystyki i ekonomii behawioralnej.