Jeśli mielibyśmy wyobrazić sobie podróż w czasie za sprawą technologii, to większość z nas pomyślałaby o wędrówce w przyszłość. Ale są i tacy, którzy regularnie fundują sobie podróż wstecz. Dzięki niezwykłemu hobby, jakim jest kolekcjonowanie starych komputerów, konsol czy gier, przenoszą się w minione dekady, zgłębiając historię cyfrowego rozwoju. Jednym z takich pasjonatów jest właściciel firmy informatycznej i kierownik Mediateki Sanok – Lesław Leśniak, który był gościem naszego podcastu.
Jakie eksponaty zapoczątkowały jego niezwykłą kolekcję? Jakie historie i anegdoty wiążą się z ich pozyskiwaniem? Co stanowi najcenniejszy skarb tych zbiorów? Jak dbać o sprzęt i gry, żeby zachować je w jak najlepszym stanie? Jakie znaczenie mają retro-komputery i gry dla edukacji młodego pokolenia? A także – skąd się wzięła idea założenia Mediateki i jak wyglądały jej początki?
To tylko wybrane wątki rozmowy pod hasłem: Komputerowe kolekcje – historia, wyzwania i wpływ starych technologii, którą poprowadził Audio Lead i specjalista od mediów interaktywnych – Łukasz Szałankiewicz.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i Audioteka.
Uniwersytet SWPS w Krakowie! W ciągu kilku najbliższych lat Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zostanie zintegrowana z filią Uniwersytetu SWPS w Krakowie. Od nowego roku akademickiego możesz studiować na Wydziale Psychologii w Krakowie Uniwersytetu SWPS, a także w Wyższej Szkole Europejskiej. Więcej informacji: https://www.swps.pl/studiuj-w-krakowie.
Ekspert
Lesław Leśniak – właściciel firmy informatycznej LT SYSTEM. Kierownik Mediateki Sanok. Jako pasjonat technologii, posiada sporą kolekcję zabytkowych komputerów, konsol i gier.
Prowadzący
Łukasz Szałankiewicz – Audio Lead oraz wykładowca na kierunku Game Development w poznańskim Collegium Da Vinci, którego zainteresowania skupiają się wokół zagadnień związanych z audio w mediach interaktywnych.
Jego dorobek artystyczny, obejmujący wiele interaktywnych instalacji i wystąpień audiowizualnych, cieszy się uznaniem w świecie międzynarodowym. Jako aktywista i kurator nowych mediów angażuje się w wiele projektów z tej dziedziny.
Łukasz Szałankiewicz jest także doświadczonym specjalistą , który współpracował z wieloma instytucjami i centrami sztuki na całym świecie. W latach 2016-2017 pracował jako ekspert w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, gdzie szczególnie zwracał uwagę na promocję gier komputerowych oraz mediów interaktywnych.
Jest również jednym z założycieli „Komitetu Społecznego Polskiej Demosceny”, co przyczyniło się do wpisania demosceny na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO w grudniu 2021 jako pierwszej polskiej kultury cyfrowej. Wspiera także międzynarodową inicjatywę Art of Coding, której zadaniem jest ustanowienie demosceny na liście globalnego niematerialnego dziedzictwa.
Jego zainteresowania obejmują także pierwsze społeczności cyfrowe, historię gier video oraz archeologię mediów.