Budowanie systemów walki w grach to kluczowy element procesu projektowego. Wpływa on na dynamikę gry, stopień jej trudności i w efekcie – satysfakcję gracza. Powodzenie efektu końcowego zależy od trzech elementów: balansu, progresji i zarządzania metagrą.
Balans to nic innego jak zachowanie równowagi między potencjałem poszczególnych postaci, systemami walki i poziomami trudności. W określeniu „progresja” zawiera się programowanie rozwoju postaci i co za tym idzie – rozwoju gracza; ważne, by nie doczuwał on znudzenia i czuł się zmotywowany do zdobywania kolejnych umiejętności. Metagra natomiast, stanowi wyższy poziom działań strategicznych, w ramach których gracze podejmują decyzje odnośnie doboru postaci, ekwipunku czy innych przygotowań do starcia.
Odpowiednio zaprojektowany system walki sprawia, że gra angażuje użytkownika i dostarcza mu satysfakcji. W jaki sposób różne ujęcia systemowe wpływają na dynamikę gry i odczucia gracza? Czy hybrydowe rozwiązanie real-time with pause to złoty środek, gdy trzeba wybierać między dynamiką a strategią? W jaki sposób projektanci dbają o balans między różnymi stylami gry i klasami postaci?
O tym wszystkim opowiadał Andrzej Stroiński, A2 Software Co-founder, w rozmowie z Audio Leadem i wykładowcą Łukaszem Szałankiewiczem. Spotkanie odbyło się w ramach podcastu – Projektowanie systemów walki w grach – balans, progresja i zarządzanie metagrą.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts i Audioteka.
Uniwersytet SWPS w Krakowie! W ciągu kilku najbliższych lat Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zostanie zintegrowana z filią Uniwersytetu SWPS w Krakowie. Od nowego roku akademickiego możesz studiować na Wydziale Psychologii w Krakowie Uniwersytetu SWPS, a także w Wyższej Szkole Europejskiej. Więcej informacji: https://www.swps.pl/studiuj-w-krakowie.
Ekspert
Andrzej Stroiński - Developer i projektant gier od 2015 roku. Obecnie prowadzi studio tworzące gry na PC i konsole. Do najważniejszych gier w jego portfolio należą Gatewalkers (coop aRPG and survivial), Drill Deal (strategy and management), Climber: Sky is the Limit (alpinist simulation) oraz Temperia: Soul of Majestic (PvP-based CCG). Doświadczenie w grach wspiera zapleczem związanym z jego pracą naukowo-badawczą na Politechnice Poznańskiej, gdzie w 2018 - obronił doktorat. Obecnie kontynuuje pracę naukową w zakresie eksploracji procesów, sztucznej inteligencji oraz ich zastosowaniu w grach.
Prowadzący
Łukasz Szałankiewicz – Audio Lead oraz wykładowca na kierunku Game Development w poznańskim Collegium Da Vinci, którego zainteresowania skupiają się wokół zagadnień związanych z audio w mediach interaktywnych.
Jego dorobek artystyczny, obejmujący wiele interaktywnych instalacji i wystąpień audiowizualnych, cieszy się uznaniem w świecie międzynarodowym. Jako aktywista i kurator nowych mediów angażuje się w wiele projektów z tej dziedziny.
Łukasz Szałankiewicz jest także doświadczonym specjalistą , który współpracował z wieloma instytucjami i centrami sztuki na całym świecie. W latach 2016-2017 pracował jako ekspert w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, gdzie szczególnie zwracał uwagę na promocję gier komputerowych oraz mediów interaktywnych.
Jest również jednym z założycieli „Komitetu Społecznego Polskiej Demosceny”, co przyczyniło się do wpisania demosceny na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO w grudniu 2021 jako pierwszej polskiej kultury cyfrowej. Wspiera także międzynarodową inicjatywę Art of Coding, której zadaniem jest ustanowienie demosceny na liście globalnego niematerialnego dziedzictwa.
Jego zainteresowania obejmują także pierwsze społeczności cyfrowe, historię gier video oraz archeologię mediów.