Innowacyjne myślenie to fundament postępu w każdym tego słowa znaczeniu. Na innowacjach opiera się przecież rozwój technologiczny, społeczny czy gospodarczy. A wszystko dlatego, że naukowcy „mają w swoim DNA” kwestionowanie utartych schematów i poszukiwanie niestandardowych rozwiązań. Jednak kolejnym kluczowym etapem całego procesu jest bezpieczne i efektywne wdrażanie rewolucyjnych pomysłów, czyli przekładanie ich na język praktyki. I to jest właśnie punkt, w którym świat nauki spotyka się ze światem biznesu.
Czy to łatwy dialog? Jakie są bariery w takiej współpracy? Czego naukowcy nie rozumieją w świecie biznesu, a czego biznes nie wie o naukowcach? Czy polski ekosystem innowacji daje naukowcom wystarczające wsparcie? Co powinno się zmienić, by łatwiej było komercjalizować wyniki badań? Czy startupy w Polsce nadal „mają wąsy”, czyli czy wciąż dominują w nich mężczyźni?
O swojej drodze do świata biznesu opowiedziała trenerka biznesu, liderka strategiczna z wieloletnim doświadczeniem w pracy nad projektami innowacyjnymi, dr Patrycja Radek. Spotkanie poprowadził dr Maksymilian Bielecki.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych Apple Podcasts i Audioteka.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów, spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi.
Gościni
dr Patrycja Radek – liderka strategiczna z wieloletnim doświadczeniem w pracy nad przywództwem, rozwojem zespołów i projektów innowacyjnych, badawczo-rozwojowych związanych z opracowywaniem nowych technologii i biznesów opierających się na zaawansowanych technologiach. Konsultantka w projektach strategicznych i rozwojowych, moderatorka procesów twórczych, mentorka rozwoju kobiet w STEM. W Uniwersytecie SWPS jest brokerką innowacji i kierowniczką akceleracji programu Startup Booster for social Impact.
Prowadzący
dr Maksymilian Bielecki – doktor nauk humanistycznych, psycholog. Zajmuje się przede wszystkim problematyką metodologii, pomiaru oraz procesami pamięci i uwagi. Współpracuje z wiodącymi instytucjami badawczymi, m.in. Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Psychologii PAN czy Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Jest jednym ze współzałożycieli Otwartej Pracowni Sztucznej Inteligencji, współpracuje również z Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech na Uniwersytecie SWPS. Od kilkunastu lat pracuje dla biznesu. Projektował i realizował projekty B+R w startupach działających m.in. w obszarze marketingu, HR i MedTech. Jako konsultant i trener w zakresie badań i psychometrii współpracował m.in. z Universal McCann, Maison and Partners oraz wieloma wiodącymi firmami działającymi w obszarze FMCG, finansów, ubezpieczeń, telekomunikacji i ecommerce. Na Uniwersytecie SWPS jest wykładowcą studiów dziennych oraz podyplomowych – w obszarze UX oraz service design.