Błyskawiczny rozwój świata cyfrowego zrewolucjonizował branżę gier komputerowych także pod względem promowania produktu. I tak, transformację przeszły tzw. demówki, czyli ograniczone wersje pełnych tytułów, które pozwalały odbiorcom przetestować grę przed jej zakupem. Zdecydowany szczyt popularności demo-gier jako doskonałego narzędzia marketingowego, przypadał na lata 90 i początek lat 2000. W erze cyfrowej pojawiały się różne inne sposoby testowania nowej oferty. Ale czy demówki rzeczywiście odeszły do lamusa?
Dlaczego wersje demo były tak ważne w latach 90. i na początku 2000.? Jak demówki kształtowały społeczność graczy i jakie miały znaczenie dla budowania kultury gamingowej? Dlaczego wersje demo były kluczowe przed erą streamingu? Jak i dlaczego demówki straciły popularność wraz z pojawieniem się platform takich jak Steam i cyfrowej dystrybucji gier? Dlaczego wersje demo wracają na rynek? Czy mogą one skutecznie konkurować np. z recenzjami internetowymi prezentowanymi „na żywo”? Czy wersje demo pomagają twórcom niezależnym dotrzeć do nowych odbiorców i wyróżnić się na zatłoczonym rynku? Czy powrót wersji demo to tylko chwilowy trend, czy też stały element strategii marketingowych?
O tym wszystkim rozmawiali: dziennikarz Andrzej Bazylczuk oraz Audio Lead i wykładowca Łukasz Szałankiewicz (prowadzący) w ramach videocastu pod tytułem Demo gier na przestrzeni dekad – od kultury retro do współczesnych trendów.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych Apple Podcasts i Audioteka.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów, spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi.
Gość
Andrzej Bazylczuk – pisze od przedszkola, a od 2002 roku mu za to płacą. Zawodowo związany z takimi redakcjami jak Gazeta.pl i Głos Wielkopolski, gdzie podejmował zarówno tematy poważne, jak i nieco luźniejsze. Dziennikarstwo łączy z zamiłowaniem do gier wideo, co w ciągu ponad 20 lat zaprowadziło go na łamy szeregu tytułów dla graczy ze „Światem Gier Komputerowych” i „Pixelem” na czele. Obecnie przemyca wirtualną rozrywkę na strony magazynu „Na Szczycie” oraz odpowiada za treści i PR w firmie GAMIVO.
Prowadzący
Łukasz Szałankiewicz – Audio Lead i wykładowca na kierunku Game Development w poznańskim Collegium Da Vinci. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień audio w mediach interaktywnych, a dorobek artystyczny – obejmujący wiele interaktywnych instalacji i wystąpień audiowizualnych – cieszy się uznaniem także za granicą. Jako aktywista oraz doświadczony kurator nowych mediów, angażuje się w wiele projektów z tej dziedziny. Współpracował z wieloma instytucjami i centrami sztuki na całym świecie. W latach 2016-2017 pracował jako ekspert w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, angażując się m.in. w promocję gier komputerowych oraz mediów interaktywnych. Jest jednym z założycieli „Komitetu Społecznego Polskiej Demosceny”, co przyczyniło się do wpisania demosceny (jako pierwszej polskiej kultury cyfrowej) na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO w 2021 r. Jego zainteresowania obejmują także pierwsze społeczności cyfrowe, historię gier video oraz archeologię mediów.