Spotkanie prowadzi prof. Adam Bodnar, wykładowca prawa na Uniwersytecie SWPS, RPO VII kadencji. Jego gośćmi są prof. Teresa Gardocka oraz prof. Dariusz Jagiełło z Instytutu Prawa Uniwersytetu SWPS, redaktorzy monografii „Pandemia Covid-19 a prawa i wolności obywatela”.
Tematyka webinaru
Punktem wyjścia do dyskusji dotyczącej wpływu pandemii na ochronę naszych praw obywatelskich jest publikacja „Pandemia Covid-19 a prawa i wolności obywatela”. To pierwsza w Polsce pozycja literatury prawniczej kompleksowo podejmująca problematykę relacji między gwarancjami konstytucyjnych praw a największym wyzwaniem społecznym i zdrowotnym naszych czasów, jakim jest pandemia koronawirusa.
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/strefa-prawa-uniwersytetu-swps/id1517783829
- https://open.spotify.com/episode/3whnRzyqCsOJLR5CMdtUnJ?si=afxfgnNjQpGKKOe8gCYrNQ
- https://lectonapp.com/pl/podcast/e69fdbde-b7a1-430b-ae06-c07acfbd3f85?_lst
Goście
dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS – prawnik, specjalista prawa i postępowania karnego oraz prawa karnego międzynarodowego. Interesuje się zmianami, jakie dokonały się w okresie transformacji Polski, wliczając w to kwestie opieki społecznej. Na Uniwersytecie SWPS pełni funkcję dyrektora Instytutu Prawa. Prowadzi wykłady z polityki społecznej, prawa karnego międzynarodowego, etyki prawniczej i pracowniczej.
dr hab. Dariusz Jagiełło, prof. Uniwersytetu SWPS – prawnik, radca prawny. Specjalizuje się w prawie karnym materialnym i procesowym. Zajmuje się także kryminalistyką i kryminologią. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na przestępstwach popełnianych przy użyciu dokumentów, na szeroko rozumianych zagadnieniach związanych z uzyskiwaniem dowodu z zeznań lub wyjaśnień za pomocą realizowania czynności przesłuchania z wykorzystaniem niedozwolonych metod, oraz na tematyce oddziaływania sugestii na wynik czynności kryminalistycznych. Na Uniwersytecie SWPS pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Prawa. prowadzi zajęcia z zakresu prawa karnego, postępowania karnego, kryminalistyki, kryminologii oraz psychologicznych i prawnych aspektów przesłuchania.
Prowadzący
dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS – Rzecznik Praw Obywatelskich. Prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, w latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa.