Czy sala sądowa i proces sądowy są rzetelnie przedstawiane w filmach i serialach? Na czym polegają skróty scenariuszowe i czy przybliżają nas do zrozumienia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, czy wręcz przeciwnie? Czy wypowiedź zdolnego adwokata i nagłe przedstawienie nowych dowodów jest w stanie odwrócić losy procesu? Jak portretowani są jego uczestnicy – sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, ławnicy i pokrzywdzeni? Czy mit ławy przysięgłych bierze się z fascynacji amerykańskimi filmami?
W podcaście o filmach, serialach i rzeczywistości sali sądowej prof. Adam Bodnar, wykładowca prawa na Uniwersytecie SWPS, RPO VII kadencji, rozmawia z Jarosławem Gwizdakiem oraz sędzią Martą Kożuchowską-Warywodą.
Podcast jest dostępny m.in. na kanale YouTube Strefy Prawa. Poszczególne sygnatury czasowe przedstawione poniżej przenoszą w opisany fragment nagrania:
2:12 – Czy rzeczywistość na sali sądowej wygląda tak samo jak w filmach i serialach?
4:00 – Czy wystrój sali sądowej w filmach jest zbliżony do rzeczywistości w polskich sądach?
7:00 – O filmie „Konsul”
10:55 – Escape roomy w sądzie – czym są?
12:30 – Jak skróty scenariuszowe zniekształcają obraz rzeczywistości sali sądowej?
19:00 – O serialu „Chyłka”
21:20 – O filmie „Dom zły”
22:30 – Czy obraz wymiaru sprawiedliwości jest zniekształcony przez popkulturę?
28:30 – Ulubieni adwokaci z filmów i seriali gości podcastu
38:40 – Jeśli serial lub film miałby przedstawiać prawdziwe życie środowiska prawniczego, to czy widz przespałby połowę, czy dotrwał do końca?
41:25 – Czy goście podcastu pamiętają filmy, w których prokurator siedzi obok sędziego?
43:30 – Nietypowe procesy z filmów i seriali
55:00 – Filmy o politycznie podporządkowanym wymiarze sprawiedliwości
1:00:00 – Rekomendacje filmowe
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/prawo-w-filmach-i-serialach-vs-rzeczywisto%C5%9B%C4%87-sali-s%C4%85dowej/id1517783829?i=1000512683030
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/a01bd4bb-2fd8-4fd3-8336-a8d409bafe49?_lst
Interesujesz się prawem? Dołącz do innych w grupie Strefa Prawa Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Goście
Jarosław Gwizdak – członek zarządu fundacji Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, prawniczego think-tanku. Prawnik, aktywista, rzecznik instytucji publicznych i ADR. Prawniczy felietonista. Pierwszy w Polsce laureat nagrody „Obywatelski Sędzia Roku 2015” przyznanej przez Fundację CourtWatch Polska. Od 2003 r. sędzia Sądu Rejonowego w Katowicach; w latach 2013–2017 pełnił funkcję prezesa tego Sądu. W czerwcu 2019 r. złożył urząd sędziego RP. Od tamtej pory jest działaczem trzeciego sektora (organizacji pozarządowej), gdzie pracuje nad poprawą funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Na Uniwersytecie SWPS w Warszawie prowadzi zajęcia z prawa cywilnego, postępowania cywilnego i sprawozdawczości sądowej. Lubi popkulturę.
Marta Kożuchowska-Warywoda – karnistka, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, prezeska Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia. Członikini Stowarzyszenia Iustitia i Obywatelski Sędzia Roku 2019.
Prowadzący
dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS – Rzecznik Praw Obywatelskich. Prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, w latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa.