Jak młodzi kształtują swoje przekonania polityczne? Jakie mechanizmy stoją za formowaniem ich światopoglądu? Na czym polega przepaść światopoglądowa między młodymi Polkami i Polakami? Co sprawia, że młodzi wychodzą na ulice i coraz głośniej mówią, co jest dla nich ważne? Czy będą w stanie zmienić świat, który dziedziczą od swoich rodziców?
W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy o zaangażowaniu politycznym najmłodszych wyborców. Naszymi gośćmi są Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego, i dr Marta Żerkowska-Balas, socjolożka i politolożka z Uniwersytetu SWPS, wykładowczyni na kierunku Życie Publiczne. Rozmowę prowadzą – Wawrzyniec Smoczyński, współtwórca tego kierunku studiów i Gabriela Ługowska, studentka I roku studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie na Uniwersytecie SWPS.
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/polaryzacja-czy-czeka-nas-walka-pokole%C5%84-dr-marta-%C5%BCerkowska/id1517783829?i=1000523651850
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/0f7bd04d-fb14-4918-85ca-75381bc4ef75?_lst
- https://www.empik.com/14-polaryzacja-czy-czeka-nas-walka-pokolen-dr-marta-zerkowska-balas-piotr-trudnowski-strefa-pr-opracowanie-zbiorowe,p1272544054,ebooki-i-mp3-p
Cykl podcastów „Zaangażowane. Zaangażowani” towarzyszy inauguracji nowego kierunku studiów na Uniwersytecie SWPS – Życie publiczne. To studia na nowe czasy – jeśli interesujesz się tym, jak zmienia się świat, chcesz mieć wpływ na swoje otoczenie i działać na rzecz innych, sprawdź program naszych studiów i dołącz do pierwszego rocznika zaangażowanych na kierunku Życie publiczne.
O cyklu „Zaangażowane. Zaangażowani”
W tym cyklu rozmawiamy z ludźmi, którzy działają we wspólnej sprawie. Dlaczego to robią? Co ich napędza? O jakim świecie marzą? W podcaście Uniwersytetu SWPS rozmawiamy o zaangażowaniu w życie publiczne – od zakładania przedszkola w małej gminie po walkę z kryzysem klimatycznym w skali globu. „Zaangażowane i zaangażowani” są wokół nas, bo każda zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka, jego determinacji, zapału i woli działania. Zaangażowanie to wartościowa postawa, a także przydatna umiejętność – pracodawcy szukają dziś ludzi z misją, otwartych na zmianę i gotowych budować nowe światy.
Goście
Piotr Trudnowski – prezes Klubu Jagiellońskiego. Redaktor i szef działu „Podmiotowy obywatel” na portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Ekspert ds. społeczeństwa obywatelskiego. Współpracuje z organizacjami obywatelskimi, instytucjami publicznymi i biznesem. Działając w organizacjach pozarządowych, współinicjował kilka obywatelskich akcji w zakresie stanowienia prawa, dotyczących m.in. ustawy o zbiórkach publicznych czy ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Autor stanowisk Klubu Jagiellońskiego w konsultacjach publicznych, m.in. ustawy o Narodowym Instytucie Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i projekcie ustawy o jawności życia publicznego.
dr Marta Żerkowska-Balas – socjolog i politolog. W pracy naukowej koncentruje się na badaniu mechanizmów, które kierują decyzjami wyborców. W tym kontekście interesuje ją zwłaszcza, czy podejmowanie decyzji według kryteriów racjonalnej kalkulacji pozytywnie wpływa na partycypację w wyborach. Bada także relacje między obywatelami i partiami politycznymi oraz zagadnienia związane z praktyką i teorią demokracji. Należy do zespołu badaczy Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS, współpracuje z Fundacją Batorego oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Regularnie komentuje bieżące wydarzenia polityczne w czołowych media, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, TOK FM i RMF FM. Wykłada na kierunku Życie Publiczne na Uniwersytecie SWPS.
Prowadzący
Wawrzyniec Smoczyński – menedżer i analityk, twórca Polityki Insight, pełnomocnik rektora Uniwersytetu SWPS. Kierował pracami nad utworzeniem nowego kierunku studiów Życie publiczne na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie. Tworzy interdyscyplinarne zespoły i prowadzi projekty rozwojowe uczelni. Pracuje w oparciu o wspólną misję, świadome partnerstwo i zarządzanie procesowe.
Gabriela Ługowska – studentka I roku studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie na Uniwersytecie SWPS, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach studiów i poza nimi poszerza swoją wiedzę z zakresu psychologii społecznej, zachowań organizacyjnych i zarządzania różnorodnością. Interesuje się nierównościami społecznymi oraz ich zwalczaniem.