Dlaczego młode Polki oraz młodzi Polacy nie czują się dobrze we własnym kraju? Jakie różnice możemy dostrzec pomiędzy nową generacją, a pokoleniem ich rodziców? Co jest istotą ich międzypokoleniowego sporu? Co musi się wydarzyć, by młodsi obywatele mieli więcej głosu i wpływu na życie społeczno-polityczne?
W piątym odcinku cyklu „Zaangażowane. Zaangażowani” rozmawiamy o relacjach między pokoleniami – i sami wpadamy w pułapki wieku, płci i władzy. Naszymi gośćmi są Michał Boni, autor raportu „Młodzi 2020”, były minister, obecnie wykładowca Uniwersytetu SWPS, oraz Justyna Sarnowska, socjolożka, badaczka młodych i wykładowczyni na kierunku Życie publiczne na Uniwersytecie SWPS. Rozmowę prowadzą Gabriela Ługowska, studentka I roku studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie na Uniwersytecie SWPS, oraz Wawrzyniec Smoczyński, pełnomocnik rektora Uniwersytetu SWPS i współtwórca kierunku Życie publiczne.
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/m%C5%82odzi-czy-w-polsce-mo%C5%BCliwy-jest-dialog-pokole%C5%84-dr/id1517783829?i=1000534434267
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/49ac7ab5-5241-41cd-8c09-0d5728874ad2?_lst
- https://www.empik.com/18-mlodzi-czy-w-polsce-mozliwy-jest-dialog-pokolen-dr-michal-boni-dr-justyna-sarnowska-stref-opracowanie-zbiorowe,p1281466934,ebooki-i-mp3-p
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszej playliście na Spotify:
O cyklu „Zaangażowane. Zaangażowani”
W tym cyklu rozmawiamy z ludźmi, którzy działają we wspólnej sprawie. Dlaczego to robią? Co ich napędza? O jakim świecie marzą? W podcaście Uniwersytetu SWPS rozmawiamy o zaangażowaniu w życie publiczne – od zakładania przedszkola w małej gminie, po walkę z kryzysem klimatycznym w skali globu. „Zaangażowane i zaangażowani” są wokół nas, bo każda zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka, jego determinacji, zapału i woli działania. Zaangażowanie to wartościowa postawa, a także przydatna umiejętność – pracodawcy szukają dziś ludzi z misją, otwartych na zmianę i gotowych budować nowe światy.
Cykl podcastów „Zaangażowane. Zaangażowani” towarzyszy inauguracji nowego kierunku studiów na Uniwersytecie SWPS – Życie publiczne. To studia na nowe czasy – jeśli interesujesz się tym, jak zmienia się świat, chcesz mieć wpływ na swoje otoczenie i działać na rzecz innych, sprawdź program naszych studiów i dołącz do pierwszego rocznika zaangażowanych na kierunku Życie publiczne.
Goście
dr Michał Boni – medioznawca, politolog, kulturoznawca. Zajmuje się społecznym oddziaływaniem nowych technologii, cyberbezpieczeństwem, w szczególności cyfryzacją, własnością intelektualną i ochroną danych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu wpływu nowych technologii na świat współczesny, wykorzystania transformacji cyfrowej w tworzeniu nowych modeli biznesowych, roli sztucznej inteligencji w nowych modelach zdrowia i zarządzania miastami.
dr Justyna Sarnowska – socjolożka, adiunkt w Instytucie Nauk Społecznych, koordynatorka Ośrodka Młodzi w Centrum LAB, współtwórczyni kierunku Życie publiczne. Interesuje się szeroko pojętym procesem wchodzenia w dorosłość, inicjacją zawodową, łączeniem edukacji z pracą, losami zawodowymi absolwentów szkół wyższych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia dotyczące metodologii badań społecznych, wielokulturowości oraz rynku pracy.
Prowadzący
Wawrzyniec Smoczyński – menedżer i analityk, twórca Polityki Insight, pełnomocnik rektora Uniwersytetu SWPS. Kierował pracami nad utworzeniem nowego kierunku studiów Życie publiczne na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie. Tworzy interdyscyplinarne zespoły i prowadzi projekty rozwojowe uczelni. Pracuje w oparciu o wspólną misję, świadome partnerstwo i zarządzanie procesowe.
Gabriela Ługowska – studentka I roku studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie na Uniwersytecie SWPS, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach studiów i poza nimi poszerza swoją wiedzę z zakresu psychologii społecznej, zachowań organizacyjnych i zarządzania różnorodnością. Interesuje się nierównościami społecznymi oraz ich zwalczaniem.