Coraz więcej Polaków decyduje się na to, aby pozywać banki w sprawie umów kredytowych we frankach. Niejednokrotnie odnoszą oni sukcesy w walce o stracone pieniądze. Wyroki sądów unieważniają kredyty frankowe lub przynajmniej wyłączają klauzule niedozwolone, które banki umieściły w umowach z kredytobiorcami. Jak aktualnie wygląda orzecznictwo sądów w sprawach frankowych? Czy powództwa banków przeciwko kredytobiorcom stają się zjawiskiem masowym? W jaki sposób banki realizują prawomocne wyroki? Jakie znaczenie mają zarzuty potrącenia i zatrzymania? Czy Sąd Najwyższy uzna kredyt za umową wzajemną? Na te i wiele więcej pytań odpowiada Anna Sekura-Konopka, radczyni prawna z wieloletnim doświadczeniem, specjalizująca się w prawie bankowym oraz prawie ubezpieczeń gospodarczych. Rozmowę prowadzi Robert Głowacki, radca prawny, założyciel Upper Case, prawnik z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem i wykładowca Uniwersytetu SWPS.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszych playlistach na Spotify:
Interesujesz się prawem? Dołącz do nas w grupie Strefa Prawa Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Gościni
Anna Sekura-Konopka – radczyni prawna z wieloletnim doświadczeniem, specjalizująca się w prawie bankowym oraz prawie ubezpieczeń gospodarczych. Ekspertka w sprawach kredytów frankowych. Stała mediatorka sądowa wpisany na listę prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Od ponad 10 lat z sukcesami reprezentuje konsumentów w sporach z podmiotami rynku finansowego, w tym bankami, towarzystwami ubezpieczeń i reasekuracji, domami maklerskimi czy firmami inwestycyjnymi. Posiada bogate doświadczenie w sprawach dotyczących kredytów powiązanych z walutą obcą, mając na koncie wiele unieważnionych umów tego typu. W Upper Case Anna pełni wiodącą rolę w praktyce procesowej Kancelarii, w tym zwłaszcza sporach finansowych.
Prowadzący
Robert Głowacki – radca prawny, założyciel Upper Case, prawnik z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem, czynny doradca restrukturyzacyjny i wykładowca akademicki na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Posiada bogatą praktykę procesową. Występował w licznych sprawach dotyczących przedsiębiorców oraz osób fizycznych, nierzadko przed Sądem Najwyższym oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym. Reprezentował klientów w sporach korporacyjnych zakończonych sukcesem. Doradzał przy transakcjach dotyczących majątku lub udziałów i akcji, w tym takich notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Stworzył dziesiątki podmiotów gospodarczych, przekształcił, połączył wiele z nich. Zajmuje się także likwidacją spółek. Uczestniczył i uczestniczy jako syndyk lub nadzorca w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Na Uniwersytecie SWPS w Warszawie wykłada prawo handlowe, upadłościowe i restrukturyzacyjne.