Sformalizowanie działalności to jeden z najważniejszych momentów w ustrukturyzowaniu start-upu. Jednak, wybór modelu biznesowego to nie jedyne wyzwanie, które stoi przed założycielem. Warto szczerze przyznać, na którym etapie rozwoju bootstrapping może już nie być wystarczającym źródłem finansowania, ograniczając tym samym jego skalowalność. Tymczasem, szansa na pozyskanie inwestora wzrasta wraz z jak najwyższym prawdopodobieństwem osiągnięcia sukcesu przez start-up. O prawnych niuansach prowadzenia takich podmiotów, porozmawiamy z naszym ekspertem.
Zdefiniujmy, czym jest start-up? Jaka jest najlepsza forma prowadzenia działalności start-upowej? Jakie są największe wyzwania prawne dla założycieli podczas otwierania start-upu? Czym jest ESOP, znany też jako Option Pool? O czym powinien pamiętać start-up, myśląc o rundzie inwestycyjnej z udziałem profesjonalnego inwestora (np. VC)?
Z prawnymi aspektami zakładania start-upów zapoznali nas radca prawny Łukasz Kulicki - partner kancelarii Linke Kulicki, prowadzący podcast Poland.VC i adwokat Michał Klimowicz - prawnik kancelarii LSW, founder platformy crowdfundingowej Emiteo. Rozmowę poprowadził adwokat dr Piotr Kuźnicki, wykładowca Uniwersytetu SWPS.
Gość
Łukasz Kulicki - radca prawny, partner kancelarii Linke Kulicki, prowadzący podcast Poland.VC.
Gość
adw. Michał Klimowicz - prawnik kancelarii LSW, founder platformy crowdfundingowej Emiteo.
Prowadzący
dr Piotr Kuźnicki – adwokat, absolwent UC Berkeley School of Law (specjalizacja z zakresu prawa handlowego) na Uniwersytecie Kalifornijskim. W trakcie nauki otrzymał od uczelni nagrodę Pro Bono za społeczne zaangażowanie. Prowadził badania m.in. na Uniwersytecie Yale.
Naukowo zajmuje się prawem handlowym (w tym amerykańskim) oraz cywilnym. W jego obszarze zainteresowań badawczych pozostają kwestie takie jak: efektywność działania korporacji, odpowiedzialność członków organów i wspólników spółek, ład korporacyjny, spory korporacyjne, komparatystyka polskiego i amerykańskiego prawa spółek.
Prowadzi własną kancelarię prawną, współpracuje z Kancelarią Linke Kulicki. Jest autorem monografii „Granica osobowości prawnej spółki kapitałowej” (wydanej przez C.H. Beck) oraz licznych artykułów naukowych z zakresu prawa spółek w czasopismach prawniczych. Publikował m.in. na portalu prawo.pl oraz w „Rzeczpospolitej”.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z obszaru prawa spółek, zobowiązań i transakcji VC.