Sztuczna inteligencja jest bardzo szerokim pojęciem, pod którym kryją się zarówno przypominające ludzi roboty, algorytmy podsyłające nam filmy na TikToku, jak i chatboty gotowe odpowiedzieć na (prawie) każde pytanie. AI odnajdziemy w niemal każdej dziedzinie życia i branży - również w okulistyce, gdzie wykorzystuje się ją w badaniach dna oka.
W jaki sposób medycyna wykorzystuje przetwarzanie obrazów? Jak rozwija się takie algorytmy i jak wyglądają badania nad nimi? Co należy zrobić, aby były one zrozumiałe dla ekspertów?
Na te i inne pytania odpowiedzą Agnieszka Zbrzezny i Tomasz Krzywicki. Rozmowę poprowadzi dr Maksymilian Bielecki.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Kliknij, by wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Technologia a człowiek to cykl rozmów z naukowcami i ekspertami z sektora IT, w którym rozmawiamy o roli nowoczesnych technologii we współczesnym świecie. Podczas spotkań poruszamy kwestie oddziaływania technologii na m.in.: naukę, medycynę, pracę, a także na codzienne życie człowieka. Wspólnie ze specjalistami porozmawiamy również o szansach i zagrożeniach, które niesie za sobą postęp naukowo-technologiczny.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi.
Goście
Agnieszka Zbrzezny – Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w weryfikacji systemów informatycznych: systemów wieloagnetowych, systemów czasu rzeczywistego, protokołów kryptograficznych. W 2019 roku, w trakcie pracy na Uniwersytecie w Oksfordzie, rozszerzyła swoje zainteresowania badawcze o weryfikację i wyjaśnialność modeli sztucznej inteligencji, a w szczególności modeli klasyfikujących zdjęcia okulistyczne. Adiunkt na Wydziałe Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autorka wielu publikacji naukowych o zakresie międzynarodowym. Współzałożycielka i członkini komitetu organizacyjnego towarzystwa International AI in the Ophthalmology Society. Współpracowniczka Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Tomasz Krzywicki – specjalista w obszarach przetwarzania i analizy obrazów, projektowania systemów uczących się oraz aplikacji internetowych i mobilnych. Asystent na Wydziałe Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz zewnętrzny konsultant IT firm farmaceutycznych. Autor publikacji naukowych o zakresie międzynarodowym. Współzałożyciel towarzystwa International AI in the Ophthalmology Society oraz członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Współpracownik Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Prowadzący
dr Maksymilian Bielecki – psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim psychologia poznawcza, a także metodologia, psychometria i statystyka. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, m.in. Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest jednym z założycieli Centrum Innowacji Społecznych HumanTech SWPS. W ramach prac centrum wykorzystuje wiedzę psychologiczną do tworzenia i ulepszania produktów, procesów i usług. Równolegle z działalnością naukową od kilkunastu lat zajmuje się projektami dla biznesu, jako lider projektów B+R, a także konsultant w zakresie statystyki i ekonomii behawioralnej.
Termin i miejsce
6 grudnia 2022 r.
godz. 18.30–19.30, online
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
[email protected]