Jeszcze dekadę temu, sztuczna inteligencja kojarzona była głównie z futurystyczną wizją przyszłości. Dla jednych – kuszącą, dla innych niepokojącą, ale przede wszystkim – odległą. Dziś narzędzia AI są powszechnie dostępne i stanowią nieodłączny element naszej codzienności. Wystarczy wspomnieć popularne chatboty czy generatory graficzne typu Midjourney. Wraz z galopującym rozwojem technologii pojawiła się naturalna obawa, że AI może w przyszłości stanowić zagrożenie dla człowieka.
Czy rzeczywiście? Jak wygląda zastosowanie sztucznej inteligencji w projektowaniu i czy dla twórców powinna być źródłem niepokoju czy raczej nadzieją na nowe możliwości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukają: specjalista od kreatywnego kodowania i robotyki społecznej – David Sypniewski w rozmowie z psychologiem i neurokognitywistą dr. Maksymilianem Bieleckim.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Kliknij, by wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Technologia a człowiek to cykl rozmów z naukowcami i ekspertami z sektora IT, w którym rozmawiamy o roli nowoczesnych technologii we współczesnym świecie. Podczas spotkań poruszamy kwestie oddziaływania technologii na m.in.: naukę, medycynę, pracę, a także na codzienne życie człowieka. Wspólnie ze specjalistami porozmawiamy również o szansach i zagrożeniach, które niesie za sobą postęp naukowo-technologiczny.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi.
Gość
David Sypniewski – humanista, który zakochał się w technologii. Ukończył Kulturoznawstwo (UW) i Komunikację Międzykulturową (INALCO, Paryż), a także Creative Coding (SWPS). 10 lat projektował jako freelancer materiały wizualne (m.in. aplikacje we Flashu i filmy animowane) głównie dla trzeciego sektora w Polsce i za granicą. Przez 4 lat pracował w studiu kreatywnym Rzeczyobrazkowe, gdzie zajmował się warsztatami strategicznymi i projektowaniem interaktywnych doświadczeń. Przez wiele lat był prezesem Stowarzyszenia Praktyków Kultury zajmującym się animacją kultury w środowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Obecnie prowadzi warsztaty na wydziale Projektowania SWPS dotyczące robotyki społecznej i kreatywnego kodowania. Od przyszłego semestru będzie również wykładał o sztucznej inteligencji w kontekście kreatywnego działania i sztuki. Koordynator hackathonu przy konferencji Human-Tech Summit 2022 organizowanego przez HumanTech Center SWPS.
Prowadzący
dr Maksymilian Bielecki – psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim psychologia poznawcza, a także metodologia, psychometria i statystyka. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, m.in. Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest jednym z założycieli Centrum Innowacji Społecznych HumanTech SWPS. W ramach prac centrum wykorzystuje wiedzę psychologiczną do tworzenia i ulepszania produktów, procesów i usług. Równolegle z działalnością naukową od kilkunastu lat zajmuje się projektami dla biznesu, jako lider projektów B+R, a także konsultant w zakresie statystyki i ekonomii behawioralnej.
Termin i miejsce
12 maja 2023 r.
godz. 18.30–19.30, online
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
[email protected]