„Odłóż choć na chwilę ten telefon!” – większość młodych ludzi słyszała pewnie nie raz taki postulat ze strony swoich bliskich. Rodzice czują się lekceważeni, gdy dziecko w ich obecności nie odrywa wzroku od ekranu komórki, a dodatkowo boją się zagrożeń związanych z obecnością w sieci. Z kolei młodzież uważa, że ograniczenie dostępu do smartfona to nic innego jak zamach na wolność jednostki.
Jak wyrwać się z tego błędnego koła? Jakie nieporozumienia towarzyszą nam najczęściej podczas rozmów o technologii i mediach cyfrowych w relacjach z dziećmi? Dlaczego ten temat budzi tak wiele niepokoju wśród rodziców? Czy słusznie? A może empatia i wiedza powinny zastąpić zakazy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poszukają: dr Karol Jachymek, którego książka "Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w internecie i czy na pewno trzeba się tym martwić?" (Wydawnictwo Agora) będzie miała swoją premierę 27 marca, i dr Maksymilian Bielecki w ramach webinaru pod hasłem „Zrozumieć cyfrowe pokolenie – empatyczne podejście do technologii w rodzinie”.
Technologia a człowiek to cykl rozmów z naukowcami i ekspertami z sektora IT, w którym rozmawiamy o roli nowoczesnych technologii we współczesnym świecie. Podczas spotkań poruszamy kwestie oddziaływania technologii na m.in.: naukę, medycynę, pracę, a także na codzienne życie człowieka. Wspólnie ze specjalistami porozmawiamy również o szansach i zagrożeniach, które niesie za sobą postęp naukowo-technologiczny.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi.
Gość
dr Karol Jachymek – medioznawca, kulturoznawca, badacz, doktor nauk humanistycznych i wykładowca związany z Uniwersytetem SWPS. Specjalizuje się w kulturze młodzieżowej, zmianach generacyjnych, komunikacji w mediach cyfrowych, edukacji i trendach w popkulturze. Na co dzień prowadzi szkolenia i warsztaty dla rodziców, uczniów, nauczycieli, szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz biznesu. Popularyzuje wiedzę dotyczącą współczesnego internetu, komunikacji międzypokoleniowej (szczególnie z przedstawicielami pokolenia Z i pokolenia Alfa) oraz najnowszych zjawisk medialnych. W roku akademickim 2022/2023 otrzymał tytuł Wykładowcy Roku Uniwersytetu Dzieci. Autor książki "Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w internecie i czy na pewno trzeba się tym martwić?".
Prowadzący
dr Maksymilian Bielecki – psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim psychologia poznawcza, a także metodologia, psychometria i statystyka. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, m.in. Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest jednym z założycieli Centrum Innowacji Społecznych HumanTech SWPS. W ramach prac centrum wykorzystuje wiedzę psychologiczną do tworzenia i ulepszania produktów, procesów i usług. Równolegle z działalnością naukową od kilkunastu lat zajmuje się projektami dla biznesu, jako lider projektów B+R, a także konsultant w zakresie statystyki i ekonomii behawioralnej.
Termin i miejsce
27 marca 2024 r.
godz. 18.30–19.30, online
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
[email protected]