Niektóre potrzeby dzieci z niepełnosprawnością intelektualną mogą być inne niż u ich rówieśników. Różnice te nie powinny jednak stanowić przeszkody w ich edukacji i zdobywaniu wiedzy na możliwie najwyższym poziomie - choć sam proces wymaga dużego zaangażowania zarówno ucznia jak i nauczyciela. Na szczęście powstaje coraz więcej narzędzi cyfrowych, które wspierają edukację dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Co to za narzędzia i jak działają? Jaka jest skala potrzeb w tym obszarze? Jak dużej grupy dzieci dotyczy kwestia treningu umiejętności społecznych i ile z nich ma jednocześnie zdiagnozowaną niepełnosprawność intelektualną?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą psycholożka dr Agata Graczykowska, zajmująca się doradztwem w zakresie wykorzystania narzędzi online w usługach psychologicznych oraz komercjalizacji i aplikacji wyników badań naukowych, a także dr Anna Gorgolewska. Naukowczynie realizują aktualnie projekt „TUSER - cyfrowe narzędzie dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, w których uczą się dzieci ze specjalnymi potrzebami. Niezależna aplikacja do użytku w szkole i poza nią, wspomagająca komunikację interpersonalną w procesie edukacyjnym oraz rozwijająca kompetencje społeczne uczniów” finansowany z NCBiR. Rozmowę poprowadzi Maksymilian Bielecki.
Spotkanie będzie realizowane na żywo – każdy może zadawać pytania. Kliknij, by wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Technologia a człowiek to cykl rozmów z naukowcami i ekspertami z sektora IT, w którym rozmawiamy o roli nowoczesnych technologii we współczesnym świecie. Podczas spotkań poruszamy kwestie oddziaływania technologii na m.in.: naukę, medycynę, pracę, a także na codzienne życie człowieka. Wspólnie ze specjalistami porozmawiamy również o szansach i zagrożeniach, które niesie za sobą postęp naukowo-technologiczny.
Strefa Technologii Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę o wpływie technologii na społeczeństwo. Przyglądamy się i omawiamy szanse, ale i ryzyka, jakie niesie dla ludzi jej bezprecedensowy rozwój. W ramach wielu webinarów i podcastów spotkamy się z naukowcami, ekspertami i praktykami, którzy w różny sposób związani są z sektorem IT. Podczas rozmów połączymy merytoryczną, ścisłą wiedzę informatyczną z zagadnieniami społecznymi i humanistycznymi.
Gościni
dr Agata Graczykowska – psycholożka, specjalistka polityki społecznej. Zajmuje się doradztwem w zakresie wykorzystania narzędzi online w usługach psychologicznych oraz komercjalizacji i aplikacji wyników badań naukowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na psychologii emocji oraz nowych technologiach wspierających usługi psychologiczne. Bada, jak technologia pomaga dbać o zdrowie psychiczne.
Prezes zarządu uczelnianego start-upu Beviado Sp. z o.o.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychometrii.
Gościni
dr Anna Gorgolewska – psycholożka dziecięca, badaczka i dydaktyczka w Uniwersytecie SWPS. Specjalizuje się w profilaktyce zaburzeń i promocji zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Bierze udział w różnorodnych badaniach naukowych w zakresie wspierania rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży, konstruując nowe interwencje psychologiczne i programy wyrównujące szanse edukacyjne. Współtwórczyni aplikacji TUSer. Prowadzi szkolenia dla kadry nauczycielskiej, warsztaty dla rodziców oraz zajęcia ze studentami z zakresu psychologii. Pracuje indywidualnie z dziećmi, potrzebującymi wsparcia w rozwoju emocjonalno-społecznym. Założyła prywatne Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie.
Prowadzący
dr Maksymilian Bielecki – psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim psychologia poznawcza, a także metodologia, psychometria i statystyka. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, m.in. Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest jednym z założycieli Centrum Innowacji Społecznych HumanTech SWPS. W ramach prac centrum wykorzystuje wiedzę psychologiczną do tworzenia i ulepszania produktów, procesów i usług. Równolegle z działalnością naukową od kilkunastu lat zajmuje się projektami dla biznesu, jako lider projektów B+R, a także konsultant w zakresie statystyki i ekonomii behawioralnej.
Termin i miejsce
24 marca 2023 r.
godz. 18.00–19.00, online
Kontakt
Anna Marszałek-Głowacka
[email protected]