Przestrzeń publiczna nieustannie ewoluuje i dostosowuje się do potrzeb lokalnych społeczności. Stworzenie miasta, w którym chce się mieszkać, pracować, uczyć i bawić nie jest łatwe. Z tego względu coraz częściej mówi się o współodpowiedzialności mieszkańców za jakość życia w ośrodkach miejskich. Czy mieszkańcy rzeczywiście mają wpływ na to, jak wygląda miasto? Jak zaangażować ludzi do procesu projektowania najbliższego otoczenia? W jaki sposób komunikacja wizualna przejawia się w przestrzeni miasta? Czy edukacja samorządów w zakresie budowania tożsamości miasta w całym jego obszarze ma znaczenie dla mieszkańców? Na te i wiele innych pytań odpowiada Joanna Burska-Kopczyk, projektantka komunikacji, usług i doświadczeń, badaczka, strateżka, facylitatorka warsztatów projektowych. Spotkanie prowadzi Łukasz Harat — urbanista i socjolog, doktorant na Wydziale Architektura Politechniki Śląskiej.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton, EmpikGo.
Strefa Designu Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu projektowania: produktów, architektury, wnętrz, mody i komunikacji. Pokazuje, czym jest dobre projektowanie i w jaki sposób realizuje ono konkretne potrzeby użytkowników.
Interesujesz się designem? Dołącz do nas w grupie Strefa Designu Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Gościni
Joanna
Burska-Kopczyk
Projektantka komunikacji, usług i doświadczeń, badaczka, strateżka, facylitatorka warsztatów projektowych. Od 7 lat wspiera strategiczne organizacje - zarówno w obszarze projektowania usług, optymalizacji procesów, tworzenia strategii marki jak i jej komunikacji, jak również w realizacji procesów brandingowych. W oparciu o myślenie projektowe współpracowała z wieloma instytucjami zarówno w sektorze publicznym, jak i w sektorze prywatnym. Od 2015 roku spełnia się w roli wykładowcy akademickiego, gdzie w ramach pracy w katedrze grafiki Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia w obszarach takich jak service design, design thinking, design research, participatory design. Prywatnie pasjonatka podróży, małych i dużych, zakochana w górach, lasach, długich wędrówkach, wspinaczce i śniadaniach w schroniskach. Od pewnego czasu coraz bardziej uważna na potrzeby swojego ciała i ducha, w czym wspiera ją joga.
Prowadzący
Łukasz
Harat
Urbanista i socjolog, doktorant na Wydziale Architektura Politechniki Śląskiej; studiował socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego; członek Zarządu kolektywu antyRAMA i Urban Space Lab, dyrektor ogólnopolskiego festiwalu AFESTIVAL, prowadzący mikro-telewizję o kulturze miejskiej Street Cloud, artysta-rezydent w Drzwiach Zwanym Koniem w Katowicach, zagadywacz w kolektywie ZAGADAJ; doświadczenie zbierał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Fundacji Napraw Sobie Miasto i biurze architektonicznym OVO Grąbczewscy; organizator ponad 200 interdyscyplinarnych projektów z zakresu architektury i socjologi, socjourbanistyki, edukacji kulturalnej; moderator w procesach konsultacji społecznych i planowania społecznego; twórca instalacji przestrzennych i artystycznych.
Slot nusa