Projektowanie jest z reguły czasochłonnym, wymagającym i bardzo angażującym procesem. Z tego względu w interesie twórcy leży odpowiednie zabezpieczenie i ochrona jego efektów. Wzory przemysłowe zazwyczaj kojarzymy z wszelkimi obiektami tj. krzesłami, lampami, czy urządzeniami elektronicznymi. Jednak nie wszystkie efekty procesu projektowego przyjmują taki charakter — przykładem są: identyfikacja wizualna, projekt interfesju użytkownika, czy broszury. Co w takim razie możemy chronić jako wzór przemysłowy? Gdzie go zarejestrować? Jak wygląda ten proces? Jakie wymagania należy spełnić, by zarejestrować elementy identyfikacji wizualnej? Czy wzorem przemysłowym możemy chronić pomysł? Na te i wiele innych pytań odpowiada Agnieszka Musiał, strateżka ds. IP oraz aplikantka rzecznikowska w międzynarodowej firmie Basck. Rozmowę prowadzi Mateusz Antczak z Grafiki Uniwersytetu SWPS.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton, EmpikGo.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszej playliście na Spotify:
Strefa Designu Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu projektowania: produktów, architektury, wnętrz, mody i komunikacji. Pokazuje, czym jest dobre projektowanie i w jaki sposób realizuje ono konkretne potrzeby użytkowników.
Dobry Design Działa
„Dobry Design Działa” to cykl podcastów realizowany w ramach Strefy Designu Uniwersytetu SWPS, z którego dowiesz się, czym jest dobry design, dlaczego jest on ważny oraz jaka jest rola projektanta. Gospodarzem programu jest Mateusz Antczak.
Interesujesz się designem? Dołącz do nas w grupie Strefa Designu Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Gość
Jan
Andrzejewski
Od lat jest związany z gościnnością i gastronomią. Importer wina, współwłaściciel Wrocławskiej firmy Ars Vini. Entuzjasta projektowania, zwłaszcza komunikacji oraz procesów. Absolwent Court of Master Sommeliers (CMS) oraz Wine and Spirit Education Trust (WSET).
Gościni
Agnieszka
Musiał
Jest strateżką ds. IP oraz aplikantką rzecznikowską w międzynarodowej firmie Basck, specjalizującej się w krajowej i międzynarodowej ochronie praw własności intelektualnej. Posiada ponad 5 lat doświadczenia w IP, jej specjalnością jest ochrona znaków towarowych i wzorów przemysłowych w sektorze FMCG.
Prowadzący
Mateusz
Antczak
Projektant działający na pograniczu teorii i praktyki designu. Zawodowo zajmuje się m.in. badaniem, projektowaniem oraz wdrażaniem programów Corporate Identity. W swojej pracy koncentruje się na projektowaniu grafiki użytkowej ze szczególnym uwzględnieniem znaku marki oraz identyfikacji wizualnych. Definiuje rolę projektanta nie jako jedynie dostawcy gotowych rozwiązań, ale przede wszystkim konsultanta, doradcy, moderatora oraz mentora. Swoją działalność dydaktyczną realizuje przy okazji warsztatów projektowych oraz współpracując z Katedrą Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Badawczo zajmuje się wpływem szeroko pojętego designu na projektowanie i modelowanie komunikacji, w szczególności w obszarach Corporate Identity oraz brandingu.