„Bogu wierzymy, a wszyscy inni muszą przynieść twarde dane”. Przy podejmowaniu decyzji rzeczywiście warto wspomóc się dostępnymi analizami, bo w biznesie emocje nie zawsze są dobrym doradcą. Bez emocji jednak niczego nie ma. Co robić, żeby w pracy nam one nie przeszkadzały, a służyły? Dlaczego to ludzie są najmocniejszym i najsłabszym ogniwem każdej organizacji? Jak tworzyć dobrą pracowniczą „drużynę”? Co decyduje o przewadze konkurencyjnej i jaki wpływ ma na nią technologia? Co powinna robić rada nadzorcza, kiedy prezes się nie sprawdza? Dlaczego opłaca się budować biznes na wartościach? Dr Adam Kowalik z Uniwersytetu SWPS rozmawia o tym z Przemysławem Schmidtem – bankierem inwestycyjnym, menedżerem i członkiem wielu rad nadzorczych.
Syndrom podgrzewanej żaby
Dążenie do ciągłego rozwoju – swoich pracowników i produktu czy usług – powinno być wpisane w status quo każdej firmy. Casus Nokii czy Kodaka, które przegrały wyścig technologiczny, pokazuje, że biznes po odtrąbieniu szeregu sukcesów nie powinien spoczywać na laurach. Aby uniknąć „syndromu podgrzewanej żaby” i nie zniknąć z rynku z powodu braku modernizacji, należy wciąż wprowadzać firmę na nowe tory. Tylko to zapewni jej przewagę konkurencyjną. – Trzeba być do przodu z rozwojem technologicznym, który dzisiaj jest niebywały. Starajmy się rozumieć świat. Bo za chwilę naszego biznesu może nie być – mówi Przemysław Schmidt.
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/rozmowa-z-ceo-przemys%C5%82aw-schmidt/id1460686479?i=1000445772625
- https://open.spotify.com/episode/6wR34BopMWqpmk3nONzkAD
- https://soundcloud.com/user-509252963/rozmowa-z-ceo-przemyslaw-schmidt
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/a790d9e8-f930-4194-b77d-4c29685582b9?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033
Gość
Przemysław Schmidt
Bankier inwestycyjny, menedżer i radca prawny z 30-letnim doświadczeniem. Aktywny członek rad nadzorczych. Udziałowiec i członek Zarządu spółki GetFresh Sp. z o.o., producenta wody Dar Natury. Społecznie prezes Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Prawa UAM (1987). Zdał egzaminy sędziowski i radcowski. Rozpoczął karierę jako asystent w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Gospodarczego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (1987-1992) oraz jako radca prawny w nowo utworzonej kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (1990-1995). Stypendysta Fulbrighta na University of California, Hastings (1991-1992). Odbył studia podyplomowe na Georgetown University, Leiden University oraz TMC Asser Institute (Asser College Europe). Przewodniczący Europejskiej Rady Dyrektorów międzynarodowej organizacji Young Presidents’ Organization (2007-2009). Autor szeregu publikacji na tematy związane z gospodarką.
Prowadzący
dr Adam Kowalik
Doradca, trener, menedżer, analityk. Specjalizuje się w strategii konkurowania firm, wywiadzie konkurencyjnym i rynkowym, symulacjach strategicznych (strategy wargame), zarządzaniu wiedzą. Pracował dla kadry zarządzającej kilkudziesięciu największych polskich firm z różnych branż. Swoją wiedzą dzieli się w trakcie praktycznych szkoleń i warsztatów. Prowadzi zajęcia na studiach MBA. Stosuje metody tzw. „active learning”, prowokuje uczestników zajęć do krytycznego myślenia. Tworzy programy rozwojowe dla menedżerów (executive education).