Praca na etacie to dla jednych upragniony synonim bezpieczeństwa, a dla innych – męczące ograniczenie swobody. Tymczasem jak pokazują statystyki, Polska od lat pozostaje w czołówce krajów europejskich o najwyższej liczbie zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę. Nie jest tajemnicą, że forma zatrudnienia jest często narzucana przez pracodawcę i stanowi raczej kompromis ze strony pracownika, niż jego swobodny wybór. Ale bywa i tak, że o sposobie zatrudnienia decyduje po prostu rodzaj wykonywanego zajęcia i wola obu stron. Dlatego warto przeanalizować każde z dostępnych rozwiązań, poznając zarówno jego wady jak i zalety.
Jakie są podstawowe różnice między umową o pracę a umową cywilnoprawną? Z czym to się wiąże dla pracodawców, a z czym – dla pracowników? Jakie są wady i zalety tzw. B2B? Co zmieniło się ostatnio w prawie pracy i jak to wpływa na rynek? Jakie są aktualne regulacje prawne dotyczące wynagrodzenia i jakie prawa mają pracownicy w tym zakresie?
Na te i inne pytania prowadzącego Pawła Bojarskiego odpowiedziała prawniczka, ekspertka od prawa pracy, dr Ewa Pietrzak.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton,.
Cykl „HR bez tajemnic”
Ludzie to podstawa każdej organizacji, a dobry pracownik to prawdziwy skarb. Zarządzanie ludźmi stawia wiele wyzwań – zarówno przed menedżerami, sprawującymi pieczę nad swoimi zespołami, jak i przed działami HR oraz rekruterami, którzy odpowiadają za pozyskiwanie talentów do firm. W cyklu „HR bez tajemnic” Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS rozmawiamy o dobrych praktykach w szeroko pojętych działaniach HR, które pomogą dobrać odpowiednie strategie w zarządzaniu zasobami ludzkimi.
Doświadczenie naszych gości, wieloletnich ekspertów branży HR, pozwoli na poszerzenie oraz usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy w tej dziedzinie i obejmuje takie tematy, jak: rekrutacja, zarządzanie zespołami, motywacja pracowników, employer branding i wiele innych.
Gościni
dr Ewa Pietrzak
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W 2012 r. ukończyła aplikację adwokacką. Jest członkinią Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W 2015 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych. Z Uniwersytetem SWPS współpracuje od 2017 r. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie cywilnym oraz prawie rodzinnym. Naukowo zajmuje się polskim i europejskim prawem pracy, w szczególności nietypowymi formami zatrudnienia, zagadnieniami związanymi z czasem pracy i prawem pracownika do odpoczynku. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi wykłady m.in. z prawa pracy i prawa cywilnego, jak również warsztaty z prawa pracy, prawa rodzinnego i opiekuńczego. W codziennej praktyce zawodowej zajmuje się rozwiązywaniem sporów, zarówno na etapie przedsądowym (negocjacje, mediacje), jak i sądowym. Reprezentuje klientów przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego i prawa rodzinnego.
Prowadzący
Paweł Bojarski
Absolwent Uniwersytetu SWPS, który związany jest z międzynarodowymi korporacjami od kilkunastu lat. Łączy on zarządzanie procesami HR z zarządzaniem zmianą w oparciu o ład korporacyjny. Posiada doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku, o różnorodnych kulturach organizacyjnych. Ma uprawnienia MBA w obszarze HR.