Promotor polskiego designu, wybitny przedsiębiorca, mecenas sztuki i mentor. Piotr Voelkel, pełniący funkcję założyciela Uniwersytetu SWPS, od lat poprzez swoje działania udowadnia, że biznes, nauka i sztuka to przestrzenie, które nie tylko nie stoją do siebie w opozycji, ale też doskonale się uzupełniają.
Voelkel wykreował jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek meblarskich w ramach Grupy Kapitałowej VOX, jest współtwórcą centrum kreatywności i biznesu Concordia Design, ale także – współautorem koncepcji programowej School of Form (nowatorskiej szkoły projektowej, centrum wiedzy, badań i innowacji na Uniwersytecie SWPS) oraz założycielem Fundacji VOX-Artis Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej i Designu czy prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Nieszablonowy model budowania marki oparty na innowacyjnym podejściu, permanentnym samorozwoju i determinacji, stał się jego domeną na długo zanim hasło „innowacje” wpisało się do biznesowego słownika. Jednak pozostając w trybie ciągłej pracy i doskonalenia umiejętności, ani na chwilę nie pozwolił sobie odebrać marzeń. I to właśnie one stały się kluczem do jego życiowego sukcesu.
Za zasługi na polu polskiej przedsiębiorczości, został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Podczas rozmowy z Sylwią Hull-Wosiek, Piotr Voelkel podzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą, odpowiadając m.in. na pytania: Jak przetrwać momenty zwątpienia? Jak z porażek uczynić cenne lekcje? Czy świadomy rozwój osobisty rzeczywiście przyspiesza realizację marzeń? Co zrobić, by wizje zmienić na konkretne działania? Jaką rolę na drodze do samorealizacji odgrywają mentorzy? W jaki sposób korzystać z sieci wsparcia? Skąd czerpać inspiracje? Czy sztuka może pomóc w budowaniu biznesu?
Podcastu możesz posłuchać również w Apple Podcasts.
Ekspert
Piotr Voelkel
Założyciel Grupy Kapitałowej VOX – jednej z największych spółek meblarskich w Polsce, współtwórca Concordia Design – centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu i we Wrocławiu, założyciel Fundacji VOX-Artis Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej i Designu oraz prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Założył także fundusz stypendialny Talenty, który wspiera najbardziej uzdolnioną młodzież. We współpracy z Lidewij Edelkoort, wieloletnią szefową Design Academy w Eindhoven, stworzył na Uniwersytecie SWPS koncepcję programową School of Form – nowatorską szkołę projektową, która jest centrum wiedzy, badań i innowacji, nagrodzoną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Piotr Voelkel jest również współzałożycielem Collegium Da Vinci w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Da Vinci: szkoły podstawowej oraz gimnazjum i liceum akademickich.
Prowadząca
Sylwia Hull-Wosiek
Certyfikowana trenerka biznesu, konsultantka, pedagożka, wykładowczyni, coach i trenerka FRIS® z wieloletnim doświadczeniem. Zarządza merytorycznie działem konsultingu w Concordia Design, gdzie tworzy programy wspierające rozwój osób i organizacji. Autorka metody Creativity+Thinking, opartej na kreatywnych technikach, design thinking oraz praktyce HR-owej. Projektując innowacyjne rozwiązania, produkty i doświadczenia, wykorzystuje narzędzia diagnostyczne i rozwojowe, które precyzyjnie odpowiadają na potrzeby procesów i zespołów, z którymi współpracuje. Pomaga w rozwoju kariery zawodowej poprzez indywidualne sesje, które obejmują określanie kierunku rozwoju, planowanie kolejnych kroków i wspieranie w realizacji ambicji zawodowych, jak np. awans czy wprowadzenie zmian. Wspiera także w podejmowaniu decyzji zawodowych i wypracowywaniu trwałych rozwiązań – wszystko dostosowane do indywidualnych potrzeb. Współpracowała z markami takimi jak Bank Pekao S.A., IKEA, Żabka, Delpharm, Orska, Paradyż, Orange i innymi. Pomaga organizacjom odkrywać i rozwijać ich potencjał kreatywny, wspierając wdrażanie innowacji w zmieniającym się świecie.