Różnice pokoleniowe to oczywisty element społecznej różnorodności, obecny także na rynku pracy. Tymczasem współpraca ludzi w różnym wieku mogłaby stanowić ogromny potencjał biznesowy pod warunkiem, że organizacje stworzyłyby dla niej odpowiednią przestrzeń. Świeże spojrzenie, cyfrowe kompetencje, otwartość na zmiany, przywiązanie do takich wartości jak zrównoważony rozwój czy inkluzywność to niekwestionowane atuty młodych pracowników. Nie zawsze odpowiednio wykorzystywane.
Jak rozpoznać potrzeby najmłodszych pracowników oraz ich motywacje? Jakie są przyczyny rosnących różnic między młodymi kobietami a mężczyznami na rynku pracy? Jakie to ma konsekwencje? W jaki sposób te różnice dają o sobie znać także w szerszym kontekście społecznym? Na ile transformacja życia rodzinnego (odejście od tradycyjnego modelu rodziny) wpływa na zachowania i wybory konsumenckie? Jakie znaczenie ma różnorodność pokoleniowa w miejscu pracy? W jaki sposób budować porozumienie między przedstawicielami różnych generacji i dlaczego warto to robić z biznesowego punktu widzenia? Czym są genderations?
Te złożone i bardzo aktualne wątki podjęli – socjolożka, dr hab. Paula Pustułka, prof. Uniwersytetu SWPS oraz prowadzący spotkanie dr Max Bielecki, psycholog.
Rozmowa odbyła się w ramach raportu Futureproof 2.0 opracowanego przez Uniwersytet SWPS na tegoroczną konferencję IMPACT’25. Raport FUTUREPROOF 2.0 to cykl analiz, rozmów z ekspertami Uniwersytetu SWPS oraz case'ów pokazujący to, co NIEoczywiste, NIEznane, NIEprzewidywalne i NIEzauważane. To bliskie spotkania z wiedzą, rekomendacjami oraz ważnymi pytaniami, które pomagają skutecznie budować biznes przyszłości.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisie streamingowym Apple Podcasts.
Ekspertka
dr hab. Paula Pustułka, prof. Uniwersytetu SWPS
Socjolożka specjalizująca się w badaniu młodzieży, migracji, płci oraz przemian współczesnej rodziny. Kieruje ośrodkiem badawczym Młodzi w Centrum Lab w Uniwersytecie SWPS. W swoich projektach naukowych analizuje m.in. proces wkraczania młodych w dorosłość w czasach kryzysów (projekt ULTRAGEN 2021-2024) oraz doświadczenia macierzyństwa w trzech pokoleniach Polek (projekt GEMTRA 2018-2022). Współpracowała naukowo z uczelniami w Walii, Londynie, Oslo i Karlstad. Jest autorką licznych publikacji, w tym na temat migracji młodzieży, ról rodzinnych i doświadczeń kobiet.
Prowadzący
dr Max Bielecki
Psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Katedrze Informatyki Uniwersytetu SWPS. Wykładowca studiów podyplomowych w obszarze UX oraz service design. Współzałożyciel Otwartej Pracowni Sztucznej Inteligencji oraz Centrum HumanTech. Naukowo zajmuje się problematyką metodologii i pomiaru, wykorzystaniem sztucznej inteligencji w badaniach oraz zieloną transformacją. Od kilkunastu lat pracuje dla biznesu, projektując i realizując projekty B+R w startupach oraz współpracując jako konsultant z wieloma firmami.