Jakie skutki ma holistyczne podejście do zarządzania organizacją? I jaki wpływ wywiera na tworzenie kultury i zachowań w organizacji? Jakie działania zostają podjęte w otoczeniu konkurencyjnym, społecznym, ekonomicznym i politycznym w ujęciu holistycznym? Jakie są trendy w zarządzaniu organizacjami?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielił prof. Andrzej Blikle, honorowy prez. stow. Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Centrum im. Adama Smith’a, autor książki „Doktryna jakości”, która zajęła I miejsce w konkursie Dziennika Gazety Prawnej w kategorii „Najlepszy poradnik ekonomiczny”, a w r. 2016 przez SGH została uznana za „najlepszą pracę z zakresu nauk o przedsiębiorstwie”. Rozmowę poprowadziła dr Agnieszka Kowalczewska z Uniwersytetu SWPS.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Cykl „Rozmowy z Liderami”
Jakim należy być liderem, aby osiągnąć sukces w dzisiejszym świecie? Jak przekonać ludzi do swojej wizji i celu? Co robić, aby zmotywować swój zespół? Jak poprzez odpowiednie przywództwo zbudować przewagę konkurencyjną firmy? Czy bycia liderem można się nauczyć? Jak rozwijać swoje kompetencje przywódcze? Na te pytania szukamy odpowiedzi w cyklu podcastów Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS „Rozmowy z Liderami”. Spotykamy się z przedsiębiorcami, menedżerami, ekonomistami, liderami zmian społecznych oraz innymi praktykami zarządzania i rozmawiamy o tym, czym jest skuteczne zarządzanie, czy da się go nauczyć i co tak naprawdę znaczy być dobrym liderem.
Gość
prof. Andrzej Blikle
Prof. w Instytucie Podstaw Informatyki PAN, czł. Europejskiej Akademii Nauk. Wykładał na uniwersytetach w Polsce, USA, Kanadzie, Danii i Szwecji. W latach 1990-2010 był prez. A.Blikle Sp. z o.o. Jest honorowym prez. stow. Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Centrum im. Adama Smith’a. W 2015 r. jego książka „Doktryna jakości” zajęła I miejsce w konkursie Dziennika Gazety Prawnej w kategorii „Najlepszy poradnik ekonomiczny”, a w r. 2016 przez SGH została uznana za „najlepszą pracę z zakresu nauk o przedsiębiorstwie w latach 2014-2015”. Od roku 2008 prowadzi firmę doradczą Andrzej Blikle Doradca.
Prowadząca
dr Agnieszka Kowalczewska
Psycholog, doktor nauk ekonomicznych, była dziennikarka. Ekspert w zakresie psychologii komunikacji. Adiunkt w Katedrze Zarządzania i Przywództwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Zajmuje się technikami kreatywnego podejścia do komunikacji w organizacjach, rozwojem umiejętności interpersonalnych i psychospołecznych oraz komunikacją multisensoryczną. W swojej pracy wykorzystuje teorię i praktykę terapii Gestalt, psychodramę, oraz pracę z ciałem. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii zarządzania a także synestezji, jako równoczesnego doświadczenia zmysłowego. Równolegle z działalnością naukowo-dydaktyczną prowadzi konsultacje psychologiczne, szkolenia oraz warsztaty w obszarze rozwoju osobistego, umiejętności interpersonalnych oraz kreatywnej komunikacji w organizacjach. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu: psychologii w zarządzaniu oraz psychologii komunikacji.