Marzysz, by twoja aktywność zawodowa była czymś więcej niż tylko rutynowym dodatkiem do codziennego życia? Chcesz w niej odnaleźć źródło satysfakcji, inspiracji i rozwoju? Wobec tego jesteś we właściwym miejscu. Zwłaszcza jeśli nie boisz się zmian, potrafisz adaptować się do nowych warunków i pragniesz aktywnie korzystać z technologicznego rozwoju?
Innowacje, czyli co?
Nauka projektowania innowacji to znacznie więcej niż umiejętność tworzenia nowych produktów czy usług; to także sposób na życie, a dokładniej – umiejętność projektowania własnej kariery i życiowej aktywności na wielu różnych poziomach. Bez względu na to czym się zajmujesz, możesz wykorzystać nowe technologie do tworzenia praktycznych, ważnych i zrównoważonych ekologicznie rozwiązań. Nauka projektowania innowacji to bez wątpienia inwestycja w przyszłość.
Co ważne, tworzenie innowacji nie jest jedynie domeną technologów czy inżynierów. To podejście, które praktycznie każdy z nas może wykorzystać na swojej zawodowej drodze i w codziennym życiu.
W jaki sposób? Choćby poprzez poszukiwanie nowych wartości w dotychczasowych działaniach. Wykorzystaj nowe technologie, aby przeanalizować swoje podejście do pracy, szukaj nowych znaczeń i możliwości w tym, co robisz. Spraw, by twoja praca miała sens i nadawała znaczenia twojemu życiu.
Nowe podejście do designu
W dobie AI (Artificial Intelligence), VR (Virtual Reality) i AR (Augmented Reality) technologie stają się kluczowym narzędziem projektowym. Warto jednak pamiętać, że innowacje to znacznie więcej niż technologie. To zmiana sposobu myślenia, wytyczanie nowych kierunków, kreowanie nowych wartości, odpowiedzialność projektowa i troska o przyszłość.
Prof. Roberto Verganti – autorytet w dziedzinie wzornictwa, wykładowca Zarządzania Innowacjami na Politecnico di Milano, w swoich publikacjach „Design Driven Innovation” oraz „Overcrowded: Designing Meaningful Products in a World Awash with Ideas” podkreśla, że prawdziwie innowacyjne myślenie polega na rozpoznaniu i zaspokojeniu potrzeb użytkowników, z których oni sami jeszcze nie zdają sobie sprawy. To podejście kluczowe dla tworzenia przełomowych produktów czy usług.
Technologie w służbie innowacji – kluczowe narzędzia
Innowacyjne myślenie to sposób radzenia sobie z bieżącymi wyzwaniami, ale także kształtowanie przyszłości. W kontekście rynku pracy jest to umiejętność, która może zdecydować o zawodowym sukcesie. Podobnie jak owoce postępu technologicznego we właściwych rękach.
Sztuczna Inteligencja (AI)
AI rewolucjonizuje proces projektowania na wielu poziomach. Dzięki automatyzacji powtarzalnych zadań, projektant może skupić się na bardziej kreatywnych aspektach swojej pracy. Sztuczna inteligencja analizuje na jego potrzeby ogromne ilości danych, identyfikuje wzorce i dostarcza gotowe wnioski. Algorytmy „maszynowego uczenia” umożliwiają tworzenie spersonalizowanych produktów i usług, które lepiej zaspokajają indywidualne potrzeby użytkowników.
Rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR)
Z kolei – VR i AR sprawiają, że projektanci mogą od razu wizualizować i testować swoje pomysły w realistycznym środowisku bez konieczności tworzenia fizycznych prototypów. AR pozwala na interaktywne prezentacje i zdalną współpracę, co jest szczególnie przydatne w dobie globalnych zespołów.
Innowacyjność – atut w każdej branży
Niezależnie od tego czy pracujesz w korporacji, prowadzisz własny biznes, czy działasz w sektorze non-profit, odpowiednio wykorzystana sztuczna inteligencja pomoże ci zrozumieć potrzeby klientów i wykreować autorskie rozwiązania.
To doskonałe narzędzie wsparcia przy budowaniu strategii, analizie danych czy tworzeniu optymalnych modeli działania. Dla przykładu w firmach konsultingowych, AI może pomóc w przewidywaniu rynkowych trendów oraz w identyfikacji nowych możliwości biznesowych. VR i AR, z kolei, umożliwiają symulację rozmaitych scenariuszy strategicznych.
Projektowanie usług prywatnych i publicznych
W sektorze prywatnym, AI pozwala personalizować usługi bankowe, ubezpieczeniowe czy zdrowotne, dostosowując je do indywidualnych potrzeb klientów. W sektorze publicznym, AR może być używana do tworzenia interaktywnych map miejskich, które ułatwią mieszkańcom nawigację i korzystanie z usług miejskich. VR okaże się przydatnym narzędziem w edukowaniu służb porządku publicznego takich, jak policja czy Straż Pożarna, dzięki symulacji realistycznych scenariuszy awaryjnych.
W architekturze i budownictwie
AI z powodzeniem przeanalizuje dane środowiskowe, sugerując optymalne, ekologiczne rozwiązania konstrukcyjne, a VR umożliwi architektom wirtualne zwiedzanie budynków jeszcze przed ich budową. Zalety tego typu rozwiązań wydają się oczywiste.
W medycynie i opiece zdrowotnej
AR znajduje coraz szersze zastosowanie także w medycynie, oferując nowe możliwości w diagnostyce i chirurgii zwiększając dokładność i bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów, a sztuczna inteligencja (AI) udoskonala opiekę nad pacjentem i personalizuje terapię na podstawie zgromadzonych danych.
W kulturze i rozrywce
AI personalizuje ofertę kulturalno-rozrywkową, dostosowując ją do gustów konkretnych użytkowników. VR natomiast, zmienia branżę kultury i rozrywki, oferując użytkownikom doświadczenia, które jeszcze kilka lat temu wydawały się czystym science fiction. Wystarczy wspomnieć interaktywne filmy, zdalne zwiedzanie muzeów i galerii sztuki z dowolnego miejsca na świecie, czy udział w koncertach ulubionych artystów bez wychodzenia z domu.
W szkolnictwie i edukacji
Dzięki AI, AR i VR zyskuje także sektor edukacji. Wystarczy wspomnieć interaktywne podręczniki, które wzbogacają doświadczenia uczniów i studentów czy symulowane wycieczki w przestrzeń kosmiczną lub głębiny oceanów. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest z powodzeniem w szkolnictwie do analizowania postępów uczniów i dostosowywania materiałów edukacyjnych do ich potrzeb.
Otwórz się na nowe!
Ucz się nowych technologii i ich potencjalnych zastosowań. Dołącz do nas na kursach online, w ramach webinarów, czy studiów podyplomowych. Warto być na bieżąco, bo jak wiadomo – „kto stoi w miejscu, ten się cofa”.
Nie bój się eksperymentować z nowymi narzędziami i technologiami. Adaptuj je do swoich potrzeb, tworząc innowacyjne, autorskie rozwiązania.
Na koniec
Nowoczesne technologie, takie jak AI, VR i AR, oferują ogromne możliwości, ale same w sobie nie wystarczą. Bez jasnego celu ich zastosowania, zrozumienia potrzeb odbiorcy i kontekstu, w którym będą używane, ich wykorzystanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Codziennie projektujemy nowe rozwiązania, ale tylko niektóre z nich mają szansę zmienić świat. Zostań innowacyjnym twórcą. Dołącz do słuchaczy studiów podyplomowych „Zarządzanie Innowacją i Designem” na Uniwersytecie SWPS. Naucz się projektować każdy aspekt swojego życia.
Zapraszamy do zapoznania się z programem naszych studiów podyplomowych.
Kierowniczka kierunku
Anna Wróblewska
Założycielka Metaphor, jedna z pierwszych w Polsce konsultantek Innovation&Design Management, zajmujących się budowaniem strategii firm i marek, rozwojem oraz wdrażaniem nowych produktów i usług, a także usprawnianiem pracy zespołów projektowych w oparciu o autorską koncepcję łączenia kilku metodologii m.in.: design management, design thinking, user experience, service design, coaching w branży wyposażenia wnętrz, fashion, FMCG, IT oraz dla organizacji, instytucji rządowych i pozarządowych.
Autorka i kierowniczka merytoryczna pierwszych w Polsce studiów podyplomowych Zarządzanie innowacją. Design Management na Uniwersytecie SWPS. Wykładowca w School of Form.
Wśród jej klientów są m.in. VOX, ENEA, Kronopol, Leroy Merlin, Classen, ALVO Medical, Quiosque, LIDL, Ministerstwo Środowiska, Gazeta Wyborcza, ENEA, BZ WBK, Urząd Miasta Poznania, Volkswagen Poznań, Raiffeisen Polbank Polska, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, The Lorenz Bahlsen Snack-World, Benefit Systems S.A. - wielokrotnie nagrodzeni za innowacyjne projekty.
Firma VOX została uhonorowana nagrodą „Dobry Wzór” Instytutu Wzornictwa Przemysłowego jako najlepszy nowy produkt w Polsce w 2011 r, a także nagrodą Must Have na Łódź Design Festival. Za stworzoną przez Annę Wróblewską strategię rozwoju, firma Meble Vox została wyróżniona w konkursie Design Management Europe Award 2009 jako jedyna firma z Europy Środkowo - Wschodniej.