36 lat – tyle czasu przeciętny Europejczyk spędza w pracy podczas całego swojego życia (dane opublikowane przez Eurostat). Gdy dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że lata te przypadają na najbardziej efektywną część naszego życia, to tym bardziej warto zadać sobie pytanie – jaka jest jakość życia w tym czasie?
Kto powinien zajmować się obszarem jakości życia pracowników? Czy, i w jakim stopniu, jest to zadanie dla pracodawców? Czy można stworzyć wskaźniki jakości życia, skoro jest to kwestia oparta na subiektywnej ocenie? Te i wiele innych kwestii omówiła menadżerka, prawniczka i badaczka obszaru zarządzania – dr Katarzyna Wojtkiewicz w rozmowie z psycholożką i badaczką – dr Agnieszką Golińską.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Cykl „Zarządzać, ale jak?”
Co to znaczy skutecznie, efektywnie zarządzać? Jak rozwijać swoją organizację? Kiedy i jak powinniśmy reagować na zmiany? Jakie czynniki wpływają na zachowania zespołu? Czy można przygotować się na kryzys? Jaka strategia pozwoli nam odnieść sukces? Czym ten sukces właściwie jest? Na te pytania szukamy odpowiedzi w cyklu Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS „Zarządzać, ale jak?”. Z naszymi gośćmi – dydaktykami, naukowcami, a także wieloletnimi praktykami zarządzania – rozmawiamy o wyzwaniach, z jakimi na co dzień mierzą się osoby zarządzające organizacjami i zespołami. W ramach naszego cyklu łączymy naukę z praktyką, starając się znaleźć odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania pojawiające się we współczesnym zarządzaniu.
Gościni
dr Katarzyna B. Wojtkiewicz
Menedżerka, prawniczka, projektantka systemów (Data) Governance i instrumentów polityk publicznych. Temat jej badań to „Paradygmat jakości życia (Quality of Life) w kształtowaniu strategii rozwojowych instytucji publicznych, organizacji gospodarczych i społecznych w dobie digitalizacji”. Jest również członkinią zespołu badawczego „Przedsiębiorczość Społeczna – kurs podstawowy”; była kierowniczką przedsięwzięcia projektowego „Identyfikacja psychologicznych i społecznych potrzeb młodzieży uczęszczającej do szkół średnich, która wykazuje duże aspiracje edukacyjne i zawodowe oraz analiza wpływu jaki organizacja wywiera na dobrostan grupy badanej”. Angażowała się także w inne znaczące prace badawcze. Uczestniczy w pracach Rady Regulatorów Rynku „Legal Entity Identifier”. Kompetencje prawnicze i Public Policy Design wykorzystywała m.in. w procesach legislacyjnych związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej. Nominowana do prestiżowej nagrody 2017 German Enterprise Awards. Autorka i redaktorka wielu publikacji z dziedziny zarządzania, administracji publicznej i prawa. Na Uniwersytecie SWPS pełni funkcję kierownika Katedry Zarządzania, przewodniczy Komisji ds. programowych kierunku Zarządzanie i przywództwo, jest koordynatorką i wykładowczynią studiów magisterskich na tym kierunku oraz wykładowczynią w programie Public Policy Design, a także – pełnomocniczką dziekana Wydziału Nauk Społecznych w Warszawie ds. praktyk zawodowych.Prowadząca
dr Agnieszka Golińska
Doktor psychologii, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Zarządzanie. Otrzymała wyróżnienie za pracę doktorską obronioną w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
Prowadzi badania m.in. w zakresie zachowań organizacyjnych oraz akulturacji psychologicznej. Interesuje się losami menedżerów oraz profesjonalistów, którzy zdecydowali się na emigrację. Szczególnie bliska jest jej w tym zakresie Ameryka Łacińska, a przede wszystkim Meksyk.
Zajmuje się także tworzeniem programów ewaluacji i rozwoju kompetencji w oparciu o metodę Assessment i Development Center. Ma na koncie projekty badawcze realizowane w m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce oraz USA. Przez wiele lat pracowała i prowadziła również badania naukowe w Tecnologico de Monterrey w Meksyku.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z obszaru zarządzania kulturą organizacyjną, zarządzania kompetencjami, różnic międzykulturowych w biznesie oraz psychologii w zarządzaniu. Uczestniczy w projekcie ULTRAGEN. Od semestru letniego 2021/2022 pełnić będzie rolę koordynatorki kierunków Zarządzanie i Przywództwo oraz Management and Leadership I stopnia.