Ekologia to dla współczesnych firm istotna wartość zarówno z powodów etycznych, jak i strategicznych. Coraz więcej klientów dokonuje bowiem świadomych wyborów, szukając produktów i usług pochodzących od firm odpowiedzialnych ekologicznie. Przedsiębiorstwa, które inwestują w zielone technologie, nie tylko wzmacniają markę, wyróżniając się na tle konkurencji, ale też w dłuższej perspektywie mogą liczyć na realne korzyści ekonomiczne. Jednak prowadzenie eko-firmy to zarówno szansa, jak i wyzwanie.
Skandynawskie przedsiębiorstwa wskazywane są często jako wzór zrównoważonego podejścia do biznesu. Czy ten wizerunek odpowiada rzeczywistości? Jakie są najczęstsze mity na temat „zielonej Skandynawii"? Czy istnieje coś takiego jak „greenwashing po skandynawsku"? W jaki sposób wdrażane są tam idee proekologiczne i jakie to ma przełożenie na strategię zarządzania, język komunikacji czy codzienne procesy prowadzenia firmy? Które rozwiązania sprawdziły się w praktyce i czy dałoby się je przenieść na polski grunt? Jakie różnice kulturowe warto wziąć pod uwagę, wprowadzając skandynawskie wzorce?
Te i wiele innych wątków z obszaru eko-praktyk poruszyli: specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju Martyna Wojciechowska, językoznawczyni, filolożka szwedzka dr Magdalena Domeradzka oraz ekspert w zarządzaniu marką i projektami HR Paweł Bojarski (prowadzący).
Podcastu możesz posłuchać również w serwisie streamingowym Apple Podcasts.
Ekspertka
Martyna Wojciechowska
Absolwentka skandynawistyki na Uniwersytecie SWPS. Od sześciu lat zawodowo związana jest z branżą zrównoważonego rozwoju i łańcuchów dostaw z ukierunkowaniem na rynek nordycki, a od czterech łączy życie w dwóch krajach: Polsce i Szwecji. Na co dzień świetnie odnajduje się w środowisku biznesowym, nie zapominając jednocześnie o swoich pasjach filologicznych – od kilku lat angażuje się w warsztaty przekładu literackiego prowadzone przez Justynę Czechowską. Dużo szczęścia daje jej każde nordyckie logo wypatrzone w ciągu dnia i każda nordycka książka przeczytana w podróży między Warszawą a Sztokholmem.
Ekspertka
dr Magdalena Domeradzka
Filolożka szwedzka, językoznawczyni, tłumaczka. Wykładowczyni i kierowniczka Zakładu Skandynawistyki na Uniwersytecie SWPS. W swoich badaniach zajmuje się m.in. analizą dyskursu, zwłaszcza debatą polityczną i publiczną oraz humanistyką środowiskową. Współpracuje ze szwedzkimi mediami, w latach 2015-2020 współprowadziła Polenpodden, szwedzki podcast relacjonujący bieżące wydarzenia w Polsce.
Prowadzący
Paweł Bojarski
Od kilkunastu lat zdobywa doświadczenie w międzynarodowych firmach o różnorodnych kulturach organizacyjnych takich jak Sygnity, Skanska, ERGO, Avia Prime czy Volvo. Wierzy w osiąganie celów poprzez współpracę, planowanie i relacje wynikające z zarządzania procesami. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego (Geologia), Uniwersytetu SWPS (Zasoby Ludzkie) oraz University of Cambridge (People Analytics). Prowadzi wykłady i warsztaty na USWPS (Zarządzanie zmianą w organizacji, Analityka HR i Zachowania ludzi w organizacji), łącząc w ten sposób wiedzę akademicką z praktyką biznesową.