Czemu służą innowacje społeczne? Czym jest współbycie, współpraca i współuczenie się w tym kontekście? I czy trzeba być ekspertem w danej dziedzinie, by dołączyć do obszaru wybranej innowacji? – Budowanie kolektywu to kluczowy element innowacji społecznych. Dołączenie do danej społeczności jest nie tylko sposobem na zdobycie innej perspektywy, stworzenie wspólnego systemu wartości czy zawiązanie relacji, to także metoda bezpośredniego sprawdzenia nowej praktyki (innowacji) w kontekście społecznym – przekonywała podczas swojego wystąpienia Karolina Osterczuk, badaczka i wykładowczyni na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS.
Spotkanie odbyło się w ramach interdyscyplinarnej konferencji “Innowacje społeczne. Wyzwania – Rozwiązania – Praktyki” organizowanej przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS.
Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.
Cykl „Innowacje Społeczne”
„Innowacje Społeczne” to cykl podcastów Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS, w którym wraz z naukowcami, praktykami biznesu i przedstawicielami organizacji pozarządowych rozmawiamy o innowacjach. Poruszamy tematy związane z podnoszeniem jakości życia oraz nowatorskimi rozwiązaniami problemów społecznych.
Prelegentka
Karolina Osterczuk
Badaczka i wykładowczyni, związana z Katedrą Zarządzania Wydziału Nauk Społecznych SWPS. Specjalizuje się w tematyce innowacji społecznych oraz teorii zmiany. Bada organizacje, ludzi i interakcje. W organizowaniu innowacji społecznych szczególnie interesuje ją współpracą w zespołach, dynamika działania społeczności lokalnych, eksperymentowanie oraz procesy uczenia się. Pracowała z innowatorami społecznymi w Polsce, Nepalu i w Indiach, w tym z kooperatywami, spółdzielniami, rzemieślnikami oraz aktywistami. Prowadzi zajęcia i wykłady na SWPS, dotyczące m.in. efektywnej pracy zespołowej, projektowania wartości dla klienta oraz zarządzania zmianą. W pracy ze studentami wykorzystuje metody design thinking.