ESG (Environmental, Social, Governance), czyli zestaw kryteriów stosowanych do oceny wpływu danej firmy na środowisko jest teraz mocno obecne w świecie biznesu. Wiele osób stawia sobie pytanie, czy to początek trwałej zmiany, czy jedynie chwilowy trend i efektowne narzędzie marketingowe. Z jednej strony – coraz więcej firm traktuje zrównoważony rozwój jako fundament swojej strategii nie tylko ze względu na regulacje prawne, ale także – rosnącą presję konsumentów i rynków finansowych. Z drugiej – nie brakuje przykładów greenwashingu, gdzie ekologia i etyka są jedynie fasadą dla niezmienionych praktyk biznesowych.
Czy ESG stanie się fundamentem nowoczesnego zarządzania? Czy regulacje ESG wyeliminują greenwashing? A może staną się jedynie dodatkowym źródłem biurokracji? Jakie bariery i wyzwania wiążą się z wdrażaniem zasad ESG w praktyce? Jaka jest przyszłość tego typu programów, czyli – co nas czeka?
Wymienione wątki rozwinęły podczas spotkania: dr Justyna Berniak-Woźny specjalizująca się w tematyce społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz – zrównoważonego rozwoju (ESG) i jej gościni Joanna Kruszewska.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach Apple Podcasts i Audioteka.
W ramach cyklu „Prawdy i mity o ekologii. Jak być eko, kiedy jest się zielonym?” przyglądamy się najczęściej powtarzanym mitom na temat ekologii. W świecie pełnym sprzecznych informacji i uproszczonych odpowiedzi pomagamy oddzielić fakty od mitów, dostarczając wiedzy popartej nauką i doświadczeniem ekspertów. Naszym celem jest wspieranie świadomych wyborów oraz pokazanie, jak być naprawdę eko, nawet gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę ze zrównoważonym stylem życia.
Ekspertka
Joanna Kruszewska
Trenerka i konsultantka w zakresie ESG, śladu węglowego, CBAM, zarządzania jakością, metod i narzędzi wykorzystywanych w obszarach produkcji, jakości i logistyki. Przedsiębiorca, współwłaścicielka firmy szkoleniowo – technicznej GK2. Posiada doświadczenie zawodowe kierownika działu jakości, pełnomocnika systemu zarządzania jakością, lidera obszaru APQP. Audytor Jednostki Weryfikującej emisje w systemie handlu uprawnieniami do emisji EU ETS – (system EU ETS / Rekompensaty dla sektorów energochłonnych). Audytor Jednostki Certyfikującej systemów zarządzania jakością, Audytor systemów zarządzania zgodnych z ISO9001, IATF 16949, VDA 6.3.
Prowadząca
dr Justyna Berniak-Woźny
Doktor nauk społecznych Leeds Metropolitan University, posiada także dyplom MBA Oxford Brookes University. Specjalizuje się w tematyce społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz – zrównoważonego rozwoju (ESG); zajmuje się kwestią zarządzania projektami i procesami biznesowymi. Jest autorką wielu krajowych i zagranicznych publikacji naukowych oraz materiałów dydaktycznych w ramach wskazanych wcześniej obszarów. Jako certyfikowana trenerka biznesu, akredytowana tutorka i mentorka PMI ma także wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami w obszarze szkolnictwa wyższego, badań naukowych oraz edukacji cyfrowej, poparte certyfikatem Project Managera (PMP, Agile PM Parctictioner).