W czasach postępu technologicznego, globalizacji oraz zmieniających się oczekiwań rynku, nie da się zbudować innowacyjnego, konkurencyjnego biznesu nie „uciekając do przodu”. Co to dokładnie znaczy? Odpowiedź jest prosta – kompetencje przyszłości. Warto o nich pomyśleć już dziś, inwestując w odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Jakie czynniki będą miały wpływ na rynek pracy w nieodległej przyszłości? Jakie zmiany to za sobą pociągnie w zakresie: kompetencji twardych (np. związanych z technologiami), kompetencji miękkich, takich, jak komunikacja czy współpraca międzykulturowa, a także – w obszarze zarządzania z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju?
O tym właśnie m.in. rozmawiały mentorki, trenerki biznesu: dr Justyna Berniak-Woźny i dr Grażyna Urbanik w ramach videocastu Kompetencje przyszłości, czyli co warto wiedzieć, a co trzeba umieć? Co ważne, ekspertki odwoływały się do praktyki, wskazując przykłady konkretnych kompetencji oraz wybrane ścieżki rozwoju.
Podcastu możesz posłuchać również w Apple Podcasts.
O cyklu „Edukacja to wolność”
W ramach cyklu pokazujemy, że edukacja to szansa na lepszą jakość życia na wielu jego poziomach. Nieważne, na jakim etapie teraz jesteś, każdy moment jest dobry na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Tym bardziej, że dzisiejsza edukacja jest otwarta na każdego, bez względu na wiek i wcześniejsze doświadczenia. Nauka to droga do lepszego poznania siebie, zrozumienia własnych potrzeb, a więc także – do wyboru przyszłej ścieżki kariery lub zmiany – dotychczasowej. Edukacja uwalnia nas od uprzedzeń, lęków i niepewności, a pełniej widząc świat, lepiej dostrzegamy możliwości, jakie nam oferuje. Wiedza jest jedynym kluczem do podejmowania świadomych decyzji i dokonywania niezależnych wyborów opartych na faktach, a nie domysłach. Wystarczy tylko się na nią otworzyć!
Ekspertka
dr Grażyna Urbanik
Wykładowczyni akademicka, trenerka biznesu, konsultantka. Zajmuje się przede wszystkim strategią zarządzania zasobami ludzkimi. Posiada także bogate doświadczenie praktyczne w tym obszarze. Prowadzi szkolenia oraz sesje team-coaching czy action-learning, a także – indywidualne sesje coachingowe. Jest autorką programów rozwojowych opracowanych w języku polskim i angielskim. Przez 9 lat odpowiadała za program coachingowy studiów podyplomowych Coach i trener – partner w rozwoju (ACSTH, ICF) oferowany przez Wyższą Szkołę Europejską w Krakowie. Posiada certyfikat trenerski przyznany przez Thames Valley University, certyfikat konsultingu systemowego Advisio. Ukończyła Szkołę Coachingu Merlin Atkinson i Coaching Lab w zakresie coachingu zespołowego. Szkoliła się m.in. w Business School w Monachium i na Aalborg University w Danii.
Ekspertka
dr Justyna Berniak-Woźny
Doktor nauk społecznych Leeds Metropolitan University, posiada także dyplom MBA Oxford Brookes University. Specjalizuje się w tematyce społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz – zrównoważonego rozwoju (ESG); zajmuje się kwestią zarządzania projektami i procesami biznesowymi. Jest autorką wielu krajowych i zagranicznych publikacji naukowych oraz materiałów dydaktycznych w ramach wskazanych wcześniej obszarów. Jako certyfikowana trenerka biznesu, akredytowana tutorka i mentorka PMI ma także wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami w obszarze szkolnictwa wyższego, badań naukowych oraz edukacji cyfrowej, poparte certyfikatem Project Managera (PMP, Agile PM Parctictioner).