W jaki sposób zbudować i, co ważniejsze, utrzymać zaangażowanie zespołu w obliczu ciągłych zmian? Młodzi liderzy nie mają dziś łatwego zadania. Świat pędzi, a okoliczności społeczne i rynkowe stają się coraz mniej przewidywalne. Dawne podręcznikowe zasady zarządzania ludźmi nie przystają do naszej rzeczywistości. Wystarczy wspomnieć, że w pierwszych dekadach polskiego kapitalizmu, zarządzanie tzw. twardą ręką było uznaną i chętnie stosowaną taktyką kierowania zespołem, a wrażliwość na emocje traktowano jako przejaw słabości. Dziś, w czasach permanentnej zmiany i ogromnej niepewności jutra, znaczenia nabierają takie czynniki jak inteligencja emocjonalna w procesie przywódczym, dobrostan psychiczny liderów, a także – integracja wielopokoleniowa w miejscu pracy.
Jakie zatem umiejętności powinni mieć młodzi liderzy w nowoczesnym świecie? Jak adaptować się do zmian? W jaki sposób rozwijać zdolności zarządzania własnymi emocjami i emocjami innych? Jak dbać o własne zdrowie psychiczne, a jak promować tę praktykę w zespołach? Co robić, by skutecznie zarządzać grupami złożonymi z przedstawicieli różnych pokoleń?
To tylko wybrane wątki, jakie poruszyli nasi eksperci, liderzy biznesowi – Maria Sokołowska i Daniel Stępień, podczas webinaru Jak młodzi liderzy tworzą przyszłość? Strategiczne myślenie i emocje w przywództwie. Spotkanie poprowadził specjalista od zarządzania zmianą w środowisku korporacyjnym – Paweł Bojarski.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisie Apple Podcasts.
Cykl „HR bez tajemnic”
Ludzie to podstawa każdej organizacji, a dobry pracownik to prawdziwy skarb. Zarządzanie ludźmi stawia wiele wyzwań – zarówno przed menedżerami, sprawującymi pieczę nad swoimi zespołami, jak i przed działami HR oraz rekruterami, którzy odpowiadają za pozyskiwanie talentów do firm. W cyklu „HR bez tajemnic” Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS rozmawiamy o dobrych praktykach w szeroko pojętych działaniach HR, które pomogą dobrać odpowiednie strategie w zarządzaniu zasobami ludzkimi.
Doświadczenie naszych gości, wieloletnich ekspertów branży HR, pozwoli na poszerzenie oraz usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy w tej dziedzinie i obejmuje takie tematy, jak: rekrutacja, zarządzanie zespołami, motywacja pracowników, employer branding i wiele innych.
Gościni
Maria Sokołowska
Od 2022 roku pełni rolę team leaderki w średnim przedsiębiorstwie działającym na polskim rynku. Kieruje zespołem instruktorów szkoleń oprogramowania. Przed objęciem roli liderskiej przez 4 lata była członkinią tego zespołu. W latach 2021-2023 – studentka studiów magisterskich ZiP. W lipcu 2023 roku obroniła pracę magisterską na temat „Szkolenia jako instrument rozwoju zawodowego pracowników” pod kierownictwem dr hab. Katarzyny Januszkiewicz profesor USWPS i ukończyła studia z wynikiem bardzo dobrym. Rolę liderską objęła w trakcie trwania studiów, zatem zagadnienia z zajęć mogła niezwłocznie wdrażać na polu zawodowym.
Gość
Daniel Stępień
Team Leader, od 2022 roku – w globalnym przedsiębiorstwie z sektora produkcyjnego w branży FMCG. Prowadzi zespół do spraw planowania zaopatrzenia surowych materiałów. Z wykształcenia magister Chemii (2014-2019), a w 2023 ukończył kolejne studia magisterskie na kierunku Zarządzanie i Przywództwo SWPS, broniąc pracę pt.: „Adaptacja nowoprzyjętych pracowników w organizacji międzynarodowej z branży FMCG”. Swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał jako badacz R&D, stopniowo wkraczając na ścieżkę menadżerską.
Prowadzący
Paweł Bojarski
Absolwent Uniwersytetu SWPS, który związany jest z międzynarodowymi korporacjami od kilkunastu lat. Łączy on zarządzanie procesami HR z zarządzaniem zmianą w oparciu o ład korporacyjny. Posiada doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku, o różnorodnych kulturach organizacyjnych. Ma uprawnienia MBA w obszarze HR.