Metafora organizacji jako dobrze naoliwionej, jednorodnej maszyny, w której niepasujące trybiki są usuwane i wymieniane na zgodne ze schematem, wydaje się nie pasować do dzisiejszego świata. Różnorodność traktowana jako potencjał staje się szansą na rozwój i sukces organizacji. Tyle w teorii, co mówi praktyka? Dlaczego tak trudno być „jednostką oryginalną”, niekoniecznie pasującą do reszty organizacji? Czy dobra organizacja to taka, w której wszyscy są tacy sami? Dlaczego lubimy odmieńców, ale nie chcemy ich w swoich zespołach? Jak wykorzystać potencjał osób działających „poza schematem”? Czy i kiedy wybrać asymilację, a kiedy lepszą drogą będzie akomodacja? Jakie korzyści przynosi zarządzanie inkluzywne? Jak zarządzać grupą niezależnych pracowników? Odpowiedzi na te pytania udziela dr Magdalena Łużniak-Piecha, psycholożka społeczna, wykładowczyni na kierunku Zarządzanie na Uniwersytecie SWPS, z którą rozmawia dr hab. Katarzyna Januszkiewicz, kierownik Katedry Zarządzania Uniwersytetu SWPS.
Podcast z cyklu „Zarządzać, ale jak?” dostępny jest m.in. na kanale Strefy Zarządzania na YouTubie, gdzie poszczególne sygnatury czasowe przedstawione poniżej przenoszą w opisany fragment nagrania.
01:18 – Czym jest dobrze działająca organizacja?
06:21 – Jak w organizacjach definiowane są osoby niedopasowane, działające poza utartymi schematami?
14:37 – Jak najlepiej wprowadzić do organizacji nową, niezależną osobę, żeby wdrażanie innowacji i nowych rozwiązań było rzeczywiście możliwe?
20:56 – Dlaczego lubimy osoby działające „odmiennie”, ale nie chcemy ich w swoich zespołach?
28:33 – Czy wyjście ze strefy komfortu i działanie poza schematem jest zależne bardziej od pracy nad sobą czy może wymaga zmiany systemu w organizacji?
35:48 – Jak zarządzać grupą niezależnych pracowników, a jak radzić sobie z zespołem mieszanym, by uwzględnić oczekiwania i możliwości pracy obu grup?
44:14 – Perspektywa jednostki oryginalnej – czy warto działać poza schematami?
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/odmienno%C5%9B%C4%87-w-organizacji-czy-warto-wychodzi%C4%87-poza-schemat/id1460686479?i=1000508306615
- https://soundcloud.com/user-509252963/luzniak-piecha-sz-zarzadzac-ale-jak
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/49648b9b-3d4a-4de0-bf8d-c79fa358979c?_lst
Cykl „Zarządzać, ale jak?”
Co to znaczy skutecznie, efektywnie zarządzać? Jak rozwijać swoją organizację? Kiedy i jak powinniśmy reagować na zmiany? Jakie czynniki wpływają na zachowania zespołu? Czy można przygotować się na kryzys? Jaka strategia pozwoli nam odnieść sukces? Czym ten sukces właściwie jest? Na te pytania szukamy odpowiedzi w cyklu Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS „Zarządzać, ale jak?”. Z naszymi gośćmi – dydaktykami, naukowcami, a także wieloletnimi praktykami zarządzania – rozmawiamy o wyzwaniach, z jakimi na co dzień mierzą się osoby zarządzające organizacjami i zespołami. W ramach naszego cyklu łączymy naukę z praktyką, starając się znaleźć odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania pojawiające się we współczesnym zarządzaniu.
Gość
dr Magdalena Łużniak-Piecha
Doktor psychologii. Pracuje jako coach, szkoleniowiec i wykładowca akademicki. Specjalizuje się w społecznej psychologii organizacji. Buduje i wdraża systemy wspierające efektywność podejmowania decyzji menedżerskich. Prowadzi szkolenia z zakresu Zarządzania Potencjałem Osobistym, Coachingu, Negocjacji i Zarządzania Zespołami Międzykulturowymi. Pisze podręczniki e-learningowe, regularnie komentuje najnowsze fenomeny i zjawiska społeczne w programach publicystycznych TVN i TVNBiS. Ekspert w europejskim programie badawczym Emopowerment through Liquid Integration of Migrant Youth in Vulnerable Conditions (MIMY). Pracuje badawczo i wdrożeniowo, buduje politykę unijną związaną z wykorzystywaniem potencjału intelektualnego młodych migrantów w Unii Europejskiej.
Prowadząca
dr hab. Katarzyna Januszkiewicz, prof. Uniwersytetu SWPS
Psycholog i specjalista ds. organizacji i zarządzania, kierownik Katedry Zarządzania Uniwersytetu SWPS. Prowadzi badania w ramach subdyscypliny zachowań organizacyjnych, m.in. w obszarze zmiany zachowań ludzi w organizacji (elastyczność zachowań, zmiana paradygmatu kariery zawodowej, różnorodność w miejscu pracy) oraz metodologii badań społecznych aspektów zarządzania (profesjonalizacja metod i technik badawczych). Autorka ponad 50 publikacji naukowych, w tym monografii: „Elastyczność zachowań organizacyjnych. Koncepcja i metodyka badań” oraz „Rozwój zawodowy pracownika. Szanse i zagrożenia”. Odbyła trzy staże naukowe (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Novosibirsk State University, Nowosybirsk) oraz realizowała wyjazdy naukowo-badawcze i wizyty studyjne w ośrodkach zagranicznych (m.in. University of Oxford, Universidad de Barcelona, Universidad Autónoma de Madrid, Universität Wien). Wielokrotnie nagradzana za działalność naukową oraz prace na rzecz rozwoju uczelni i dydaktyki.