Praca, spotkania towarzyskie czy zawodowe – strefa online wkracza dziś w coraz więcej obszarów naszego życia. Brak możliwości przeprowadzania spotkań na żywo zmusił nas do przejścia na tryb zdalny, który jednocześnie wymaga od nas zmiany pewnych zachowań i dostosowania dotychczasowych działań do nowych warunków. Przed branżą HR stanęło zatem nie lada wyzwanie dotyczące wirtualnej rekrutacji i zdalnego onboardingu.
Jak organizacje powinny dostosować swoje działania rekrutacyjne i onboardingowe do obecnej sytuacji? Czy zdalna rekrutacja jest tak samo skuteczna jak ta w siedzibie firmy? Jakie narzędzia warto wykorzystać przy rekrutacji i onboardingu online? Czy wirtualna rekrutacja ma szansę zostać z nami na stałe? Na te pytania w rozmowie z Justyną Sarnowską, socjolożką, kierowniczką Katedry Studiów Społecznych Uniwersytetu SWPS, odpowiada Rafał Jatczak, wieloletni praktyk branży HR.
Podcast z cyklu „HR bez tajemnic” dostępny jest m.in. na kanale YouTube Strefy Zarządzania, gdzie poszczególne sygnatury czasowe przedstawione poniżej przenoszą w opisany fragment nagrania:
02:35 – Jak wyglądała kwestia rekrutacji i onboardingu online przed pandemią?
07:55 – Jak firmy powinny dostosować swoje działania rekrutacyjne i onboardingowe do obecnej sytuacji?
17:34 – Czy rekrutacja online jest skuteczna?
23:46 – Jakie są zagrożenia zdalnej rekrutacji?
25:54 – Jaka jest perspektywa kandydata rekrutowanego online?
29:31 – Czy testy psychometryczne mogą zaszkodzić rekrutacji?
34:31 – W jaki sposób skutecznie od podstaw wprowadzić proces onboardingu, gdy część zespołu pracuje online?
40:33 – Jak stworzyć takie środowisko pracy, by nowo zatrudniona osoba czuła się komfortowo?
46:45 – Jak aktywizować pracowników podczas szkoleń online?
54:56 – Jak zachęcić zespół do wspólnej integracji online po wielu godzinach pracy przed komputerem?
01:02:54 – Czy wirtualna rekrutacja zostanie z nami na dłużej?
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/rekrutacja-i-onboarding-online-nowe-wyzwania-bran%C5%BCy/id1460686479?i=1000512221269
- https://soundcloud.com/user-509252963/jatczak-sz-webinar-2021
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/68aa3715-955e-4653-bee7-5000d6dd8040?_lst
Interesujesz się zarządzaniem? Dołącz do innych w grupie Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Cykl „HR bez tajemnic”
Ludzie to podstawa każdej organizacji, a dobry pracownik to prawdziwy skarb. Zarządzanie ludźmi stawia wiele wyzwań – zarówno przed menedżerami, sprawującymi pieczę nad swoimi zespołami, jak i przed działami HR oraz rekruterami, którzy odpowiadają za pozyskiwanie talentów do firm. W cyklu „HR bez tajemnic” Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS rozmawiamy o dobrych praktykach w szeroko pojętych działaniach HR, które pomogą dobrać odpowiednie strategie w zarządzaniu zasobami ludzkimi.
Doświadczenie naszych gości, wieloletnich ekspertów branży HR, pozwoli na poszerzenie oraz usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy w tej dziedzinie i obejmuje takie tematy, jak rekrutacja, zarządzanie zespołami, motywacja pracowników, employer branding i wiele innych.
Gość
Rafał Jatczak
Magister nauk ekonomicznych, absolwent zarządzania i marketingu oraz zarządzania o specjalności edukacja i doradztwo. Od wielu lat zajmuje się rekrutacją, dopasowuje odpowiednich kandydatów do firm poszukujących pracowników i właściwe firmy do kandydatów – ekspertów, specjalistów w swoich branżach. Praktyk związany z branżą HR od 2008 r. Pierwsze kroki stawiał jako rekruter i coach sił sprzedaży. Przez wiele lat współpracował z polskimi oraz międzynarodowymi firmami doradztwa personalnego oraz agencjami pracy tymczasowej, rekrutując oraz pełniąc funkcję HR Business Partnera dla klientów z całego świata. Zarządza zespołem, prowadzi szkolenia wewnętrzne oraz zewnętrzne, ciągle myśląc co jeszcze zdziałać na rynku pracodawcy i kandydata. Autor bloga dla osób zainteresowanych i związanych z branżą rekrutacyjną „Sposoby Na Zasoby | czyli HR bez tajemnic | HR bez maski” (https://sposobynazasoby.pl/).
Prowadząca
dr Justyna Sarnowska
Socjolożka, adiunkt w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS, koordynatorka Ośrodka Młodzi w Centrum LAB. Interesuje się szeroko pojętym procesem wchodzenia w dorosłość, inicjacją zawodową, łączeniem edukacji z pracą, losami zawodowymi absolwentów szkół wyższych. Bada, jaką rolę w tych wszystkich procesach odgrywają migracje wewnętrzne i międzynarodowe. W 2018 r. obroniła rozprawę doktorską „Socjalizacyjna rola migracji międzynarodowych w procesie wchodzenia na rynek pracy”, za którą otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Joanny Matejko organizowanym przez Komitet Badań nad Migracjami PAN i Fundację Ośrodek Badań nad Migracjami. Aktywna we współpracy zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi badaczami studiów nad młodymi i studiów migracyjnych. Brała udział w szkoleniach, stażach i pobytach w takich ośrodkach, jak: Princeton University, University of Vienna, Erasmus University Rotterdam, University of Essex, University College London. W 2014 r. została wyróżniona Nagrodą im. Floriana Znanieckiego, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne za pracę magisterską „Strategie funkcjonowania na rynku pracy absolwentów nauk społecznych”.