Dynamiczne zmiany społeczno-gospodarcze wymagają od przedsiębiorców większej niż kiedyś otwartości i elastyczności. Wdrożenie odpowiedniej polityki zarządzania różnorodnością może zapewnić firmie prawidłowy rozwój i przynieść wiele korzyści. Różnice między pracownikami dotyczące wieku, płci czy pochodzenia etnicznego mogą się okazać źródłem przewagi konkurencyjnej. Różnorodność zespołu to większa kreatywność i innowacyjność w pracującej razem grupie, ale czy tylko?
Czym jest różnorodność społeczna i jak ją traktują współczesne organizacje? Co się zmieniło w ostatnich latach? Czego dziś brakuje i o czym się zapomina? Jak różnorodność wpływa na efektywność zespołu? Jakie konsekwencje dla pracy zespołowej ma różnorodność pokoleniowa? Jak na współpracę w zespole wpływa różnorodność etniczna i płciowa? Jakie stereotypy związane z zarządzaniem różnorodnością funkcjonują w organizacjach i jak z nimi walczyć? Jak tworzyć i wdrażać skuteczne strategie zarządzania różnorodnością? Na te pytania w rozmowie z Justyną Sarnowską, socjolożką, kierowniczką Katedry Studiów Społecznych Uniwersytetu SWPS, odpowiadają Daniel Adamski, socjolog z kilkunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu wielopokoleniowymi zespołami w międzynarodowym środowisku, oraz Nina Pusek, prowadząca globalny program zarządzania różnorodnością.
Podcast z cyklu „HR bez tajemnic” dostępny jest m.in. na kanale YouTube Strefy Zarządzania, gdzie poszczególne sygnatury czasowe przedstawione poniżej przenoszą w opisany fragment nagrania:
03:40 – Czym jest różnorodność w miejscu pracy?
07:52 – Jak zarządzanie różnorodnością zmieniło się w ostatnim czasie?
13:31 – Jak różnorodność wpływa na efektywność zespołu?
27:40 – Jak pracować w zespole wielopokoleniowym i czy organizacje mogą czerpać z tego korzyści?
37:34 – W jaki sposób organizacja może wprowadzić w swoje struktury kulturę inkluzywną?
46:23 – Jakie działania może podjąć menedżer zarządzający wielokulturowym zespołem?
01:00:28 – Jak stworzyć i skutecznie wdrożyć strategię zarządzania różnorodnością?
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/zespo%C5%82y-wielokulturowe-i-wielopokoleniowe-jak-nimi/id1460686479?i=1000516333826
- https://soundcloud.com/user-509252963/adamski-pusek-sz-hr-bez-tajemnic-podcast-2021
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/c0e797f6-691e-4128-8cd8-c0b20b589389?_lst
- https://www.empik.com/125-zespoly-wielokulturowe-i-wielopokoleniowe-jak-nimi-zarzadzac-nina-pusek-daniel-adamski-s-opracowanie-zbiorowe,p1268392904,ebooki-i-mp3-p
Interesujesz się zarządzaniem? Dołącz do innych w grupie Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Cykl „HR bez tajemnic”
Ludzie to podstawa każdej organizacji, a dobry pracownik to prawdziwy skarb. Zarządzanie ludźmi stawia wiele wyzwań – zarówno przed menedżerami, sprawującymi pieczę nad swoimi zespołami, jak i przed działami HR oraz rekruterami, którzy odpowiadają za pozyskiwanie talentów do firm. W cyklu „HR bez tajemnic” Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS rozmawiamy o dobrych praktykach w szeroko pojętych działaniach HR, które pomogą dobrać odpowiednie strategie w zarządzaniu zasobami ludzkimi.
Doświadczenie naszych gości, wieloletnich ekspertów branży HR, pozwoli na poszerzenie oraz usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy w tej dziedzinie i obejmuje takie tematy, jak rekrutacja, zarządzanie zespołami, motywacja pracowników, employer branding i wiele innych.
Goście
Daniel Adamski
Socjolog, dziennikarz i italianista z kilkunastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu wielopokoleniowymi zespołami w międzynarodowym środowisku. Pracuje jako konsultant HR, szkoleniowiec i wykładowca akademicki. Bada kultury organizacyjne i wdraża zmiany wspierające zarządzanie różnorodnością, ze szczególnym uwzględnieniem różnic generacyjnych. Doradza, jak budować więzi z potencjalnymi i obecnymi pracownikami, uczy skutecznej komunikacji, szkoli z negocjacji opartych na współpracy. Zwolennik turkusowej filozofii. Przez ponad 20 lat był związany z mediami. Pracował w RMF FM i Radiu ZET jako Dyrektor Informacji Radia ZET i doradca zarządu w zakresie komunikacji. Wyłowił i wypromował wiele talentów dziennikarskich, dziś samodzielnie zarządzających swoimi zespołami. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi.
Nina Pusek
Prowadzi globalny program zarządzania różnorodnością w Bacardi, budując włączające miejsca pracy, gdzie każdy członek zespołu jest ceniony za to, kim jest, co robi i kim może się stać. Od lat zajmuje się Diversity & Inclusion – w tym obszarze obejmowała różne role w branżach FMCG, telekomunikacji i edukacji. W 2020 r. została wyróżniona spośród 20 wiodących liderów Diversity & Inclusion na świecie w rankingu Global Diversity List 2020.
Prowadząca
dr Justyna Sarnowska
Socjolożka, adiunkt w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS, koordynatorka Ośrodka Młodzi w Centrum LAB. Interesuje się szeroko pojętym procesem wchodzenia w dorosłość, inicjacją zawodową, łączeniem edukacji z pracą, losami zawodowymi absolwentów szkół wyższych. Bada, jaką rolę w tych wszystkich procesach odgrywają migracje wewnętrzne i międzynarodowe. W 2018 r. obroniła rozprawę doktorską „Socjalizacyjna rola migracji międzynarodowych w procesie wchodzenia na rynek pracy”, za którą otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Joanny Matejko organizowanym przez Komitet Badań nad Migracjami PAN i Fundację Ośrodek Badań nad Migracjami. Aktywna we współpracy zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi badaczami studiów nad młodymi i studiów migracyjnych. Brała udział w szkoleniach, stażach i pobytach w takich ośrodkach, jak: Princeton University, University of Vienna, Erasmus University Rotterdam, University of Essex, University College London. W 2014 r. została wyróżniona Nagrodą im. Floriana Znanieckiego, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne za pracę magisterską „Strategie funkcjonowania na rynku pracy absolwentów nauk społecznych”.