Czy dobry pomysł na innowację, to wszystko czego potrzebujemy, by osiągnąć sukces w tej dziedzinie? Okazuje się, że nie. Poza ideą warto od początku pomyśleć o źródle finansowania innowacyjnego przedsiębiorstwa. Na rynku jest teraz sporo środków do wykorzystania. Pojawiły się nawet takie, które przy ocenie projektów biorą pod uwagę potencjalny pozytywny wpływ przedsięwzięcia na społeczeństwo. Dlatego warto wiedzieć jakie środki najbardziej będą pasować do pomysłu, który chcemy zrealizować. Istotne jest również poznanie perspektywy inwestorów - o czym myśli inwestor, analizując pomysł na nową firmę i jakie są jego oczekiwania wobec niej? Jak w przyszłości powinno funkcjonować finansowanie innowacji i czy zmiany w tym zakresie są możliwe? O źródłach i sposobach finansowania innowacyjnych projektów porozmawiamy z Iwoną Gawrycką, dyrektorką Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS oraz z Izabelą Kozakiewicz, prowadząca program dla przedsiębiorców „Pakt z Biznesem”.
Spotkanie poprowadzą Małgorzata Nadziejko-Stefanowicz i Patrycja Radek - Brokerki Inwestycji Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS. W przeprowadzonej w podcaście sondzie rozmawiali również: Michał Leksiński - Impression Designer w Patronite oraz Filip Wadowski, Dyrektor fundacji NESsT Poland wspierającej innowacje społeczne, a także Eli Kristin Langset, Dyrektor norweskiej fundacji Mangfold, która zajmuje się działaniem na rzecz poprawy warunków pracy.
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/strefa-zarz%C4%85dzania-uniwersytetu-swps/id1460686479
- https://soundcloud.com/user-509252963/kapital-na-innowacje-czyli-polowanie-na-inwestora-iwona-gawrycka-izabela-kozakiewicz
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/978b29b6-92f8-4e22-b4bd-567504242ad0?_lst
W podcaście została wykorzystana muzyka: Streambeats by Harris Heller, https://www.streambeats.com/ Z albumu Rain: „Firefly Nights”, „Doin'”, „Fine”, „Frozen Rain”.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz w naszej playliście na Spotify:
Posłuchaj utworów, które do tworzenia innowacji zainspirowały naszych gości! Zapraszamy do obserwowania playlisty na Spotify.
Interesujesz się zarządzaniem? Dołącz do nas w grupie Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Cykl „Innowacyjnie o innowacjach”
Innowacje jutra. Jakie będą? Czy jesteśmy na nie gotowi? Czemu i komu będą służyły? Czy słowo, które od lat odmieniamy przez przypadki i wkładamy w każdy zakątek naszego działania, ma szansę zyskać na znaczeniu? Po co są i dla kogo? To pytania, które wymagają odpowiedzi. W podcaście Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS „Innowacyjnie o innowacjach” wraz z ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin będziemy wyciągać ważne lekcje popychające do lepszego, odważnego działania w nurcie nowej generacji innowacji. Podcasty z serii „Innowacyjnie o Innowacjach” są finansowane z projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0 – wsparcie procesów komercjalizacji wyników B+R”, który jest współfinansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 4.4 Zwiększenie potencjału kadrowego sektora B+R) na podstawie umowy nr MNiSW/2020/348/DIR, i jest realizowany przez konsorcjum w składzie: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, na podstawie umowy konsorcjum z dnia 25 czerwca 2020 roku.
Goście
Iwona Gawrycka
Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS. Wspiera rozwój innowacji wykorzystujących wiedzę z nauk humanistycznych i społecznych oraz zarządza procesami komercjalizacji. Pracuje w sektorze B+R już ponad 15 lat – zarówno w administracji publicznej, jak i w jednostkach naukowych. Kierowała wieloma projektami związanymi z wdrażaniem innowacji organizacyjnych służących podniesieniu efektywności pracy. Uczestniczyła w realizacji projektów związanych z propagowaniem zasad etyki w badaniach naukowych, m.in. weszła w skład zespołu redakcyjnego „Kodeksu etyki pracownika naukowego” PAN.
Izabela Kozakiewicz
Managing Partner iKsync Digital iKsync.com. Prowadząca w programie dla przedsiębiorców "Pakt z Biznesem" www.paktzbiznesem.pl, Chief Growth Officer w Inventity Foundation. Manager z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu obszarami sprzedaży i marketingu. Specjalizuje się w transformacji cyfrowej procesów sprzedażowo-marketingowych. Współpracuje z klientami m.in.: z branż fintech, ICT/TECH/IT, interior, fotowoltaika, a także z funduszami VC i PE. Wspólnie z aniołami biznesu przeprowadza procesy commercial due diligence oraz pracuje ze spółkami portfelowymi funduszy. Uczestniczy w procesach pozyskiwania inwestorów dla spółek młodych i dojrzałych, w tym m.in. w inwestycjach na kwoty w wysokości do 250 mln PLN. Wybrana do TOP10 kobiet branży finansowej (Parkiet.com, 2016). Jest autorem i współautorem badań i raportów, w tym m.in. "Fintechowy GPS", "Transformacja Cyfrowa Obszaru Sprzedaży w Branżach Meblarskiej i Nieruchomości" czy "Polak Inwestor - Edycja: Startupy" (www.Polak-Inwestor.pl).
Prowadzące
Patrycja Radek
Od lat związana z rozwojem biznesów opartych na unikalnej wiedzy i innowacjach technologicznych, zajmuje się transferem technologii, rozwojem strategii i modeli biznesowych, projektowaniem produktów i usług. Jest brokerką innowacji na Uniwersytecie SWPS. Przez lata pracowała w obszarach związanych ze sprzedażą i marketingiem innowacyjnych rozwiązań i przedsiębiorstw. Jest menedżerką projektów, wykładowczynią i trenerką. Działa jako mentorka kobiet rozwijających się w obszarach STEM. Zajmuje się rozwiązywaniem skomplikowanych problemów. Zainteresowania, które zajmują ją od dawna, to innowacje, zarządzanie i rozwój zespołów, a także przywództwo w obszarach badawczo-rozwojowych – to również temat jej pracy doktorskiej. Przez 7 lat zarządzała obszarem rozwoju biznesu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Była też m.in. COO Bridge East Capital – właścicielką marki Wolves Summit.
Małgorzata Nadziejko-Stefanowicz
Brokerka innowacji na Uniwersytecie SWPS, doświadczona przedsiębiorczyni, absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania innowacją na Uniwersytecie SWPS. Wspiera naukowczynie i naukowców w rozwoju projektów badawczych na rynku. Entuzjastka innowacji związanych z dobrą edukacją, doskonałym zarządzaniem, rozwojem innowacji opartych na rzeczywistości wirtualnej i tych, które dotyczą efektywnej komunikacji międzykulturowej.