„W warunkach systemu demokratycznego cele rozwojowe powinny nawiązywać do zasady solidaryzmu społecznego i międzynarodowego i być formułowane w logice wzrostu poziomu Jakości Życia (Quality of Life) we wszystkich jej wyznacznikach. W formułowaniu tak rozumianych celów rozwojowych uczestniczą nauki społeczne. Nauki ekonomiczne wnoszą swój wkład stwarzając warunki ich realizacji. Tworzenie warunków nie może zastępować formułowania celów rozwojowych, które są wypadkową akceptowanych w systemie demokratycznym wartości. Poziom PKB jest bardzo ważny, ale ważne jest również, w jaki sposób jest uzyskiwany, jaki jest jego rozkład i jak oddziaływuje on na poziom kultury, opieki zdrowotnej, stanu środowiska naturalnego, stosunków społecznych i relacji międzynarodowych.”
Tak pisał już blisko pół wieku temu prekursor nurtu badań Jakości Życia w zarządzaniu strategicznym, prof. Stanisław Kiełczewski. Jego przesłanie jest dzisiaj bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Dzisiaj wiemy już bowiem, że w związku z malejącymi możliwościami zwiększenia produktywności, nasyceniem rynków i degradacją środowiska przyrodniczego oraz wyczerpaniem zasobów naturalnych, dalsze utrzymywanie Paradygmatu Wzrostu Gospodarczego wymagać będzie pogłębiania zadłużania, obniżania standardów środowiskowych, wydłużania godzin pracy i ograniczania ochrony socjalnej. To spowoduje narastanie niezadowolenia większości obywateli, konflikty społeczne, a w konsekwencji odsunięcie od władzy ugrupowań odwołujących się do paradygmatu wzrostu gospodarczego i jego załamanie jako wiodącego czynnika w budowaniu strategii rozwojowych.
Tematykę związaną z konsekwencjami utrzymywania Paradygmatu Wzrostu Gospodarczego podjęliśmy podczas Sympozjum naukowego zorganizowanego przez Wydział Nauk Społecznych, pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu SWPS prof. Romana Cieślaka, pt. “Paradygmat Quality of Life (Jakości Życia) w kształtowaniu strategii rozwojowych instytucji publicznych i organizacji gospodarczych w dobie digitalizacji.”
Wydarzenie odbyło się 28 września w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie, a także było transmitowane live. Zapis z Sympozjum dostępny jest w naszych kanałach multimedialnych na YouTube oraz SoundCloud.
- https://soundcloud.com/user-509252963/qol_finaledit/s-NVdxsXbZTZK?si=2771c22be14a469e933b04b953e6448f
Sympozjum wpisało się w nurt badań dotyczących jakości życia, podejmujących tematykę z perspektywy dwóch biegunów:
- ekonomicznego, odwołującego się do inicjatyw zapoczątkowanych blisko pół wieku temu w Katedrze Zarządzania Strategicznego Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (dzisiaj Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu);
- psychologicznego – podejmowanego przez różne ośrodki naukowe w Polsce, od Zakładu Psychologii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie po wydziały psychologii Uniwersytetu SWPS.
Pomiędzy nimi dyskurs na temat roli władz publicznych i rynku w kształtowaniu procesów rozwojowych toczy się z udziałem naukowców z obszaru politologii, zarządzania, finansów, bankowości, etyki, socjologii, psychologii i innych dyscyplin społecznych. Jak pisał prof. Stanisław Kiełczewski, “Poszukiwań nie da się ograniczyć do poszczególnych dyscyplin występujących w przyjętej klasyfikacji nauk społecznych. Nie da się dlatego, że dla rozwiązywania rzeczywistych problemów rozwojowych konieczne jest podejście multidyscyplinarne”.
Interesujesz się zarządzaniem? Dołącz do innych w grupie Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Goście specjalni
Prof. Hiroyuki Itami
Jest Prezydentem International University of Japan. Na Wydziale Handlu prestiżowego Uniwersytetu Hitotsubashi w Tokio ukończył w 1967 r. studia wyższe na poziomie licencjackim, a w 1969 r. uzyskał tytuł magistra. W 1972 r. po odbyciu stypendium Fullbrighta obronił doktorat na Wydziale Administracji Przemysłowej Carnegie-Mellon University w Stanach Zjednoczonych, co wywarło istotny wpływ na rozwój jego kariery naukowej i sposób interpretowania zjawisk zachodzących w organizacjach gospodarczych. W 2010 r. prof. Itami otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zobacz biogram »
Prof. Wolfgang Köenig
Wykłada Information Systems (Business Informatics) na Wydziale Ekonomii i Administracji Biznesowej (Faculty of Economics and Business Administration) na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie. Jego zainteresowania badawcze obejmują standardy, organizację i harmonizację danych, a także strategie biznesowe i digitalizację. Zobacz biogram »
Rada naukowa
dr hab. Katarzyna Januszkiewicz, prof. Uniwersytetu SWPS
Psycholog i specjalista ds. organizacji i zarządzania, kierownik Katedry Zarządzania Uniwersytetu SWPS. Prowadzi badania w ramach subdyscypliny zachowań organizacyjnych, m.in. w obszarze zmiany zachowań ludzi w organizacji (elastyczność zachowań, zmiana paradygmatu kariery zawodowej, różnorodność w miejscu pracy) oraz metodologii badań społecznych aspektów zarządzania (profesjonalizacja metod i technik badawczych). Autorka ponad 50 publikacji naukowych, w tym monografii: „Elastyczność zachowań organizacyjnych. Koncepcja i metodyka badań” oraz „Rozwój zawodowy pracownika. Szanse i zagrożenia”. Odbyła trzy staże naukowe (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Novosibirsk State University, Nowosybirsk) oraz realizowała wyjazdy naukowo-badawcze i wizyty studyjne w ośrodkach zagranicznych (m.in. University of Oxford, Universidad de Barcelona, Universidad Autónoma de Madrid, Universität Wien). Wielokrotnie nagradzana za działalność naukową oraz prace na rzecz rozwoju uczelni i dydaktyki.
prof. Mikołaj Cześnik
Politolog, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych, dydaktyk na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. Specjalizuje się w analizie funkcjonowania systemów politycznych (w szczególności demokracją) oraz tym, jak ludzie zachowują się w świecie polityki. Zajmuje się badaniami opinii społecznej i badaniem wyborów politycznych. Występuje w mediach jako stały komentator życia politycznego.
dr hab. Adam Szpaderski, prof. Uniwersytetu SWPS
kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci (Center for Research on the Economics of Memorial Sites) Instytutu Nauk Społecznych, dydaktyk na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. W obszarze jego zainteresowań znajduje się istota i natura przywództwa i zarządzania, w tym zarządzanie przedsiębiorstwem oraz metodologia nauk o zarządzaniu. Jest twórcą prakseologicznej koncepcji zarządzania w oparciu o kategorie wzajemności, źródeł władzy i funkcji kierowniczych. Opracował także koncepcję integracji nauk o zarządzaniu i propozycję rozwiązania problemu fragmentacji struktury nauk o zarządzaniu w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Kierownik sympozjum
dr Katarzyna Wojtkiewicz
Doktor nauk społecznych w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości. Prawnik, ekonomista, menedżer. Tytuł doktora w dziedzinie Zarządzanie (Information Technology) obroniła na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada też dyplom doktorski Otto-Friedrich-Universität Bamberg (Wirtschaftsinformatik) oraz tytuł magistra prawa (LL.M.). Za osiągnięcia we wdrożeniach polityk publicznych w obszarze nadzoru rynku finansowego w Europie nominowana do prestiżowej nagrody 2017 German Enterprise Awards, przyznawanej przez „Worldwide Business Review”. W ostatnich latach tematem jej badań jest „Paradygmat Quality of Life (Jakości życia) w kształtowaniu strategii rozwojowych instytucji publicznych i organizacji gospodarczych w dobie dygitalizacji”. Bada wybory strategiczne dokonywane na poziomie jednostki, przedsiębiorstwa i społeczeństwa i analizuje, jak przekładają się one na procesy decyzyjne, w szczególności w ich aspektach cyfrowych. A mówiąc najprościej, nieustannie poszukuje odpowiedzi na pytanie: dlaczego?
Komitet honorowy
- Andrzej i Jacek Kiełczewscy – synowie prof. Stanisława Kiełczewskiego
- Prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik – prorektor ds. nauki Uniwersytetu SWPS
- Prof. dr hab. Andrzej Kaleta – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego
- Prof. Dr. Hiroyuki Itami – President at International University of Japan
- Dr hab. Krystyna Moszkowicz – profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
- Dr hab. Leon Jakubów – profesor em. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu