Innowacje są pracochłonne, kosztowne i ryzykowne. Po co więc firmy się na nie porywają? Bo nie mają wyjścia, jeśli chcą być konkurencyjne i zatrzymać przy sobie kapryśnych konsumentów. O tym, jak tworzyć autentyczne innowacje i wdrażać je w biznesie, opowiada Piotr Voelkel, mentor kierunku Zarządzanie i przywództwo, który pełni funkcję założyciela Uniwersytetu SWPS.
„Odkrycie naukowe nie jest może lepsze od seksu, ale satysfakcja trwa dłużej” – pisał Stephen Hawking. Podobnie jest z innowacją w życiu i w biznesie. To obszar dla wolnych, odważnych i ciekawych świata ludzi, którzy lubią pracę z innymi, bo najczęściej sukces osiągają multidyscyplinarne zespoły. „Moje doświadczenie mówi, że najlepsze rozwiązania powstają na styku human touch i hi-tech” – podkreśla Piotr Voelkel podczas wykładu. A więc ludzi i drzemiący w nich potencjał oraz nowe technologie.
Warto też pamiętać, że w tworzeniu innowacji kluczowe są dwa pytania. Pierwsze: „Po co to robimy?”. Poszukiwanie odpowiedzi na nie pozwala dotrzeć do autentycznych potrzeb odbiorców produktu lub usługi. Drugie: „Jak to zrobić?”. Czyli jak wdrożyć śmiałe pomysły w życie i przekonać do nich odbiorców.
Prelegent
Piotr Voelkel
Przedsiębiorca, znawca sztuki i promotor polskiego designu, mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz za osiągnięcia w działalności społecznej. W 2008 r. Instytut Rozwoju Edukacji i prezes zarządu spółki Piotr Voelkel przejął funkcję założyciela Uniwersytetu SWPS.
Jest założycielem Grupy Kapitałowej VOX – firm z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz, współtwórcą Concordia Design – centrum designu i kreatywności w Poznaniu, założycielem Fundacji VOX-Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej oraz prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którego kolekcja współtworzy stałą ekspozycję sztuki współczesnej w poznańskim Muzeum Narodowym. Jest także założycielem funduszu stypendialnego Talenty, który wspiera najbardziej uzdolnioną młodzież. We współpracy z Lidewij Edelkoort, wieloletnią szefową Design Academy w Eindhoven, stworzył na Uniwersytecie SWPS nowatorską koncepcję programową School of Form; unikatowe studia na kierunku wzornictwo, łączące elementy edukacji projektowej i humanistycznej, zostały nagrodzone przez MNiSW. Jest również współzałożycielem Collegium Da Vinci w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Da Vinci: szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum akademickich.