Poczucie wycieńczenia, negatywne uczucia wobec pracy i zmniejszona wydajność, przekładająca się na jakość wykonywanych obowiązków – oto trzy składowe złożonego problemu, jakim jest wypalenie zawodowe. Na domiar złego – jest to proces, który postępuje. Czym jest wypalenie zawodowe? Jak je rozpoznać? Jak mu zapobiegać i jak je skutecznie leczyć? Dr Adam Kowalik z Uniwersytetu SWPS rozmawia o tym z psychologiem zdrowia Mateuszem Banaszkiewiczem.
Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?
Najczęściej wypalenie zawodowe obserwują obie strony zaangażowane w sytuację: zarówno pracownik, który zazwyczaj jest na tyle samoświadomy, żeby nazwać towarzyszące mu emocje, jak i najbliższe grono współpracowników, w tym również przełożony, który widzi, że coś się w jego pracowniku zmieniło. Co więcej, zaproponowany urlop zazwyczaj nie przynosi pożądanych rezultatów.
Wypalenie zawodowe to dla pracownika życiowy dramat, a dla zespołu i firmy ogromne straty. Nie bez przyczyny WHO oficjalnie uznało tę przypadłość za jeden z syndromów zawodowych i uwzględniło w klasyfikacji chorób. Rozwiązaniem może być zmiana, pojęta bardzo szeroko, nie tylko w kontekście zmiany miejsca pracy – twierdzi Mateusz Banaszkiewicz.
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/wypalenie-zawodowe-jak-sobie-z-nim-radzi%C4%87-mateusz-banaszkiewicz/id1460686479?i=1000445202943
- https://open.spotify.com/episode/5I38qzYbPDu319O2fhyQ6D
- https://soundcloud.com/user-509252963/wypalenie-zawodowe-jak-sobie-z-nim-radzic-mateusz-banaszkiewicz-i-dr-adam-kowalik
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/943325c1-f556-47e0-90fa-ab52e9a5e600?_lst&catalog=e9425407-77fe-43bc-ab68-1aaeb3ec6033
Gość
Mateusz Banaszkiewicz
Psycholog zdrowia, wykładowca. Doktorant na Uniwersytecie SWPS oraz uczestnik Studium Dialogu Motywującego przy Polskim Towarzystwie Terapii Motywującej. Członek Zespołu Pomocy Poszkodowanym (ZPP) w strukturach kryzysowych Polskich Linii Lotniczych. Odpowiada za ocenę stanu psychospołecznego oraz wsparcie pacjentów powypadkowych w warszawskim Centrum Medycznym Gamma. W ramach programów promocji zdrowia w firmach prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące radzenia sobie ze stresem.
Prowadzący
dr Adam Kowalik
Doradca, trener, menedżer, analityk. Specjalizuje się w strategii konkurowania firm, wywiadzie konkurencyjnym i rynkowym, symulacjach strategicznych (strategy wargame), zarządzaniu wiedzą. Pracował dla kadry zarządzającej kilkudziesięciu największych polskich firm z różnych branż. Swoją wiedzą dzieli się w trakcie praktycznych szkoleń i warsztatów. Prowadzi zajęcia na studiach MBA. Stosuje metody tzw. „active learning”, prowokuje uczestników zajęć do krytycznego myślenia. Tworzy programy rozwojowe dla menedżerów (executive education).