Treningi pamięci i skutecznego uczenia się zasypują rynek szkoleniowy. A my chcemy się dokształcać, życie zawodowe wymaga od nas przecież ciągłego poszerzania swojej wiedzy i doskonalenia. Uczenie się lata po maturze i ostatniej sesji na uczelni wielu przychodzi z trudem, szkolne metody nie działają tak, jak byśmy chcieli albo ich nie lubimy. W rezultacie recepty upatrujemy w stosowaniu dobrej techniki zapamiętywania. Zanim wybierzemy daną metodę i związane z nią szkolenie, dobrze sprawdzić czy warto i dlaczego. W wyborze skutecznych metod uczenia się pomaga nam psycholog dr Anna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS.

Szybkie czytanie

Technika szybkiego czytania jest dość rozpowszechnioną i znaną metodą usprawniającą uczenie się. W Polsce popularną od ponad dwóch dekad. Szybciej czytając, nasz mózg jest w stanie przyjąć w niezwykle krótkim czasie ogromną ilość informacji. Jak działa ta metoda?

Pierwszym krokiem jest skupianie wzroku na środku linijki danego tekstu. Z czasem jesteśmy w stanie objąć wzrokiem już nie tylko jej początek, środek i koniec, lecz cały wers, później kilka, a z czasem nawet cały akapit. Pierwszą fazą nauki jest jednak również wyeliminowanie złych nawyków czytelniczych, jak wracanie wzrokiem do słów już przeczytanych, drugą zaś przyswojenie i utrwalenie nowych. Czy jednak to, że czytamy szybko, przekłada się na to, że tak samo szybko uczymy się tego, co czytamy? – Żeby ta technika była skuteczna, to w trakcie uczenia się jej, ciągle przyspieszając tempo, musimy kontrolować poziom zrozumienia tekstu. Niestety, często takie kursy to pomijają i prędkość czytania nie przekłada się na jego zrozumienie. Dobrze to podsumował w jednym ze swoich filmów Woody Allen: „Byłem na kursie szybkiego czytania, przeczytałem Wojnę i pokój w dwadzieścia minut. To jest o Rosji”. Jeśli tylko tyle mamy zapamiętać, to taki kurs nie ma sensu – mówi psycholog dr Anna Ziółkowska.

Tony Buzan opracował kryteria, jak mapy myśli powinny powstawać, by były one skuteczne. Problem jednak w tym, że on nigdy nie przeprowadził żadnego badania nad skutecznością swojej metody.

Mind maping, czyli mapa myśli

Każdy z nas czy w szkole, czy na studiach utrwalał wiedzę, robiąc podczas zajęć notatki. Jak sprawić, by były one dla nas jak najbardziej użyteczne – czyli żeby dzięki nim wiedza szybko się nam utrwalała? Amerykański psycholog Tony Buzan zaproponował mind maping, czyli mapy myśli – robienie notatek i jednoczesne utrwalanie w ten sposób wiedzy przez zapisywanie informacji w danym graficznym pogrupowaniu. Używa się w ich tworzeniu jedynie słów-kluczy i obrazów. W centrum schematu mapy myśli umieszczane jest centralnie pojęcie/temat, wokół niego rozrysowujemy kilka głównych gałęzi odpowiadających głównym wątkom, a dalej rysujemy bardziej szczegółowe gałęzie, zgodnie z porządkiem logicznym, przy czym w sieci można umieścić rysunki lub symbole (do około 50 proc. całości).

– Tony Buzan opracował kryteria, jak mapy myśli powinny powstawać, by były one skuteczne. Problem jednak w tym, że on nigdy nie przeprowadził żadnego badania nad skutecznością swojej metody. Brałam udział w prowadzonym przez niego w szkoleniu, na którym uczył nas, jak robić mapy myśli, przestrzegając, że jak gałąź nie będzie szersza u nasady i będzie się za szybko zwężać, to ta metoda już nie działa. Nie przekonują mnie takie argumenty. Z punktu widzenia funkcjonowania pamięci nie ma znaczenia, czy te gałęzie będą kolorowe, węższe czy szersze. Nie mówię jednak, że mapa myśli jest nieskuteczna, bo wykorzystuje różne zasady funkcjonowania pamięci. Już samo to, że mam jakiś materiał i mam go przedstawić w postaci mapy czy tabelki, sprawia, że muszę go przepracować i zrozumieć – wymyślić jakieś kryteria i według nich dane informacje uporządkować. Wtedy się po prostu najlepiej zapamiętuje. Podobnie jest z rysowaniem obrazków, gdzie stosowana jest zasada podwójnego kodowania. Jeżeli mamy jedną informację zapisaną jako obraz i jako słowo, zapamiętamy ją lepiej. Bo jak będziemy próbowali to sobie przypomnieć, to mamy większą szansę, że przypomni nam się albo ten obraz, albo słowo – zauważa dr Anna Ziółkowska.

Można stwierdzić, że rysowanie mapy myśli, czy tabelki, czy innego diagramu z materiałem do zapamiętania zadziała podobnie. – Moja magistrantka przeprowadziła badania, w których trzy grupy musiały nauczyć się tego samego materiału, jedna grupa w trakcie uczenia się opracowywała mapę myśli, druga tabelkę, a trzecia mogła uczyć się po swojemu. Zarówno grupa przygotowująca mapę myśli, jak i grupa przedstawiająca przyswajany materiał w formie tabeli uzyskały wyższe wyniki w testach sprawdzających niż grupa trzecia. Jednak nie odnotowano różnic między dwoma pierwszymi grupami. W obu zapamiętywanie zostało ułatwione przez wysiłek włożony w zrozumienie i zorganizowanie materiału oraz wymyślenie kryteriów jego organizacji – mówi dr Ziółkowska.

Uczenie się w stanie relaksu

Leżymy odprężeni na szezlongu, a docierające do nas słowa – w postaci graficznej i słuchowej – same zapisują się nam w pamięci. Takie idylliczne metody uczenia się polecane są szczególnie do nauki języków obcych. Istnieje pogląd, że w czasie dnia nasz mózg pracuje na różnych zakresach fal i człowiek zapamiętuje najlepiej, kiedy jest zrelaksowany. Okazuje się jednak, że bez wysiłku nic samo nie przyjdzie. – Optymalnym poziomem pobudzenia dla funkcjonowania poznawczego jest średni poziom pobudzenia, więc kiedy jest zbyt niski – jesteśmy senni, zrelaksowani – pamięć nie będzie dobrze działać, wydłuży się czas przyswajania informacji – twierdzi dr Anna Ziółkowska. Jeśli się relaksować – to przed nauką. – Często siadamy do uczenia się nabuzowani, przemęczeni, myślimy o wielu innych rzeczach. Dlatego warto wyciszyć się i zrelaksować przed nauką – radzi dr Anna Ziółkowska.

Wydaje nam się, że jak uczenie się czegoś idzie nam bardzo szybko, to jest to wskaźnik tego, że wybraliśmy świetną metodę uczenia się. A jest dokładnie odwrotnie. Kiedy idzie nam „jak po grudzie”, musimy ciągle powtarzać i wkładać w przyswojenie materiału dużo więcej wysiłku – to ten wysiłek się opłaca.

Jak się okazuje, skuteczne uczenie jest też często sprzeczne z intuicją, czyli np. tym, że jesteśmy przekonani, że jak niemal samo „wchodzi” nam do głowy, to znaczy, że uczymy się skutecznie. – Wydaje nam się, że jak uczenie się czegoś idzie nam bardzo szybko, to jest to wskaźnik tego, że wybraliśmy świetną metodę uczenia się. A jest dokładnie odwrotnie. Kiedy idzie nam „jak po grudzie”, musimy ciągle powtarzać i wkładać w przyswojenie materiału dużo więcej wysiłku – to ten wysiłek się opłaca: zapamiętamy to trwalej i łatwiej będzie nam wydobyć potrzebne informacje w przyszłości.

Technika haków

Podobnie jak mind maping, technika haków opiera się na skojarzeniach. Polega na przypisywaniu przyswajanych informacji do cyfr lub liczb, co przydaje się przede wszystkim wtedy, kiedy musimy zapamiętać określone ciągi cyfr (np. PIN-y, kody) albo informacje, które należy zapamiętać w ściśle określonej kolejności. – Metoda haków działa, bo związana jest z kojarzeniem sobie przyswajanych informacji z czymś, co dobrze znam. Jednak przed rozpoczęciem stosowania tej techniki konieczne jest opracowanie i zapamiętanie „haków”, do których kojarzone będą nowe, przyswajane informacje. Np. wyobrażam sobie, że – kształt cyfry – 1 przypomina „świeczkę”, a 2 „łabędzia” itd. Następnie nowe informacje, które mam zapamiętać, kojarzę z tą świeczką, która zawsze oznacza dla mnie cyfrę 1 – mówi dr Anna Ziółkowska. – To dobra metoda, ale żeby była skuteczna, musimy włożyć w przyswojenie tego, co chcemy zapamiętać, bardzo dużo pracy. Bo najpierw musimy opracować i bezbłędnie zapamiętać te „haki”, które później wykorzystujemy w procesie uczenia się – mówi dr Ziółkowska.

Pałac pamięci

– Metoda miejsc jest o tyle lepsza, że wykorzystujemy coś, co dobrze już znamy – znaną nam już przestrzeń, miejsce, np. swój pokój lub jakąś trasę – mówi dr Anna Ziółkowska. Przechadzając się wyobraźni po danej przestrzeni, na kolejnych jej elementach, przedmiotach, umieszczamy informację, którą chcemy zapamiętać. Spacerując w wyobraźni po kolejnych komnatach naszego „pałacu pamięci”, łatwo sobie te informacje odtworzyć. – To technika służy przede wszystkim do zapamiętywania takich informacji, których jest dużo i których kolejność ma znaczenie – mówi dr Ziółkowska.

Jest to jedna z najstarszych technik zapamiętywania. – W Polsce była stosowana już w średniowieczu, o czym wiemy z traktatu mnemotechnicznego krakowskiego duchownego Jana Szklarka. W tamtym czasie duchowni musieli wszystkiego uczyć się na pamięć, tj. tekstów kazań, nabożeństw i modlitw. Ten duchowny w przestrzeni kościoła św. Bernardyna w Krakowie, naprzeciwko Wawelu, radził duchownym umieszczać w wyobraźni informacje do zapamiętania w określonych miejscach tego dobrze znanego im kościoła: na ołtarzu głównym, w ołtarzach bocznych, w nawie głównej itd. Dzięki temu wtajemniczonym duchownym łatwo było kolejne wersy modlitw zapamiętywać – zauważa dr Ziółkowska.

Żeby się czegoś nauczyć trzeba po pierwsze chcieć, po drugie – potrafić, czyli wybrać odpowiednią strategię uczenia się, i po trzecie – wysilić się podczas nauki.

Łańcuchowa technika skojarzeń

Na podobnej zasadzie działa łańcuchowa technika skojarzeń. Od pałacu pamięci różni się tym, że naszą „ścieżką”, na której sytuujemy dane informacje do zapamiętania, jest narracja wymyślonej przez nas historyjki. – Istnieje opinia, że im bardziej taka historyjka będzie nieprawdopodobna i zadziwiająca, tym będzie skuteczniejsza, czyli tym lepiej zapamiętamy informacje, które w niej zawarliśmy. Ale, jak pokazują badania, dla efektywności zapamiętywania nie ma różnic, czy to historyjka będzie zaskakująca czy nie – mówi dr Anna Ziółkowska.

Odpowiednia technika, czyli jaka?

– Żeby się czegoś nauczyć trzeba po pierwsze chcieć, po drugie – potrafić, czyli wybrać odpowiednią strategię uczenia się, i po trzecie – wysilić się podczas nauki – mówi dr Ziółkowska. Wybierając zaś technikę uczenia się, należy pamiętać, że każdy jest inny, ma wyrobione już przyzwyczajenia uczenia się i odmienne preferencje. Jednak nie wszystkie z nich okazują się skuteczne. – Wybierając technikę uczenia się, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, czego mamy się nauczyć. To znaczy, że w pierwszej kolejności powinniśmy dobierać techniki uczenia się do przyswajanego materiału oraz sposobu weryfikowania stopnia opanowanego materiału. Inaczej będę się uczyć historii wiedząc, że czeka mnie sprawdzian w postaci testu jednokrotnego wyboru, a inaczej biologii, z której zostanę odpytana ustnie. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają również własne preferencje związane określonymi technikami uczenia się. To jest częsty problem występujący na szkoleniach i treningach pamięci i skutecznego uczenia się, które są nastawione na trenowanie jednej wybranej techniki uczenia się. Może się okazać, że dana technika będzie odpowiadać kilku osobom, a pozostałym uczestnikom kursu już nie. Dobrze przygotowany trening to taki, na którym pokazanych jest wiele technik – żeby każdy znalazł coś dla siebie – podkreśla dr Anna Ziółkowska.

Ekspert

258 Michal Kreczmar 1

dr Anna Ziółkowska

Prodziekan ds. dydaktyki na Wydziale Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii myśli psychologicznej, psychologii pamięci i uczenia się oraz psychologii behawioralnej.

Autor

258 Michal Kreczmar 1

Marta Januszkiewicz

Ocena technologii jako metoda zarządzania innowacjami w zielonej transformacji (podcast)

Innowacyjność stała się trendem i wartością samą w sobie. Nowoczesne rozwiązania mogą realizować rozmaite cele oraz wspierać różne dziedziny naszego życia. Wyzwania związane z transformacją energetyczną i tzw. Zielonym Ładem wymagają innowacji technologicznych. Jakich rozwiązań potrzebujemy, by odpowiedzieć na najważniejsze pytania transformacji energetycznej? Jak wybierać…

Tworzenie innowacji społecznych w środowisku akademickim i biznesowym – case study Politechniki Warszawskiej (podcast)

Popularyzację osiągnięć polskiej nauki rozumiemy jako zaangażowanie naukowców w proces przełożenia wyników przeprowadzonych badań na działania aplikacyjne, które służą rozwiązywaniu istniejących problemów społecznych. Jaką rolę pełnią dydaktycy w kontekście innowacji społecznych? Czym jest społeczna odpowiedzialność nauki, czy i po co przekładać wyniki prowadzonych prac badawczych…

Kształtowanie proinnowacyjnej kultury przez działania w europejskiej sieci uniwersytetów Una Europa (podcast)

Kraje Unii Europejskiej od lat kładą duży nacisk na to, by zapewnić swoim obywatelom najwyższy poziom kształcenia. Z tego względu jedenaście wiodących europejskich uniwersytetów badawczych połączyło siły, aby stworzyć wyjątkowy sojusz – Una Europa. Na czym polega innowacyjność tej inicjatywy? Jak o uniwersytet postrzegają twórcy…

Determinanty innowacji społecznych – perspektywa teoretyczna i praktyczna (podcast)

Celem innowacji społecznych jest polepszenie jakości życia osób, narodów czy społeczności. Unikalność tych rozwiązań może wynikać z wdrażania zupełnie nowych pomysłów, ale także z innego zastosowania dotychczas znanych metod. Innowacje społeczne mają być odpowiedzią na rosnące problemy współczesnego świata, takie jak: pogłębiające się nierówności społeczne,…

Praca Headhuntera - czym kieruje się podczas rekrutacji? Iga Dolipska (Supesu Recruitment) - podcast

Polskie firmy mają coraz więcej trudności w znalezieniu pracowników o wąskiej specjalizacji i unikalnych kwalifikacjach. W takich sytuacjach okazuje się, że zwykła rekrutacja nie wystarcza. Potrzebny jest łowca talentów, który znajdzie idealnego pracownika na dane stanowiska. Headhunterzy - bo o nich mowa, dysponują unikalną wiedzą…

Jak wspierać pracowników w sytuacji wojny? (podcast)

Choć wojna toczy się poza granicami naszego kraju, to od samego początku Polacy bardzo angażują się w pomoc Ukrainie. Niosą pomoc, wspierają i udzielają schronienia tym, którzy go potrzebują. Takie działania, mimo że słuszne i szlachetne mają wpływ na naszą kondycję psychiczną. Przygnębienie i niepokój…

Motywowanie w trudnych czasach — jak nie zabić motywacji? (podcast)

Zmotywowany zespół lepiej pracuje, jest wydajny i z entuzjazmem podejmuje nowe, zawodowe wyzwania. W postpandemicznych niestabilnych czasach niełatwo jest utrzymać motywację pracowników. Zarówno działy HR, jak i liderzy zadają sobie pytanie — co zrobić, aby ludziom chciało się pracować? Jaką funkcję pełnią finansowe i pozafinansowe…

Projektujemy innowacje z impaktem społecznym (podcast)

W kolejnym odcinku podcastu Innowacyjnie o innowacjach rozmawiamy projektowaniu innowacji z impaktem społecznym. Pokażemy co zrobić, aby firmy oferujące takie innowacyjne produkty i usługi spełniały oczekiwania klientów, właścicieli i jeszcze dodatkowo – beneficjentów swoich działań. Przeanalizujemy - czym różni się projektowanie „zwykłych” innowacji od projektowania…

Psychologia marketingu w praktyce

Kluczem do podejmowania dobrych decyzji podczas tworzenia kampanii reklamowych jest nie tylko wiedza, ale także zrozumienie. Z tego względu psychologia jest bardzo ważnym narzędziem w rękach każdego marketera. Nie jest to zaskoczeniem - w końcu zachowania klientów są powiązane z jego emocjami, osobowością, potrzebami czy…

Ruszyła rekrutacja na studia z obszaru zarządzania 2022/2023

Myślisz o założeniu firmy, chcesz nauczyć się zarządzać projektami, a może po prostu zamierzasz w przyszłości być dobrym szefem i skutecznym liderem? Sprawdź studia z zarządzania na Uniwersytecie SWPS, które odpowiadają wymogom współczesności i nadchodzącym wyzwaniom środowiska pracy. Proponujemy unikatowy program łączący teorię z praktyką…

Różnorodność w zespole (podcast)

Różnorodność w zespole dotyczy nie tylko płci, pokolenia czy pochodzenia, ale także osobowości i stylu działania. W tej odmienności ważne jest to, by pośród wielu różnic widzieć wspólny cel. Nie bez powodu mówi się, że różnorodne zespoły osiągają lepsze wyniki. Jak zatem umiejętnie wydobywać potencjał…

Rozwój lidera - Magdalena Hauptman (Orange) - podcast

Praca lidera nie jest łatwa - wspieranie zespołu, organizowanie obowiązków i rozwiązywanie konfliktów, to tylko część zadań na tym stanowisku. Duże znaczenie mają również komunikatywność, wewnętrzna motywacja, a także dążenie do rozwijanie siebie oraz pracowników. Jednak czy to wystarczy, by być dobrym przywódcą? Obraz idealnego…

Roślinne mięso - od studentki neurokognitywistyki do businesswoman - Iga Czubak (Roślinny Qurczak) podcast

Nawet najmniejsza zmiana w życiu może nieść za sobą spektakularne efekty. Tak było w przypadku Igi Czubak, założycielki marki Roślinny Qurczak i twórczyni roślinnego substytutu mięsa drobiowego. Mimo że jest to jej pierwszy biznes, w ciągu kilku miesięcy sprawnie udało jej się uruchomić zakład produkcyjny…

HR w branży budowlanej - zarządzanie zmianą, różnorodność i digitalizacja - A. Niziołek (Hilti) -…

Branża budowlana w Polsce przeżywa intensywny rozkwit. Nowe technologie, coraz bardziej zaawansowane narzędzia oraz powszechna digitalizacja sprawiają, że firmy muszą dynamicznie dostosowywać się do nowej rzeczywistości. Taka sytuacja jest wyzwaniem również dla działów HR. Jak zarządzać zasobami ludzkimi w tak trudnej i konserwatywnej branży, związanej…

Wsparcie psychologiczne jako benefit przyszłości - Krystyna Matysiak (Generali Polska) - podcast

W czerwcu 2021 roku Generali wprowadziło nowy benefit dla pracowników – wsparcie terapeutyczne. Do dziś skorzystali oni już z ponad 400 sesji z terapeutami. Czy to zwiastun zmian w zakresie pozapłacowych dodatków do pensji? Które benefity wyróżniają pracodawców? W jaki sposób powstał pomysł na wdrożenie…

O zarządzaniu projektami (podcast)

Współcześnie prowadzenie projektów to podstawowa umiejętność w świecie biznesu. Powinni ją posiadać nie tylko menedżerowie, ale także wszyscy specjaliści, którym zależy na efektywnym i samodzielnym realizowaniu się w swojej branży. Zarządzanie projektami to przede wszystkim umiejętność sprawnego rozplanowania zadań i podzielenia całego procesu realizacji projektu…

Rola zaufania w zarządzaniu i rewolucji technologicznej - Dariusz Piotrowski (DELL) - podcast

Ostatnie wydarzenia na świecie oraz kolejne fale pandemii sprawiły, że właśnie teraz zaufanie stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Przewiduje się, że w kolejnych latach, to połączenie zaufania i technologii będzie kluczem wzrostu gospodarczego. Czy możemy zatem twierdzić, że popularyzacja cyfrowych kompetencji wywołuje pewność względem technologii…

Synergia i współpraca - czy to podstawa pracy lidera? Piotr Dziwok (Shell) - podcast

Wpływowe umysły świata biznesu bardzo wyraźnie nawołują do działań promujących wymianę poglądów i dzielenie się doświadczeniami. Liderzy oraz osoby odpowiedzialne za najważniejsze decyzje na poziomie globalnym i krajowym, łącząc swoje siły, mogą zmienić bardzo wiele. Zanim jednak liderzy staną się liderami, przechodzą pewną ścieżkę. Uczą się…

Od kandydata do ex-pracownika - jak zwinny HR wspiera Candidate Experience (podcast)

Rynek pracy to miejsce, w którym spotykają się potrzeby dwóch stron — pracodawców i pracowników. Do niedawna, często spotykany był model polityki firm, który zakładał, że to pracownik powinien zabiegać o zatrudnienie. Jednak od kilku lat trend ten uległ zmianie i to pracownicy dominowali na…

Od marketera do lidera. O sukcesie w branży fintech - Karol Sadaj (Aion Bank Polska)…

Od 40 tysięcy klientów do ponad miliona w zaledwie dwa lata - brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Taki sukces wygenerował dla marki Revolut Karol Sadaj, gość webinaru z cyklu Rozmowy z Liderami. Wszyscy wiemy, że zarządzanie to zestaw procesów, które podtrzymują funkcjonowanie organizacji. To właśnie one…

Jak zwiększyć rynek innowacji społecznych w Polsce? (podcast)

Powszechnie wiadomo, że rozwój gospodarczy, oznacza więcej niż rozbuchane wskaźniki ekonomiczne. Prace nad ewolucją innowacji technologicznych pochłaniają ogromne pieniądze inwestorów czy instytucji publicznych. Nieustannie szukamy rozwiązań które lepiej odpowiedzą na potrzeby użytkowników i pozwolą zarobić z nawiązką. A gdyby tak podczas tworzenia, od początku myśleć…

Paradygmat Quality of Life (Jakości Życia) w kształtowaniu strategii rozwojowych instytucji publicznych i organizacji gospodarczych…

„W warunkach systemu demokratycznego cele rozwojowe powinny nawiązywać do zasady solidaryzmu społecznego i międzynarodowego i być formułowane w logice wzrostu poziomu Jakości Życia (Quality of Life) we wszystkich jej wyznacznikach. W formułowaniu tak rozumianych celów rozwojowych uczestniczą nauki społeczne. Nauki ekonomiczne wnoszą swój wkład stwarzając…

Przepis na szczęśliwego pracownika - jak zarządzać dobrostanem zespołu (podcast)

Nie od dziś wiadomo, że zadowolony pracownik jest bardziej efektywny i zmotywowany. Warto jednak zastanowić się, co należy zrobić, by zagwarantować ten dobrostan współpracownikom. Jakie są dobre praktyki well-beingu? Czy HR i komunikacja powinny działać razem, czy oddzielnie? Na te i wiele innych pytań odpowiada…

Prestiżowe zawody - co o nich wiemy? (podcast)

Branża, wysokość zarobków, a może użyteczność społeczna? Co tak naprawdę wpływa na nasze postrzeganie określonych profesji jako prestiżowe? W swojej definicji prestiż jest renomą i odzwierciedleniem wysokiej wartości, którą nadajemy ludziom, miejscom oraz przedmiotom. Czy istnieją określone czynniki decydujące o tym, czy dany zawód możemy…

Kapitał na innowacje, czyli polowanie na inwestora (podcast)

Czy dobry pomysł na innowację, to wszystko czego potrzebujemy, by osiągnąć sukces w tej dziedzinie? Okazuje się, że nie. Poza ideą warto od początku pomyśleć o źródle finansowania innowacyjnego przedsiębiorstwa. Na rynku jest teraz sporo środków do wykorzystania. Pojawiły się nawet takie, które przy ocenie…

Nowy system identyfikacji wizualnej Uniwersytetu SWPS

Czy wiecie, że właśnie w tym roku Uniwersytet SWPS obchodzi swoje 25-lecie? Jak rozpoczęła się historia jedynego jak dotąd Uniwersytetu prywatnego w Polsce? Wszystko zaczęło się w 1996 roku, gdy grupa naukowców Polskiej Akademii Nauk podjęła śmiałą decyzję o utworzeniu uczelni, która będzie kształciła na…

Organizational design – czego nauczyliśmy się w pandemii i jak tę wiedzę wykorzystać? (podcast)

Dla współczesnych organizacji największym wyzwaniem nie są same zmiany, lecz tempo, w jakim się one dokonują. Pandemia sprawiła, że z dnia na dzień musieliśmy przeorganizować niemal cały system pracy. Jednak oprócz procesów i procedur zmieniły się również inne elementy organizacji – jej kultura, relacje oraz zachowania…

Strategie HR w dobie zmiany – jak je dostosować? (podcast)

Zarządzanie zasobami ludzkimi to strategiczny obszar funkcjonowania wielu organizacji. Jak misja, wizja i strategia firmy wpływają na strategię HR? Jak istotne są wartości w działalności firm? Jak ważne jest przywództwo i rola lidera? Jaka jest strategiczna rola HR w cyklu życia pracownika? Jakie pojawią się…

Samoorganizacja w zarządzaniu – jak budować efektywne zespoły? (podcast)

Czym jest samoorganizacja? Czy każdy zespół może działać w ten sposób? Jakie wyzwania pojawiają się w związku z wprowadzeniem tego modelu pracy w zespole? Jak sobie radzą liderzy, a jak członkowie zespołów projektowych? Gdzie leży sprawstwo w samoorganizacji? Jak można wzmacniać samoorganizację? Jak zarządzać w zespołach, w których…

Kryzysy, porażki i zmiany - czyli paliwo innowacji

Jesteśmy uczeni, że kryzys jest czymś złym, a tymczasem świat żyje i funkcjonuje dzięki zmianom, które często wywołuje właśnie on. Liczba światowych kryzysów rośnie i dotyka nas wszystkich w tym także organizacje. W tym odcinku „Innowacyjnie o Innowacjach” drążymy temat kryzysów, porażek i pivotów w…

Zarządzanie informacją z perspektywy lidera

Jak zarządzanie informacją przekłada się na zarządzanie ludźmi? Jak liderzy skutecznie wykorzystują metody analizy danych w swojej pracy? Czego nauczyła nas pandemia w odniesieniu do strategii zarządczych? Skąd liderzy wiedzą, co konkretnie zadziała w obecnej sytuacji społecznej i ekonomicznej, kiedy zarządzamy serią kryzysów? Jak oceniać…

HR i IT – synergia współpracy

Zarządzanie zasobami ludzkimi w dobie digitalizacji to duże wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Jakie trendy technologiczne obserwujemy obecnie w HR? Czy automatyzacja działań to szansa czy zagrożenie? Jakie narzędzia mogą pomóc pracownikom, a jakie pracodawcom? Czy jest możliwa kariera HR w IT i…

Prototypowanie i testowanie, czyli jak nie wylać innowacji z kąpielą? (podcast)

Planujesz wdrożenie na rynek innowacyjnego produktu lub usługi? Masz pomysł na przełomowe rozwiązanie? A może stworzyłeś już pierwszą wersję prototypu? Jeśli tak, nadszedł czas, aby zejść na ziemię i zweryfikować to, co wypracowałeś w rozmowach z klientami. W kolejnym odcinku podcastu „Innowacyjnie o innowacjach” dowiesz…

Jak budować kompetencje liderskie w postpandemicznej rzeczywistości? (podcast)

Przyspieszona przez pandemię koronawirusa rewolucja technologiczna wprowadziła wiele zmian w dotychczasowym sposobie pracy wielu z nas. Do liderek i liderów nowego świata będzie należało przemyślenie strategii wprowadzania nowych technologii do DNA organizacji. Wraz z Jowitą Michalską, CEO Digital University, rozmawiamy o budowaniu kompetencji – nie…

Wyzwania project managera – jak skutecznie zarządzać projektami? (podcast)

Jaki powinien być dobry project manager i czy każdy może nim zostać? Jak efektywnie zarządzać projektami? Jakie narzędzia mogą w tym pomóc? Jakie są największe wyzwania project managera w organizacji i poza nią? Jakie są najczęstsze błędy popełniane na tym stanowisku i czy można ich…

Nagradzanie pracowników – co dziś działa, a co nie?

Nagradzanie pracowników to ważny element codziennego funkcjonowania organizacji, który ma bezpośredni wpływ na efekty wykonywanej pracy. Czego od pracodawcy oczekują dziś pracownicy? Czy pieniądze rzeczywiście nie są już wystarczającym motywatorem? Jakie systemy motywacyjne są najbardziej skuteczne? Jak nagradzać pracowników, gdy nie mamy dużego budżetu? Czy…

Innowacyjnie o innowacjach – nowy cykl podcastów Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS

Jakie będą innowacje jutra? Czy jesteśmy na nie gotowi? Czemu i komu będą służyły? Między innymi na te pytania odpowiadamy w nowym cyklu podcastów „Innowacyjnie o innowacjach” Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS. Wraz z ekspertkami i ekspertami różnych dziedzin zgłębiamy temat tworzenia innowacji z impaktem społecznym, które…

Pomysł na innowację – jak wybrać ten najlepszy? (podcast)

Świat zmienia się nieustannie. Dotyczy to również innowacji, które dziś wymagają odmiennych założeń i nowego podejścia do ich wdrażania. Miano innowacji społecznych zyskują zarówno rozwiązania z obszaru nauk społecznych, jak i sektora zaawansowanych technologii. To konieczność, bo liczba skomplikowanych problemów, przed którymi stoimy jako ludzkość,…

Odpowiedzialne przywództwo – jak być liderem i zachować zdrowe ego? (podcast)

Rywalizacja to nieodłączna część życia lidera, jednak zachowanie zdrowego ego to często klucz do sukcesu. Co zrobić, by spełniać własne ambicje, mieć poczucie kompetencji i sukcesu, a jednocześnie być liderem odpornym na presję niezdrowej rywalizacji? Jak mieć dystans do siebie i innych? Jak zachować racjonalne…

ChinaTalk with Dominik Declercq (Association des Constructeurs Européens d'Automobiles)

Chiny niezmiennie od dziewięciu lat są liderem przemysłu samochodowego – odpowiadają za jedną trzecią globalnej sprzedaży aut. Chińskie firmy mają w swoich rękach połowę rynku lokalnego, również stopniowo budują międzynarodową obecność. Na fali zielonej rewolucji kraj stał się największym producentem i konsumentem samochodów elektrycznych. To…

Błędy w zarządzaniu – dlaczego nie stać nas na niedocenianie pracowników? (podcast)

Menedżer w swojej pracy może popełnić wiele rozmaitych błędów. Zła decyzja finansowa, nieodpowiednio sformułowana strategia, wadliwie przeprowadzona zmiana. Każdy z nich ma swoje konsekwencje. Najczęstsze błędy, to jednak te popełniane w relacji ze współpracownikami. Konsekwencje tych potknięć są długofalowe i bardzo kosztowne nie tylko dla…

Employer branding – jak dbać o pozytywny wizerunek firmy?

Budowanie wizerunku firmy to ważny element strategii organizacji. Atrakcyjny pracodawca przyciąga dobrych pracowników, a to pozwala na realizowanie celów biznesowych. Od czego zacząć employer branding i dlaczego warto to robić? Jak budować markę pracodawcy wewnątrz organizacji? Jak pracownicy mogą przyczynić się do budowania dobrego wizerunku…

Zmiany i transformacje z perspektywy lidera - Joanna Średnicka (Pracownia Gier Szkoleniowych)

Wprowadzanie zmian w organizacji to złożony i czasochłonny proces, w którym lider musi wykazać się wieloma umiejętnościami. Jak zatem z sukcesem wprowadzać zmiany? Jakie czynniki ludzkie mogą ułatwić ten proces? Jak inspirować innych do podążania za zmianą? Jak powstaje wizja przekładająca się na konkretną zmianę…

ChinaTalk with Peggy Liu (Joint US–China Collaboration on Clean Energy)

Jak bardzo zielona będzie chińska transformacja? W zeszłym roku Chiny ogłosiły, że osiągną neutralność węglową do 2060 r., zaś w swoim nowym Planie Pięcioletnim na lata 2021–2025 zadeklarowały liczne, ambitne cele związane z zielonymi technologiami i przemysłem. W niezwykle szybkim ruchu w kierunku zielonej transformacji…

Agile – zwinne zarządzanie w praktyce (podcast)

Czym jest agile, czyli zwinne zarządzanie, i czym różni się od tego „klasycznego”? Czy pojęcia takie jak scrum, kanban, lean, devops mają coś wspólnego z agile? Dlaczego w zwinnych metodach zarządzania zespół odgrywa tak ważną rolę? Jak w zwinnym zarządzaniu wygląda rola klienta? O zwinnym…

Mobbing i dyskryminacja w miejscu pracy. Jak im przeciwdziałać? (podcast)

Pracownicy doświadczający przemocy w postaci mobbingu czy dyskryminacji nie zawsze wiedzą, do kogo zgłosić się z tym problemem i jak poradzić sobie z trudną sytuacją, w jakiej się znaleźli. Proces związany z udowodnieniem przemocy lub dyskryminacji w miejscu pracy jest często długi i skomplikowany, a…

Jak być dobrym liderem w branży IT? Między władzą, a odpowiedzialnością. Krzysztof Szukieć (Stepwise)

Dojrzałość lidera – co to znaczy? Jak dojrzewa się do bycia liderem, a nie jedynie „szefem”? Czy tę dojrzałość pewnego dnia po prostu się osiąga, czy może ciągle należy do niej dążyć? Jak tę cechę w sobie wzmacniać? Czy przewodzenie ludziom to „władza” czy raczej…

Zarządzanie ryzykiem i ryzyko zarządzania – case study GameStop (podcast)

Nieodłączną częścią świata biznesu i finansów jest ryzyko. Zarządzanie firmą oraz inwestycjami to działalność, w której można równie wiele zyskać, co stracić. Ponownie przekonujemy się o tym, obserwując amerykańską sieć sklepów z grami GameStop – jej pełna niespodzianek historia jeszcze się nie zakończyła i wciąż jest…

Ruszyła rekrutacja na studia z obszaru zarządzania 2021/2022

Myślisz o założeniu firmy, chcesz nauczyć się zarządzać projektami, a może po prostu zamierzasz w przyszłości być dobrym szefem i skutecznym liderem? Sprawdź studia z Zarządzania na Uniwersytecie SWPS, które odpowiadają wymogom współczesności i nadchodzącym wyzwaniom środowiska pracy. Proponujemy unikatowy program łączący teorię z praktyką…

Zespoły wielokulturowe i wielopokoleniowe. Jak nimi zarządzać? (podcast)

Dynamiczne zmiany społeczno-gospodarcze wymagają od przedsiębiorców większej niż kiedyś otwartości i elastyczności. Wdrożenie odpowiedniej polityki zarządzania różnorodnością może zapewnić firmie prawidłowy rozwój i przynieść wiele korzyści. Różnice między pracownikami dotyczące wieku, płci czy pochodzenia etnicznego mogą się okazać źródłem przewagi konkurencyjnej. Różnorodność zespołu to większa…

Zobacz także

Group 426 Group 430 strefa psyche logo 05 logo white kopia logo white kopia