Praca zdalna to nowa rzeczywistość zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wielu widzi w niej szansę na poprawienie efektywności, inni natomiast obawiają się spadku motywacji i nie są gotowi na taką zmianę. To wyzwanie nie tylko dla działów HR, lecz także dla zarządzających zespołami, którzy szukają różnych sposobów na poprawę jakości pracy, by nowy system nie wpłynął negatywnie na jej efekty. Jak praca zdalna lub hybrydowa wpłynęła na efektywność pracowników? Czy przejście na pracę online to chwilowy trend czy raczej okazja do wprowadzenia tego modelu na stałe? Jak to wpłynie na długofalowe zaangażowanie i motywację pracowników? Jak stworzyć model współpracy zdalnej, w którym pracownik i pracodawca wzajemnie sobie ufają? Co to jest job crafting i jak może wpłynąć na budowanie zaangażowania w dobie pracy na home office? Na te pytania podczas webinaru odpowiada Malwina Puchalska-Kamińska, psycholog i trenerka prowadząca badania na temat zaangażowania i poczucia sensu pracy, współzałożycielka Job Crafting Polska.
Podcast z cyklu „HR bez tajemnic” dostępny jest m.in. na kanale YouTube Strefy Zarządzania, gdzie poszczególne sygnatury czasowe przedstawione poniżej przenoszą w opisany fragment nagrania:
04:21 – Jak nagłe przejście na pracę zdalną wpłynęło na funkcjonowanie pracowników?
08:38 – Od czego zależy efektywność osób pracujących zdalnie?
11:18 – Jakie są największe wyzwania pracy zdalnej w kontekście efektywności pracowników?
16:47 – Praca hybrydowa – jakie daje możliwości i jak podejść do jej organizacji?
27:17 – Jak zadbać o kontakty pomiędzy pracownikami pracującymi zdalnie i hybrydowo?
36:37 – Jak stworzyć model współpracy zdalnej oparty na wzajemnym zaufaniu pracowników i menedżerów?
40:26 – Jaka jest rola działu HR we wspieraniu zarządzania zasobami ludzkimi i budowania zaangażowania pracowników pracujących zdalnie i hybrydowo?
53:46 – Co to jest Job Crafting i jak może wspierać zaangażowanie pracowników w dobie pracy zdalnej?
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/us/podcast/efektywno%C5%9B%C4%87-praca-zdalna-jak-motywowa%C4%87-zesp%C3%B3%C5%82-malwina/id1460686479?i=1000508177098
- https://soundcloud.com/user-509252963/puchalska-kaminska-sz-webinar-2021
- https://lectonapp.com/pl/audiobook/898ae22c-b5af-48e4-9def-7e1b89063da8?_lst
Cykl „HR bez tajemnic”
Ludzie to podstawa każdej organizacji, a dobry pracownik to prawdziwy skarb. Zarządzanie ludźmi stawia wiele wyzwań – zarówno przed menedżerami, sprawującymi pieczę nad swoimi zespołami, jak i przed działami HR oraz rekruterami, którzy odpowiadają za pozyskiwanie talentów do firm. W cyklu „HR bez tajemnic” Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS rozmawiamy o dobrych praktykach w szeroko pojętych działaniach HR, które pomogą dobrać odpowiednie strategie w zarządzaniu zasobami ludzkimi.
Doświadczenie naszych gości, wieloletnich ekspertów branży HR, pozwoli na poszerzenie oraz usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy w tej dziedzinie i obejmuje takie tematy, jak rekrutacja, zarządzanie zespołami, motywacja pracowników, employer branding i wiele innych.
Gość
Malwina Puchalska-Kamińska
Psycholog, trenerka, współpracuje z Uniwersytetem SWPS. Prowadzi badania na temat zaangażowania i poczucia sensu pracy. Członkini European Association of Work and Organizational Psychology i Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Pozytywnej. Współzałożycielka Job Crafting Polska – organizacji promującej takie wartości w pracy, jak autonomia, odpowiedzialność i poczucie sensu pracy (profil Job Crafting na Facebook » ).
Współautorka książek popularno-naukowych i publikacji naukowych z obszaru efektywności osobistej i zawodowej („Skuteczny menedżer”, „Rozwojownik”, „Job Crafting – nowa metoda budowania zaangażowania i poczucia sensu pracy”). Popularyzuje badania na temat szczęścia w pracy na konferencjach i w mediach. Realizowała projekty doradczo-szkoleniowe dla organizacji w Polsce i Niemczech. Pracowała m.in. dla branży energetycznej, robotycznej i budowlanej. W pracy trenerskiej stosuje metody oparte na dowodach naukowych, takie jak job crafting czy mindfulness. Regularnie prowadzi szkolenia dla trenerów, coachów i pracowników HR na temat budowania kultury zaangażowania w organizacji. Pracując w StresLabie Uniwersytetu SWPS, współtworzyła on-line’owy program profilaktyki wypalenia zawodowego (Medstres) dla pracowników służb medycznych.
Prowadząca
dr Justyna Sarnowska
Socjolożka, adiunkt w Instytucie Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS, koordynatorka Ośrodka Młodzi w Centrum LAB. Interesuje się szeroko pojętym procesem wchodzenia w dorosłość, inicjacją zawodową, łączeniem edukacji z pracą, losami zawodowymi absolwentów szkół wyższych. Bada, jaką rolę w tych wszystkich procesach odgrywają migracje wewnętrzne i międzynarodowe. W 2018 r. obroniła rozprawę doktorską „Socjalizacyjna rola migracji międzynarodowych w procesie wchodzenia na rynek pracy”, za którą otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Joanny Matejko organizowanym przez Komitet Badań nad Migracjami PAN i Fundację Ośrodek Badań nad Migracjami. Aktywna we współpracy zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi badaczami studiów nad młodymi i studiów migracyjnych. Brała udział w szkoleniach, stażach i pobytach w takich ośrodkach, jak: Princeton University, University of Vienna, Erasmus University Rotterdam, University of Essex, University College London. W 2014 r. została wyróżniona Nagrodą im. Floriana Znanieckiego, przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne za pracę magisterską „Strategie funkcjonowania na rynku pracy absolwentów nauk społecznych”.