Powszechnie wiadomo, że rozwój gospodarczy, oznacza więcej niż rozbuchane wskaźniki ekonomiczne. Prace nad ewolucją innowacji technologicznych pochłaniają ogromne pieniądze inwestorów czy instytucji publicznych. Nieustannie szukamy rozwiązań które lepiej odpowiedzą na potrzeby użytkowników i pozwolą zarobić z nawiązką. A gdyby tak podczas tworzenia, od początku myśleć o wpływie tego rozwiązania na ludzi, środowisko, ziemię? Co gdyby zarządzać wpływem świadomie – tak by nasze rozwiązania mogły zmieniać świat na lepszy? To niestety nadal marginalne podejście, dlatego właśnie zainicjowaliśmy tę rozmowę. Wspólnie z naszymi gośćmi zastanawiamy się, jak zwiększyć rynek innowacji społecznych w Polsce. Razem z dr Agnieszką Młodzińską-Granek i Bartoszem Sokolińskim poruszamy tematykę takich innowacji, które zarządzają wpływem i pozwalają wpływać pozytywnie na świat, w którym żyjemy.
Spotkanie prowadzą Patrycja Radek i Małgorzata Nadziejko - Brokerki Inwestycji Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS.
W sondzie będącej częścią podcastu udział wzięli:
- Krzysztof Rzeńca - współzałożyciel spółki Resql, któa oferuje narzędzia do monitorowania i zwalczania przemocy w szkole.
- Paweł Przybyszewski ze spółki FibriTech, która wykorzystuje odnawialne surowce organiczne do tworzenia w 100% biodegradowalnych oraz przyjaznych dla środowiska naturalnego podłoży dla roślin.
- Dr Agata Kozłowska - kierownik Zakładu Społecznych Zastosowań Nowych Technologii na Uniwersytecie SWPS.
- Dr Ewa Jarczewska-Gerc - psycholog społeczny, adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS.
Podcastu można też posłuchać na Spotify:
- https://podcasts.apple.com/pl/podcast/jak-zwi%C4%99kszy%C4%87-rynek-innowacji-spo%C5%82ecznych-w-polsce/id1460686479?i=1000545077073
- https://soundcloud.com/user-509252963/jak-zwiekszyc-rynek-innowacji-spolecznych-w-polsce-dr-a-mlodzinska-granek-b-sokolinski?si=4097c6173e8d42cd839381d19552eeca&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing
- https://lectonapp.com/pl/podcast/e7fcb9cf-d60a-42a5-9dac-820d88ce3db5?_lst
W podcaście została wykorzystana muzyka: Streambeats by Harris Heller, https://www.streambeats.com/ Z albumu Rain: „Firefly Nights”, „Doin'”, „Fine”, „Frozen Rain”, „Bamboo Shampoo” Z albumu White: „White Lie”
Posłuchaj utworów, które do tworzenia innowacji zainspirowały naszych gości! Zapraszamy do obserwowania playlisty na Spotify.
Interesujesz się zarządzaniem? Dołącz do innych w grupie Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS na Facebooku.
Cykl „Innowacyjnie o innowacjach”
Innowacje jutra. Jakie będą? Czy jesteśmy na nie gotowi? Czemu i komu będą służyły? Czy słowo, które od lat odmieniamy przez przypadki i wkładamy w każdy zakątek naszego działania, ma szansę zyskać na znaczeniu? Po co są i dla kogo? To pytania, które wymagają odpowiedzi. W podcaście Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS „Innowacyjnie o innowacjach” wraz z ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin będziemy wyciągać ważne lekcje popychające do lepszego, odważnego działania w nurcie nowej generacji innowacji. Podcasty z serii „Innowacyjnie o Innowacjach” są finansowane z projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0 – wsparcie procesów komercjalizacji wyników B+R”, który jest współfinansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 4.4 Zwiększenie potencjału kadrowego sektora B+R) na podstawie umowy nr MNiSW/2020/348/DIR, i jest realizowany przez konsorcjum w składzie: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego, na podstawie umowy konsorcjum z dnia 25 czerwca 2020 roku.
Goście
dr Agnieszka Młodzińska-Granek
Doktorka nauk społecznych, ekspertka specjalizująca się od kilkunastu lat w tematach współpracy nauki i biznesu, a od niedawna badająca temat innowacji społecznych w kontekście tworzenia rozwiązań bieżących problemów świata w oparciu o technologie i skalowalne modele biznesowe. Przez kilka lat współpracowała z MIT EF CEE, współrealizując programy wsparcia dla startupów wysokotechnologicznych w Polsce i Europie. Dziś pracuje na Uniwersytecie SWPS, gdzie m.in. prowadzi warsztaty z przedsiębiorczości dla studentek i studentów, współorganizuje konkurs dla najlepszych projektów startupowych w obszarze innowacji społecznych, a także opracowuje kolejne programy wspierania przedsiębiorczości dla interdyscyplinarnych zespołów.
Bartosz Sokoliński
Dyrektor Zarządzający ds. Innowacji i Technologii Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Przez ponad 15 lat był współwłaścicielem i prezesem w grupie firm marketingowych oraz firmy IT. Założył pierwszą platformę crowdfundingową dla trzeciego sektora – fundujesz.pl, think tank społeczno-polityczny – Forum Od-Nowa oraz ruch na rzecz lepszej nauki w Polsce – Obywateli Nauki. Zajmuje się zarządzaniem, kreowaniem wizji, nadzorowanie strategii, rozwojem innowacji oraz szkoleniami i warsztatami kreatywnymi. Swoją zawodową karierę rozpoczął jeszcze podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych), w międzynarodowej – jednej z najlepszych i największych w Polsce – agencji public relations – Alcat Communications. Po dwóch latach pracy w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych został szefem warszawskiego biura. Był odpowiedzialny za Polskę oraz kraje Europy Środkowowschodniej.
Prowadzące
Patrycja Radek
Od lat związana z rozwojem biznesów opartych na unikalnej wiedzy i innowacjach technologicznych, zajmuje się transferem technologii, rozwojem strategii i modeli biznesowych, projektowaniem produktów i usług. Jest brokerką innowacji na Uniwersytecie SWPS. Przez lata pracowała w obszarach związanych ze sprzedażą i marketingiem innowacyjnych rozwiązań i przedsiębiorstw. Jest menedżerką projektów, wykładowczynią i trenerką. Działa jako mentorka kobiet rozwijających się w obszarach STEM. Zajmuje się rozwiązywaniem skomplikowanych problemów. Zainteresowania, które zajmują ją od dawna, to innowacje, zarządzanie i rozwój zespołów, a także przywództwo w obszarach badawczo-rozwojowych – to również temat jej pracy doktorskiej. Przez 7 lat zarządzała obszarem rozwoju biznesu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Była też m.in. COO Bridge East Capital – właścicielką marki Wolves Summit.
Małgorzata Nadziejko
Brokerka innowacji na Uniwersytecie SWPS, doświadczona przedsiębiorczyni, absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania innowacją na Uniwersytecie SWPS. Wspiera naukowczynie i naukowców w rozwoju projektów badawczych na rynku. Entuzjastka innowacji związanych z dobrą edukacją, doskonałym zarządzaniem, rozwojem innowacji opartych na rzeczywistości wirtualnej i tych, które dotyczą efektywnej komunikacji międzykulturowej.