Jakie będą innowacje jutra? Czy jesteśmy na nie gotowi? Czemu i komu będą służyły? Między innymi na te pytania odpowiadamy w nowym cyklu podcastów „Innowacyjnie o innowacjach” Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS. Wraz z ekspertkami i ekspertami różnych dziedzin zgłębiamy temat tworzenia innowacji z impaktem społecznym, które pomogą zaprojektować lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Podcasty prowadzą Patrycja Radek oraz Małgorzata Nadziejko, brokerki innowacji na Uniwersytecie SWPS.
Innowacje społeczne – ważne i niezbędne
W nowym cyklu Strefy Zarządzania podejmujemy tematykę innowacji społecznych. Działaniami popularyzatorskimi chcemy wpłynąć na zmianę myślenia o nich. Te „prawdziwe”, najbardziej wartościowe i zyskowne innowacje, to w przekonaniu wielu ekspertów wyłącznie innowacje technologiczne, a słowo „społeczne” do nich nie pasuje. Są one tworzone często w oderwaniu od myślenia o użytkownikach czy o wpływie proponowanych rozwiązań na społeczeństwo, klimat, kolejne pokolenia itd. Tymczasem tak już się nie da. Myślenie o innowacjach wymaga gruntownej zmiany.
Określenie „innowacje społeczne” jest często marginalizowane i błędnie uważane za kosztochłonne i zajmujące się jedynie tematami wokół małych czy wykluczonych grup społecznych wymagających wsparcia czy zmiany podejścia. Tymczasem liczba skomplikowanych problemów, przed jakimi stoimy, rośnie lawinowo, dlatego dziś nie ma miejsca na innowacje „niespołeczne”. To pora na myślenie systemowe o innowacjach, które z definicji powinny wykazywać swój wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne i nie szkodzić, a także adresować rozwiązania wokół kluczowych problemów, przed jakimi stoi ludzkość.
Innowacje jutra, o jakich będziemy mówić w naszym nowym cyklu, to odniesienie do przyszłości i technologii nowej generacji. Naszymi działaniami chcemy nakłaniać do zmiany paradygmatu profesjonalistów i osoby zajmujące się rozwojem innowacji, wspieraniem, finansowaniem czy wdrażaniem innowacji na rynek. Chcemy ich inspirować, poszerzać perspektywę i zagrzewać do działania, pokazując, że każdy może i powinien mieć wpływ na naszą przyszłość.
Kopalnia innowacyjnej wiedzy
Z naszego cyklu podcastów dowiesz się wszystkiego m.in. na następujące tematy:
- Pomysł na innowację – jak wybrać ten najlepszy?
- Jak nie wylać innowacji z kąpielą – prototypowanie i testowanie
- Kapitał na innowacje, czyli polowanie na inwestora
- Projektowanie innowacji i co ma do tego design?
- Z innowacją na rynku – pivoty, fuck upy, feedbacki i inne re-designy
- Jak przetrwać na rynku innowacji i chcieć dalej zmieniać świat na lepsze
Jak wybrać najlepszy pomysł na innowację?
Jak zaprojektować innowacje? Czym są innowacje społeczne i po co są nam potrzebne? Skąd czerpać na nie pomysły? Jak wybrać ten właściwy, który najlepiej zaadresuje potrzeby przyszłości? Jak rozwijać nowe idee i gdzie uzyskać wsparcie? Skąd czerpać kapitał? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w pierwszym podcaście naszego cyklu Pomysł na innowację – jak wybrać ten najlepszy? Dyskutują na ten temat: Martyna Sztaba, co-founderka w clean-techowym startupie Syntoil, oraz Tomasz Szymański, managing partner Together, agencji projektującej innowacje oraz wykładowca na kierunku School of Ideas - projektowanie innowacji i usług na Uniwersytecie SWPS. Wszystkie spotkania tego cyklu prowadzą Patrycja Radek oraz Małgorzata Nadziejko, brokerki innowacji na Uniwersytecie SWPS.
Patrycja Radek od lat jest związana z rozwojem biznesów opartych na unikalnej wiedzy i innowacjach technologicznych. Zajmuje się transferem technologii, rozwojem strategii i modeli biznesowych, projektowaniem produktów i usług. Przez lata pracowała w obszarach związanych ze sprzedażą i marketingiem innowacyjnych rozwiązań i przedsiębiorstw. Jest menedżerką projektów, wykładowczynią i trenerką. Działa jako mentorka kobiet rozwijających się w obszarach STEM.
Małgorzata Nadziejko jest doświadczoną przedsiębiorczynią. Wspiera naukowczynie i naukowców w rozwoju projektów badawczych na rynku. Jest entuzjastką innowacji związanych z dobrą edukacją, doskonałym zarządzaniem, rozwojem innowacji opartych na rzeczywistości wirtualnej i tych, które dotyczą efektywnej komunikacji międzykulturowej.
Dołącz do nas
Podcasty z cyklu Innowacyjnie o innowacjach będą publikowane raz w miesiącu. Można je znaleźć w kanałach Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS na YouTube, Spotify, Apple Podcasts, Soundcloud, Lecton, EmpikGo.
Wszystkie materiały z tego cyklu znajdziesz również w naszych playlistach.
YouTube:
Spotify: