Programiści, inżynierowie, robotycy oraz… psychologowie i psychoterapeuci – specjaliści z wydawałoby się odległych dziedzin wspólnie projektują dziś nowoczesne technologie informatyczne, pomagające nam poprawić nasz dobrostan emocjonalny i jakość życia. Sektor e-zdrowia prężnie się dziś rozwija i na rynku pojawiają się rozamite narzędzia Artificial Intelligence, które dostępne są na wyciągnięcie ręki. Wielki sukces święci na świecie aplikacja mobilna Calm, która skutecznie pomaga w relaksowaniu się i walce z napięciem psychicznym i fizycznym dnia codziennego. Platforma Beviado staje się w Polsce narzędziem do walki z depresją i służy rozwojowi osobistemu. Inny polski wynalazek – robot Photon – poprzez zabawę wspiera harmonijny rozwój emocjonalny dziecka i jego edukację technologiczną.
Co maszyna, aplikacja czy inna sztuczna inteligencja może mieć wspólnego z psychologią i wpływaniem na naszą umysłowość? Jak się okazuje, „Wszystko, co dotyczy ludzi i interakcji miedzy ludźmi czy między człowiekiem a maszyną zawiera element psychologiczny”, jak mówi psycholog Katarzyna Żukowska z Uniwersytetu SWPS, pracująca w zespole twórców robota Photon. Nowe technologie, które stały się już częścią naszej codzienności, oferują nam dziś dużo więcej niż moglibyśmy przypuszczać i stanowią dziś wspaniałe medium dla naszego rozwoju i zmiany na lepsze.
Nauka programowania i… emocji
Robot Photon zaprojektowany został przez specjalistów od grywalizacji i user experience. Ma za zadanie wspieranie młodych użytkowników w nauce nowych technologii oraz pełni jeszcze inną ważną funckję. Obok nauki takich umiejętności technologicznych, jak programowanie, stymuluje rozwój społeczny i emocjonalny dzieci. – Każde narzędzie edukacyjne może być wzbogacone o elementy psychologii. Skoro nie jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z nowoczesnymi technologiami, powinniśmy wykorzystać je na swoją korzyść przy wsparciu wiedzy psychologicznej. Photon specjalnie jest zaprojektowany tak, aby był robotem edukacyjnym, który wpływa również na właściwy rozwój społeczny dziecka – mówi psycholog Krzysztof Rzeńca z Uniwersytetu SWPS, współtwórca robota. Obcowanie dziecka z Photonem wpływa pozytywnie na jego rozwój psychospołeczny, uczy je rozumieć emocje, w tym nie zawsze te pozytywne, podejmować decyzje czy nawiązywać współpracę z otoczeniem. Najmłodsi kochają gry komputerowe, dlatego urządzenie zawiera techniki grywalizacji, które motywują młodego użytkownika do pokonywania kolejnych zadań i zdobywania wiedzy. Co ważne, to pierwszy na świecie robot, który rozwija się razem z dzieckiem.
Przeczytaj także: „To ja, robot”. Wyzwania i zagrożenia sztucznej inteligencji
Dzieci bawią się z robotem w świecie rzeczywistym, ale częścią projektu jest również aplikacja, która zawiera ścieżkę fabularną. Sposób opowieści i treści zadań (do realizacji na ekranie urządzenia lub w świecie rzeczywistym) są skonstruowane tak, by oprócz nauki kompetencji technicznych związanych z programowaniem, logicznym myśleniem (w tym np. trening pamięci krótkotrwałej) i rozumieniem świata, dzieci poznawały też pozytywne zachowania, podstawy zachowań prospołecznych i komunikacji międzyludzkiej. – Photon nie jest jednak zaprojektowany tak, by być wirtualnym przyjacielem, który będzie zastępował przyjaciół rzeczywistych – podkreśla Krzysztof Rzeńca. Dziecko nie jest też „przyklejane” do smartfona, bo wiele zadań przeznaczonych jest do realizacji w terenie, a wiele wyzwań wymaga pomocy rodzica. Aplikacja monitoruje później postępy młodego użytkownika.
Mobilne e-interwencje
Psychologiczne interwencje internetowe są wykorzystywane dziś na świecie na coraz szerszą skalę, a wyniki badań pokazują, że formy pomocy psychologicznej świadczone online mogą być bardzo skuteczne. W wielu krajach (np. w Australii) standardem jest łączenie klasycznej wizyty u specjalisty z działaniami prowadzonymi za pomocą internetu. Szczególnym zaburzeniem, które współcześnie stało się wręcz epidemią, jest depresja. Odpowiedzią na tę powszechną dolegliwość będą działania pomocowe prowadzone nie tylko metodami tradycyjnymi, lecz także za pośrednictwem e-interwencji. Jedną z najnowocześniejszych narzędzi pozwalającym świadczyć usługi psychologiczne online jest Beviado, internetowa platforma i aplikacja współtworzona przez naukowców z Uniwersytetu SPWS.
Beviado to narzędzie służące do tworzenia i udostępniania mobilnych interwencji psychologicznych, które może pomóc nie tylko w terapii depresji. Może być wykorzystywane do rozwoju osobistego, zawodowego, doradctwa, coachingu, edukacji i szkoleń. Już niedługo to rozwiązanie będzie wdrożane w dużych korporacjach, którym zależy na walce z wypaleniem zawodowym, mobbingiem stresem czy depresją wśród pracowników.
W Beviado psychologowie o zweryfikowanych kompetencjach w prosty sposób mogą tworzyć interwencje psychologiczne. Dzięki temu powstaje ich zbiór, z którego mogą później korzystać osoby w trudnej sytuacji życiowej. System jest opracowywany i testowany przez psychologów z wieloletnim doświadczeniem. Aplikacja Beviado pomaga w systematycznej pracy nad sobą i jest spersonalizowana pod kątem użytkownika, np. poprzez udostępnienie modułów interwencji, które przystają do specyfiki problemu danego użytkownika. Poza tym, korzystając z takiej interwencji internetowej, można samemu decydować kiedy, gdzie i w jakiej intensywności chce się z niej korzystać. Dzięki temu użytkownik ma poczucie wpływu na proces udzielania wsparcia i jest bardziej zaangażowany w swój rozwój i zmianę na lepsze.
Przeczytaj także: Jakie trendy cyfrowe zmienią nasze życie?
Słuchaj, relaksuj się i ćwicz
Innym narzędziem mobilnym, które w domowym zaciszu będzie pomagało nam dbać o nasz dobrostan emocjonalny i samopoczucie, będzie aplikacja Calm. To dziś jedno z najpopularniejszych narzędzi do nauki medytacji, relaksowania się i ćwiczeń mindfulness (uważności). Wszystko dla poprawienia jakości snu, lepszej koncentracji, zmniejszenia stresu, efektywnego odpoczywania i polepszenia kreatywności.
Calm powstał przede wszystkim jako przewodnik po świecie medytacji i ćwiczeń medytacyjnych. Z jego pomocą można odbywać treningi, aplikacja wylicza ich czas, przez ćwiczenia prowadzi łagodny głos lektorki, która mówi o relaksie, wdzięczności, przebaczeniu, kochaniu siebie czy pokonywaniu złości. Możemy dobrać do ćwiczeń muzykę relaksacyjną, jak szum wody, wiatru i in. Aplikacja posiada też program Calm Body – 10-minutowe lekcje wideo z gimnastyką wzmacniającą uważność i uwalniającą napięcie z ciała. Zregenerować siły i naładować baterie pozwoli nam też playlista, zawierająca np. odgłosy natury, biały szum i inne gotowe kompozycje. W Calm dostępne są również warsztaty prowadzone przez uznanych specjalistów oraz Sleep Stories – biblioteka z „opowiadaniami na dobranoc” ułatwiającymi zasypianie. Na ekranie smartfona i przez słuchawki w uszach otrzymujemy więc dostosowanego do naszych potrzeb osobistego trenera, z którym możemy ćwiczyć i dbać o swój dobrostan emocjonalny w dowolnym miejscu i czasie.